29 listopada 2017, Karol Żebruń

Dysk czy karta pamięci - z Sony CFast 2.0 128 GB to nie ma znaczenia

Kategoria: Foto Technologie i Firma Pamięć flash, Tematyka: CFast karty pamięci fotografowanie wideo 4K filmowanie 8K

Bardzo szybka karta pamięci Sony zgodna ze standardem CFast 2.0 przeznaczona jest dla profesjonalnych użytkowników filmujących i fotografujących.

Nadchodzące powoli, ale nieubłaganie czasy filmów 8K, a także coraz powszechniejsze urządzenia rejestrujące wideo 4K z minimalną kompresją, a nawet w formacie RAW, nakładają na mobilne nośniki coraz większe wymagania. Standard CFast 2.0 jest wariantem (a niejako następcą) popularnego nawet dziś CompactFlash i stosowany jest w kartach pamięci przeznaczonych dla profesjonalnego sprzętu filmującego i fotografującego. Karty pamięci Sony z serii G, zgodne z CFast 2.0 to kwintesencja zalet tych nośników.

Tak szybko jak dysk, a może jeszcze szybciej

Nowa seria kart pamięci Sony G CFast 2.0 obejmuje trzy wersje pojemnościowe. Najmniejszą 32 GB, średnią 64 GB i największą 128 GB. Ich wydajność porównywalna jest z parametrami najszybszych dysków SSD.

Deklarowane maksymalne prędkości zapisu i odczytu to odpowiednio 510 MB/s i 530 MB/s. Tak duża wydajność sprawdzi się przy fotografowaniu w trybie seryjnym i wysokiej rozdzielczości sensora. Przyśpieszy opróżnianie bufora w aparatach cyfrowych (oczywiście aparat musi wspierać CFast 2.0) co pozwoli szybko rozpocząć kolejną serię zdjęć, a także ułatwi przeglądanie dużych zbiorów obrazów.

Prędkość docenią też filmujący. Dla nich Sony postarało się o zgodność ze standardem VPG130. Oznacza on, że niezależnie od maksymalnych parametrów wydajnościowych (które nie muszą być dotrzymane zawsze), karta przy ciągłym zapisie nie będzie zapisywać danych wolniej niż w tempie 130 MB/s.

Karty pamięci dla zawodowców

Nie ulega wątpliwości, że nowe nośniki Sony to sprzęt dla zawodowców. Uzupełniają one linię tego typu produktów które oferuje Sony, a która obejmuje karty XQD, SxS i wewnętrzne napędy SSD. Sony chwali się także najwydajniejszymi obecnie kartami SD, a to już typ nośnika bliższy każdemu użytkownikowi aparatu cyfrowego.

 

Karty oznaczone symbolami CAT-G32, CAT-64 i CAT-G128 trafią do sprzedaży na początku 2018 roku. Niestety nie możemy jeszcze podzielić się z wami ich cenami.

Źródło: Sony

Komentarze

 • Silver, #

  Oczywiście, że ma znaczenie - karty nie mają tyle iops co dyski (no chyba, że stosują kontrolery co mają ponad 20k iops).

 • pablo11, #

  Tylko po co tyle IOPsow ?? Przecież to ma służyć do przyjmowania obrazu Video. I w tej kategorii dorównuje najtańszym dyskom twardym... A w roli dysku twardego to raczej nie wystąpi, nie tylko ze względu na IOPsy, ale również z powodu na interfejs czytników tych kart oraz brak dodatkowej pamięci którą kontroler załatałby uszkodzoną pamięć.

 • Silver, #

  Oczywiście, że ma znaczenie - karty nie mają tyle iops co dyski (no chyba, że stosują kontrolery co mają ponad 20k iops).

 • chitan, #

  Karta piękna, co z tego, że do mojego DX 1 Mark II za wolna :)
  Przepływność na miarę 810MB/sec ma moja aktualna karta i dopiero ona może nagrać materiał 4K 60 FPS.

  Karta 64 GB to wydatek około 900 PLN a 128 GB trzeba wybulić 1800 up!

 • deel77, #

  Dobrze jest rozróżniać jednostki Megabajt na Sekundę to nie Megabit na Sekundę. Twój aparat (taki sam jak mój) zapisuje 810 megabitów na sekundę a ta karta ma 500 megabajtów na sekundę (czyli w przybliżeniu 4000 megabitów na sekundę) i będzie wystarczająco szybka aby obsłużyć Twój i Mój aparat.

  Jedyne co mnie dziwi to strategia Sony która polega na tym że w każdym sprzęcie mamy inne karty MD, SxS, XQD, SD a teraz CFast - użytkownicy Sony muszą się czuć świetnie kupując kolejne rodzaje - DROGICH - kart.

 • chitan, #

  To "SE" sprawdź jeszcze raz :P w specyfikacji. Akurat jednostki rozróżniam BARDZO DOBRZE :)

  Chyba kupiłeś coś, o czym nie bardzo masz pojęcie - albo na stronie Canona jest błąd.

  Ja to liczyłem i przepływność wyszła mi na poziomie 800 MB/sec.

 • chitan, #

  Jak ja kupowałem, to 10 razy sprawdzałem o jakich jednostkach piszą, teraz to poprawili, ale na miliard procent było napisane MB/s a nie Mb/s.

  Teraz sprawdziłem i chyba ktoś im zgłosił błąd, bo jest poprawione:

  MOV:
  4K (59,94p / 50,00p): około 800 Mb/s

  I jak teraz liczę, to faktycznie wychodzi mi około 100 Mb/sec przy 4K 60 FPS

  No cóż, bywa! Ale nie zmienia to faktu, że jednostki pisałem z premedytacją, a nie przez pomyłkę, jak to próbowałeś mi zarzucić.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.