„Strategia 5G dla Polski” [AKT. - pilotaż w Łodzi]
Ministerstwo Cyfryzacji chce, by sieć 5G objęła swoim zasięgiem cały kraj. W technologii tej upatruje „wielkiej szansy dla Polski”. Aktualizacja: Łódź będzie miastem, w którym zrealizowany zostanie pilotaż.
Aktualizacja II, 6 marca 2018: Łódź będzie pierwszym miastem, w którym zostanie zbudowana infrastruktura umożliwiająca korzystanie z superszybkiego Internetu mobilnego, czyli z komórkowych sieci 5G. Taką informację przekazała szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz.
5G w Polsce – Łódź na start
Polski rząd niejednokrotnie już ogłaszał, że jego planem jest, byśmy stali się liderem tej technologii, która nie tylko zwiększy szybkość i niezawodność komunikacji telefonicznej, ale też może doprowadzić do rozwoju koncepcji internetu rzeczy czy inteligentnego miasta.
Od czegoś trzeba jednak zacząć i rząd zamierza w tym pomóc. Pilotaż w Łodzi wystartować ma już „niedługo” i być pierwszym z wielu kroków. Minister Emilewicz przyznała bowiem, że „polski rząd […] chce się aktywnie włączyć w rozwój infrastruktury 5G”.
Szefowa resortu zapowiedziała też, że kolejnym celem jest dołączenie do przemysłowych inicjatyw standaryzacyjnych, obecnie obejmujących Niemcy, Francję i Włochy.
Aktualizacja, 6 stycznia 2018: Ministerstwo Cyfryzacji doprecyzowało swoje plany dotyczące wdrożenia 5G w Polsce. Oto jak prezentuje się zaproponowany przez resort dowodzony przez Annę Streżyńską rozkład jazdy:
- 2018: przygotowanie definicji, analiza aktualnej infrastruktury i podjęcie działań związanych z rozbudową sieci oraz przygotowanie podstaw prawnych pod realizację koncepcji „superszybki Internet dla każdego Polaka”.
- 2019: przegląd aktów prawnych i prace nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym.
- 2020: uruchomienie sieci 5G w naszym kraju przynajmniej w jednym dużym mieście oraz wprowadzenie podstawowych przepisów unijnych.
- 2021: wdrożenie rekomendacji wynikających z testów sieci 5G i implementacja pozostałych przepisów unijnych związanych z tym standardem.
- 2025: objęcie zasięgiem 5G wszystkich miast i głównych szlaków transportowych.
„Sieć 5G nie będzie tylko kolejną generacją sieci telekomunikacyjnej, będzie to infrastruktura o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki i społeczeństwa, dlatego rozumiana jest jako innowacyjna infrastruktura państwa” – możemy przeczytać w dokumencie Strategia 5G dla Polski, który można pobrać z oficjalnej strony ministerstwa.
News, 30 czerwca 2017: Władze państwa, naukowcy i inżynierowie oraz przedsiębiorcy mają współpracować, by możliwie najszybciej Polacy mogli skorzystać z technologii 5G, a więc superszybkiej sieci mobilnej. To podstawowe założenie „Strategii 5G dla Polski” podpisanej w tym tygodniu przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską.
Sieć 5G w Polsce
Podpisana „Strategia...” to pierwszy krok w stronę wdrożenia technologii 5G w naszym kraju, które zostało niejako wymuszone przez Jednolity Rynek Cyfrowy, a więc strategię Komisji Europejskiej, mającej na celu wypracowanie sytuacji, w której Unia Europejska jest obszarem gospodarczym zintegrowanym cyfrowo.
Władze Unii chciałyby, by sieć 5G była dostępna dla Europejczyków przed końcem 2020 roku, ale Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło się z prośbą o dodatkowe dwa lata. Powód? Konieczność prowadzenia negocjacji Polski z Rosją i Białorusią.
Jednak choć wdrożenie może potrwać nieco dłużej, minister Streżyńska ma nadzieję, że same rozwiązania techniczne będą gotowe wcześniej. Mało tego – zapowiada, że cel jest taki, by „Polska była europejskim liderem technologii 5G”.
„Warto może zainwestować specjalne siły i środki w to, by przyspieszyć rozwój tej sieci (5G) nie szczędząc również inwestycji finansowych, bo zwrot może być wielokrotnie większy” – dodaje Streżyńska, która chce by technologia była dostępna dla każdego Polaka i połączona z innymi strategiami państwa.
5G to szansa dla polskiej gospodarki
Według Ministerstwa Cyfryzacji technologia 5G może pomóc naszej gospodarce w wybiciu się na wyższy poziom i dlatego też upatruje się w niej „wielkiej szansy dla Polski”. Aby to osiągnąć konieczna jest jednak współpraca wymienionych już podmiotów: państwa, jednostek naukowych i firm.
Polska słynie z tego, że nowe technologie nie są jej obce, a nasi specjaliści osiągają sukcesy na całym świecie. Odpowiednie wsparcie rządowe faktycznie może więc przełożyć się na konkretne rezultaty w postaci szybkiego opracowania i wdrożenia 5G oraz wiążących się z tym korzyści…
Co nam da 5G?
5G to technologia, która – jak dowiadujemy się ze specyfikacji – obsłuży milion urządzeń na kilometr kwadratowy, a do tego zaoferuje prędkość przesyłu danych na poziomie 20 Gb/s przy opóźnieniach nie przekraczających 4 ms. Krótko mówiąc: to zdecydowanie szybszy i bardziej stabilny Internet mobilny.
Technologia 5G ma potencjał, by zmienić świat – mieć poważny wpływ na społeczeństwo i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Minister Streżyńska podkreśla nawet, że na 5G należy patrzeć „nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego”.
Jak czytamy w komunikacie prasowym: „w sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą, będą przekształcać całe sektory naszej gospodarki – od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję”.
Źródło: Business Insider Polska, TVN24BiS. Foto: tmeier1964/Pixabay (CC0)
Komentarze
Dodaj komentarz