3 maja 2018, Paweł Maziarz

Statystyki sprzedaży procesorów po premierze modeli AMD Ryzen 2000

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: Procesory AMD intel AMD Procesory Intel Intel Kaby Lake Intel Coffee Lake AMD Ryzen Intel Core X AMD Ryzen Threadripper, Producenci: intel AMD

Premiera procesorów Ryzen 2000 Pinnacle Ridge pozwoliła zwiększyć udziały AMD, aczkolwiek w statystykach nadal prowadzi Intel ze swoimi modelami Coffee Lake.

Jesteśmy po premierze 2. generacji procesorów AMD Ryzen "Pinnacle Ridge", które można nazwać całkiem udanymi konstrukcjami. Jak premiera nowych jednostek przełożyła się na sprzedaż procesorów?

Niemiecki sklep Mindfactory opublikował swoje najnowsze, kwietniowe statystyki sprzedaży układów Intel i AMD – znajdziemy w nich również dane dotyczące nowych modeli Ryzen 2000G "Raven Ridge" i Ryzen 2000 "Pinnacle Ridge".

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów

Premiera nowych jednostek pozwoliła zwiększyć udziały AMD (47%), aczkolwiek w liczbie sprzedanych procesorów nadal nieznacznie prowadzi Intel (53%).

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów

Inaczej to wygląda jeżeli porównamy przychód ze sprzedanych procesorów – układy AMD wygenerowały 40%, natomiast układy Intela aż 60%. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo u Intela lepiej sprzedają się droższe modele.

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów

No właśnie, jakie modele cieszą się największą popularnością? U Intela oczywiście są to modele z generacji Coffee Lake – Core i7-8700K, Core i5-8600K, Core i5-8400 i Core i7-8700. Modele Kaby Lake z miesiąca na miesiąc sprzedają się coraz gorzej.

W przypadku AMD oczywiście jest to Ryzen 5 1600, ale oprócz tego też nowsze jednostki - Ryzen 5 2400G, Ryzen 7 2700X i Ryzen 3 2200G. Co ciekawe, układy Raven Ridge obejmują 28%, a Pinnacle Ridge 21% całkowitej sprzedaży procesorów AMD w sklepie Mindfactory.

Źródło: Reddit @ ingebor

Komentarze

 • usuniety_c89fe1248fbe, #

  Zanim zacznie się wojna pomiędzy jednymi fanbojami a drugimi, pamiętajcie że to tylko dane z jednego sklepu i za bardzo krótki okres, więc wasze wywody o utracie rynku przez jednego, a zyskaniu udziałów przez drugiego producenta można wsadzić sobie głęboko.

 • urejt, #

  A w polsce (morele) króluje 8100. Od razu widać jaki budżet ma niemiec, a jaki polak.

 • kitamo, #

  a wszyscy niemcy kupuja tylko w jednym sklepie?
  A pomyslales ze wplyw na to ktory procesor w danym sklepie sie sprzedaje lub nie ma jego dostepnosc lub tez jednostkowa cena?
  W niemieckim mindfactory 8100 moze byc w mniej oplacalnej cenie niz w kilku innych sklepach wiec jak ktos chce go nabyc to kupi raczej tam gdzie jest taniej.
  U nas w kraju tez inaczej patrzysz, no chyba ze zrobiles statystyki we wszystkich dostepnych na terenie kraju sklepach.

 • mjwhite, #

  Niby racja ale nie oszukujmy się że kupuje ma większy budżet na komputer. Gdyby tak u nas procesor kosztował 300zł tak jak u nich 300 euro....

 • taki_jeden, #

  I znowu te legendy o zarobkach. To jedź i zarabiaj i kupuj procesory jakby było po 300zł... Szybko zweryfikujesz swój pogląd.

 • Silverstar, #

  On ma rację a Ty jak zwykle cwaniakujesz Panie wszystko wiedzący najlepiej naukowiec :)

 • taki_jeden, #

  No i po czym wnosisz, że on ma rację? Ja mam po prostu rzeczywistą perspektywę. Jak żyjesz w innym kraju, a nie tylko patrzysz na przelicznik walut, to masz zupełnie inne podejście. Może i kupno procesora jest procentowo mniejszym wydatkiem niż w Polsce. Ale to nie oznacza, że jest jak 300zł jak twierdzi przedmówca. Bo życie kosztuje zupełnie inaczej. I może na procesor procentowo idzie mniej kasy z budżetu, ale więcej idzie na pozostałe składowe życia w danym miejscu. Więc nie ma co porównywać, bo np w Anglii wydatek 300 czy 400 funtów na procesor w porównaniu z kosztami życia wcale nie jest taki zachwycający. Takie paplanie jak w komentarzu powyżej skłania do złudnych wniosków, że na zachodzie to każdy ma i9 albo threadrippera w kompie. A wszystkie niższe modele są dla biedy zza granicy wschodniej. No tak nie jest. Nie mówię, też że jest równie "drogo", ale taki przelicznik 300 euro = 300 zł czy podobne tego typu to zaklinanie rzeczywistości.

 • Silverstar, #

  Tu się z Tobą zgadzam ale nie chodziło mi o ten konkretny przykład który mjwhite podał w swoim poście a ogólnie o to, że taki Niemiec czy Anglik może za swoje wynagrodzenie pozwolić sobie na więcej niż Polak który tylko od czasu do czasu ucieka za granicę w celach zarobkowych. Nie wspominając już o tych którzy na stałe pracują tylko na terenie kraju.
  Wiem, że nie jest aż tak kolorowo jak co niektórym mogło by się wydawać to ci którzy na stałe patrzą na to z rzeczywistej perspektywy zapewne zdają sobie z tego sprawę jeszcze lepiej...co nie zmienia faktu...

 • Kwarkon, #

  wydaje mi się że powinno być:
  "Niemiecki sklep Mindfactory opublikował SWOJE najnowsze, kwietniowe statystyki sprzedaży układów Intel i AMD"

  no i fragment ostatniego zdania "całkowitej sprzedaży producenta" nie do końca pasuje skoro mowa jedynie o udziale w sprzedaży jednego sklepu.

 • Paweł Maziarz, #

  Prawda! Teraz jest precyzyjnie określone :)

 • sn00p, #

  i7-8700K od Grudnia 2017 ma największy udział. Potężna przewaga nad konkurencją i pozostałymi cpu od Intel.

 • adivxv5, #

  podniecasz się ?

 • silvver, #

  "Inaczej to wygląda jeżeli porównamy dochód ze sprzedanych procesorów – układy AMD wygenerowały 40%, natomiast układy Intela aż 60%"
  To przychód, a nie dochód.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.