19 maja 2017, Wojciech Kulik

Pracownicy SpaceX lekko nie mają, a odszkodowanie to marna pociecha

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma, Tematyka: SpaceX Lifestyle i biznes Elon Musk

Choć praca w SpaceX może wydawać się spełnieniem marzeń, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Chyba, że praca jest naszym całym życiem.

Elon Musk powierzył pracownikom SpaceX nie lada zadanie: doprowadzić do znaczącej redukcji kosztów misji kosmicznych, a ostatecznie do kolonizacji Marsa. Jednak choć na ich barkach spoczywa być może przyszłość naszej cywilizacji, traktuje się ich raczej średnio.

O tym, jak – nazwijmy to – wymagającym pracodawcą jest Elon Musk, już pisaliśmy. Oprócz tego jednak, że wizjoner nie bardzo liczy się z faktem posiadania przez jego pracowników także życia poza pracą, ma też na sumieniu inne grzeszki. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu PayScale, zatrudnieni w SpaceX są jednymi z najgorzej opłacanych pracowników w sektorze nowych technologii.

Przeciętne roczne wynagrodzenie w ciągu pierwszych lat kariery w SpaceX wynosi 78 500 dolarów. To mniej niż w Apple, Intelu czy Amazonie i zdecydowanie mniej niż w Facebooku, Microsofcie czy Google, gdzie kwota ta przekracza 100 tysięcy. I choć pracownicy kosmicznego giganta najwyżej w zestawieniu oceniają znaczenie swojej pracy, z satysfakcją jest już nieco gorzej.

SpaceX pensja

Wynik satysfakcji zawyża właśnie znaczenie, zaniża zaś nie tylko niższe wynagrodzenie. Zdecydowanie większym problemem są trudne warunki pracy. Nie jest to zresztą stwierdzenie bez dowodów. Pozew przeciwko pracodawcy złożyło bowiem 4100 osób zatrudnionych w SpaceX. Powód? Brak możliwości korzystania z przysługujących im przerw i brak pieniędzy za nadgodziny.

SpaceX praca

Ostatecznie, po kilku miesiącach negocjacji między pracownikami a zarządem udało się dojść do porozumienia. SpaceX wypłaci zatrudnionym łącznie 4 miliony dolarów. Zwycięstwo jest jednak tylko częściowe, bo po odliczeniu prawników każdy z pracowników otrzyma jedynie kilkaset, najpewniej mniej niż 500 dolarów.

Oczywiście można mieć nadzieję, że ta sprawa da Muskowi do myślenia i zmieni on nieco swoje podejście. Dobrze by było, bo mówimy tu o przecież o ludziach, którzy pracują nad projektem, mogącym być jedynym ratunkiem dla naszej cywilizacji, jak uważa Stephen Hawking.

Źródło: Inverse, electrek. Foto: SpaceX/Flickr (CC0)

Komentarze

 • Q'bot, #

  Ciekawe jak się to ma w porównaniu np. do pracowników ESA czy NASA

 • stalkerpl, #

  koleś doskonale wie co robi, gdyby im placił zbyt dobrze to by po np 5 latach by sie pozwalniali bo by zostali milionerami jak to się dzieje np. w google

 • rlistek, #

  Ta, bo robiąc po $100k rocznie zostaną milionerami...

  Myślę, że większy problem dla nich to te warunki pracy. Podejrzewam, że za długo bym tam nie popracował, bo po określonym w umowie czasie p%^#&le, wychodzę. Jak kogoś nie interesuje życie poza pracą to niech sobie siedzi na nadgodzinach. Najśmieszniejsze jeszcze, że niepłatnych. Lmao.

 • Snack3rS7PL, #

  Już dajmy na to, że bez płatnych nadgodzin, ale jak można niemieć możliwości skorzystania z przerwy w przypadku pracy z tymi nadgodzinami, to się lekko naciągane wydaje, przecież człowiek to nie robot i odpoczywać jednak musi.

 • Pogromca blacharni Pro, #

  Skoro im tak zle, to dlaczego sie nie zwolnia i nie znajda lepszej pracy?

  Jesli sa dobrzy w tym co robia, to smialo znajda zatrudnienie gdzie indziej i pieniadze takze lepsze moga zadac. Ale jesli sa przecietni, badz kiepscy w tym co robia, to pracuja jak Polak u Polaka.

 • aaadi, #

  Może nie chcą pracować w konkurencji - w domyśle "biurokratycznym molochu, jakim jest NASA".

 • Pogromca blacharni Pro, #

  Ale przeciez tu chodzi o robienie tego co sie kocha, wiec pieniadze nie powinny byc tak istotne.

 • maker, #

  Ilość programów kosmicznych zdolnych do wyniesienia rakiety na orbitę pozaziemską jest około 13 w skali światowej. Ilość programów prowadzonych w takiej samej skali jak NASA można policzyć na palcach jednej ręki. Idź i szukaj lepszego zatrudnienia ;).

 • Snack3rS7PL, #

  Ale na co Ci to zatrudnienie jak nic z tego nie masz?

 • ralf0077, #

  nastepny multimilioner jebany złodziej czasu i pieniedzy powinni mu renki poobcinac ci ludzie maja rodziny do utrzymania a on nie wywiazuje sie z umów które tez podpisał jako pracodawca do gazu z takimi od razu

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.