4 lipca 2018, Wojciech Kulik

5G w Europie - to staje się faktem

Kategoria: Mobile Ciekawostki Internet, Tematyka: Na Topie 5G

Finlandia i Estonia sprawiają, że europejskie 5G staje się faktem, a – jak podkreśla przedstawiciel operatora Elisa – „takie superszybkie połączenie to szansa na zdecydowanie bardziej efektywną wymianę informacji i powstanie zupełnie nowych aplikacji”.

Nie brakuje osób, które wciąż zastanawiają się, co to jest 5G, a tymczasem standard ten zaczyna rzeczywiście wchodzić w życie. W Finlandii i Estonii uruchomiona została pierwsza komercyjna sieć mobilna piątej generacji, a ministrowie z tych państw uczcili to wydarzenie, odbywając wideorozmowę.

Pierwsza komercyjna sieć 5G wykorzystuje pasmo 3,5 GHz i łączy południe Finlandii z północą Estonii. Została ona uruchomiona przez fińskiego operatora o nazwie Elisa (tego samego, który przejął firmę Radiolinja, która prawie trzy dekady temu pozwoliła na wykonanie pierwszego połączenia w standardzie GSM). 

Aby uczcić to wydarzenie, fińska minister transportu i łączności Anne Berner odbyła wideorozmowę z estońską minister gospodarki Kadri Simson. – „Estonia już dzisiaj bierze udział we wprowadzaniu automatycznych środków transportu, a sieć 5G jest konieczna do organizacji ruchu drogowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji” – skomentowała ta druga.

„Chcemy, by Estonia wraz z Finlandią stała się liderem rozwoju sieci 5G” – powiedział z kolei Sami Seppijanen z firmy Elisa. Współpracować z nią chce między innymi Huawei, ale można się domyślać, że partnerów będzie znacznie więcej. Pierwsza komercyjna sieć 5G ma również przyspieszyć, a już teraz jest w stanie zaoferować 2,2 Gb/s. 

„Takie superszybkie połączenie to szansa na zdecydowanie bardziej efektywną wymianę informacji i powstanie zupełnie nowych aplikacji” – dodał Seppijanen. Sieć 5G bowiem, choć nazwa sugerowałaby jedynie kolejny etap przyspieszania połączeń mobilnych, może pomóc w popularyzacji internetu rzeczy, inteligentnego miasta czy samochodów połączonych.

Oczywiście na faktyczne wprowadzenie sieci 5G musimy jeszcze trochę poczekać. Choćby dlatego, że w naszych kieszeniach nie spoczywają smartfony przystosowane do pracy w tym standardzie. Dobra wiadomość jest taka, że rok 2019 wydaje się coraz bardziej realnym terminem.

Źródło: Rzeczpospolita, Mobile World Live, VentureBeat, Elisa. Ilustracja: PrographerMan/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • dolph, #

  Czyli będziemy się smażyć... https://goo.gl/UHuhmz

 • Warmonger, #

  Przeszkadza ci promieniowanie 3,5 GHz, ale słońce grzejące cały dzień w paśmie 600 GHz już nie?

 • taki_jeden, #

  Daj spokój to jakiś chrześcijański bełkot w tym artykule. Wierz w Jezusa!

 • taki_jeden, #

  To jest konkret LOL:

  "Według mojej oceny badacza czasów ostatecznych, technologia ta przyczyni się do rozprzestrzenienia się znaku bestii, który będzie w formie tatuażu elektronicznego. Ażeby funkcjonowało to w każdym miejscu na świecie potrzebują oni wprowadzić technologię 5G.

  Bardzo możliwe, że poniższy cytat z apokalipsy tyczy się właśnie wszystkiego, co będzie miało związek z 5g i tatuażem elektronicznym na ręce.

  (11) i Bogu nieba bluźnili za bóle swoje i wrzody, ale od czynów swoich się nie odwrócili.

  (Apokalipsa (Objawienie) 16:11

  Wrzody mogą być spowodowane właśnie przyjęciem na skórę elektroniki."

  Jak można mieć tak sprany mózg? Chyba już 4G mu go zlasowało.

  Żeby nie było, nie mam nic do wiary jako takiej... jak ktoś chce to niech sobie wierzy. Ale doszukiwanie się jakichkolwiek powiązań technologii z zapisami w biblii? Może jeszcze przerwy w dostawie internetu powinienem tłumaczyć, że Bóg tak chciał?

 • wojtek_pl, #

  Hahaha... A ja nadal ustawiam transmisję GSM bo mniej prądu zużywa. A jak potrzebuję pogrzebać w internecie to przełączam na LTE . Mogę przełączać na 5G jak będzie taka możliwość.

 • figer, #

  A jak są liście łopianu w pobliżu, to używasz zamiast papieru toaletowego?

 • Q'bot, #

  Hm... ja też mam zawsze w 2G, by dłużej akumulator ciągnął.. a czasami i tryb samolotowy ;)

 • chotnik2, #

  Jeżeli masz dobry sygnał LTE, to przełączanie na 2G nic nie daje.

 • marek, #

  Takie prędkości to rozumiem. Miesięczny limit na transfer będzie można zużyć już w kilka(naście) sekund!

 • taki_jeden, #

  W bardzo dużym uproszczeniu i czysto teoretycznie.

 • baca130, #

  Czy jak wiem, ja mam LTE z limitem 999 GB+60 poza siecią czy jakoś tak i zdołałem zużyć zaledwie ~190 GB w ubiegłym miesiącu. Nie ważne jaka prędkość jest tylko ile się ściąga.

 • Wenezo, #

  to ja 400 potrafie.

 • jacy4, #

  3.5GHz? Już teraz lte na częstotliwościach 1800MHz+ ledwo daje sobie rade w pomieszczeniach, do 3.5GHz będzie trzeba mieć doczepiane anteny do telefonów żeby w ogóle jakiś sygnał był.

 • taki_jeden, #

  Dziękujemy za opinię eksperta.

 • owatanka, #

  5G dziala na zasadzie agregacji pasm czyli kilka anten na raz jest aktywnych i kazda dziala na innej czestotliwosci fal , kilka anten o malej przepustowosci zuzywa mniej energi niz jedna o duzej przepustowosci ale dane z wielu anten jednoczesnie sa szybciej przesylane bo sa w mniejszych pakietach dlatego tez bedzie nizszy ping to w takim uproszczeniu.

 • chotnik2, #

  Co to za głupoty :D
  MIMO nie polega na tym, że różne pakiety idą to różnych anten.

 • Tomasz Słowik, #

  Jest gdzieś może informacja, jaki był ping tego połączenia?

 • owatanka, #

  Nie ale najpewniej mniej niz 10 ms

  https://www.youtube.com/watch?v=LhECDSuXRDs

  Tu masz dosc ciekawy filmik po angielsku rownez z metodami jak testowali technologie bardzo ciekawe polecam.

 • Tomasz Słowik, #

  Dzięki za link. Niestety, filmik opowiada o teoretycznych mozliwościach tej technologii, a ja jestem ciekaw opóźnień w praktyce (o ile tę rozmowę można za takową nazwać).

  W przypadku LTE ping mam wyższy o jakieś 20 ms od połączen stacjonarnych i mam nadzieję, że w przypadku 5G faktycznie będzie jeszcze mniej.

 • taki_jeden, #

  A co Ty masz bana na google?

 • Tomasz Słowik, #

  Jest duża szansa, że ktoś czytał coś na ten temat i mógłby mi z głowy napisać w ciągu jakiś 4 sek. Znacznie szybciej, niż konieczność szukania w artykułach pokazanych przez Google.

 • xmexme, #

  Nawet na LTE baterii w kieszeni na 1 dzień nie wystarcza od xx lat nie widać na horyzoncie nadziei żeby coś coś się poprawiało więc to 5G to raczej nie na smatfony.

 • owatanka, #

  5g ma 90% nizsze zuzycie energi.

 • chotnik2, #

  milion % od razu.
  Kto to wyliczył i jak? Jak postwanie choc 1 telefon to zobaczysz te 90%.

 • kolo_luzak, #

  "... ministrowie z tych państw uczcili to wydarzenie, odbywając wideorozmowę"

  Wideo rozmowy to już mieliśmy w sieci 3G i to bez konieczności używania skype, whatsup, messenger itp. oczywiście nie każdy telefon to obsługiwał. Dziwi mnie więc sposób uczczenia uruchomienia sieci 5G w ten sposób. No chyba że to była rozmowa w 4K 120fps z jakimś konkretnym bitrate.

 • gormar, #

  Ale weź ty z rozmowami wideo w 3G to nie żartuj. Nie bez powodu to się nie upowszechniło, a Skype królował. Nawet w mojej taryfie kosztowały tyle samo co rozmowa głosowa, ale jak spróbowałem z tego skorzystać to ledwo mogłem rozpoznać rozmówcę :(.

 • kolo_luzak, #

  No fakt, szału nie było z jakością :)

 • chotnik2, #

  Tak były w 3G wideo rozmowy, ale nie zyskały popularności głownie bo :
  - jakość 160p
  - ludzie nie używali tego, bo myśleli, że to kosztuje nie wiadomo ile albo, że to zjada pakiet internetowy. A 95% operatorów liczyło za to jak za zwykłą rozmowe.

 • Wenezo, #

  Ale ta konferencja to w 4k 144hz i hdr10+ ?

 • altronix, #

  A u mnie w Angli ciezko nawet o 4g :-(

 • taki_jeden, #

  O_o
  To Ty chyba jesteś w Angoli a nie Anglii.
  Ale skoro robisz takie proste błędy ortograficzne to może za karę.

 • steelek, #

  A niech i nawet 6G wprowadzaja i to nawet w polsce, ale to że własnie przepadło mi 180GB skumulowanych w Orange Free na karte i że jak sie tak dobrze rozejrzeć to nie ma dobrych tanich ofert z duzym pakietem internetu moblinego i brakiem tak niepotrzebnych rzeczy jak np smsy darmowe (po co to komu jak wszyscy do okola uzywaja whatsapp i messengera). Internet 10Gbps z 5GB transferu na miesiac to se moga wiecie gdzie wsadzic. Wydaje mi sie ze polska to straszny ciemnogrod w tej kwestii.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.