22 marca 2018, Paweł Maziarz

Seagate prezentuje pierwszy dysk HDD z technologią MACH.2

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski HDD, Tematyka: Seagate, Producenci: Seagate

MACH.2 Multi Actuator pozwala znacząco zwiększyć wydajność dysków twardych, a w połączeniu z technologią HAMR będziemy mogli również liczyć na większą pojemność.

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o rewolucyjnej technologii Seagate Multi Actuator Technology, która miała znacząco zwiększyć wydajność dysków twardych (HDD). Producent rzeczywiście planuje wydać takie dyski, a pierwsze konstrukcje zapowiedziano podczas konferencji OCP US Summit 2018.

Seagate Exos X14 wykorzystuje technologię MACH.2 Multi Actuator. Producent deklaruje, że zastosowano dwóch niezależnych głowic pozwala uzyskać 2-krotnie wyższe transfery sekwencyjne (te mają sięgać nawet 480 MB/s) i dwukrotnie wyższą liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Niestety, rozwiązanie to nie przekłada się na krótsze czasy dostępu i wyższe transfery operacji losowych – tutaj dyski HDD nadal będą wyraźnie odstawać od SSD.

Seagate Exos X14

Przy okazji producent zapowiedział również usprawnioną technologię HAMR (Heat-assisted Magnetic Recording), która pozwala zwiększyć upakowanie danych na talerzu (a tym samym przygotować pojemniejsze dyski twarde). Nowa głowica pozwala zapisać/odczytać 3,2 PT danych, co powinno wystarczyć nawet w przypadku profesjonalnych zastosowań. Dla porównania, dyski z linii Nearline oferują wytrzymałość 2750 TB (na jedną głowicę przypadają więc 152 TB).

Nowe dyski obecnie są testowane u wybranych partnerów przemysłowych. Wiadomo jednak, że pierwsze konstrukcje zadebiutują na rynku już w 2019 roku – w przypadku technologii Mach.2 spodziewamy się modeli o pojemności 14 TB, a w przypadku HAMR modeli o pojemności nawet 20 TB. Rok później spodziewamy się konstrukcji wykorzystujących obydwa rozwiązania.

Źródło: ComputerBase, Seagate

Komentarze

 • gormar, #

  Gdzieś dane internautów trzeba składować. ;)
  Pamięci NAND Flash mają znacznie wyższą cenę za 1GB i nawet wprowadzenie QLC niedużo tu zmieni (spadek o 1/3).

 • Silver, #

  W dodatku charakteryzuje się upływem danych po czasie. Nie jestem pewien czy to mit czy potwierdzona plotka jednak w przypadku ważnych danych to wciąż często niezastąpiony nośnik na większe ilości danych.

 • scoobydoo19911, #

  W sumie to ciekaw jestem tego rozwiązania, w końcu coś nowego w dyskach.

 • sambaverde, #

  Znaczy co tu jest nowego?
  Zamknęli RAID 0 z dwóch dysków w jednej obudowie ze wspólnym silnikiem dla talerzy. RAID 0 znany od dziesięcioleci.
  Zapis termiczny także znany od dawna.
  Mogli przynajmniej dorzucić duży, sprzętowy RAM-Drive podtrzymywany bateryjnie, żeby poprawić czasy dostępu do najczęściej używanych danych... ale pewnie wtedy koszt takiego rozwiązania byłby kosmiczny :)

 • rrrrrr, #

  I większe ryzyko awarii, bo ilość elementów mechanicznych wzrasta.

 • gormar, #

  Pewnie się zdziwisz, ale w tym przypadku ryzyko awarii (rozumiane jako brak możliwości korzystania z HDD) jest o połowę niższe niż klasycznego dysku. Wynika to z faktu, że zadania wykonywane przez jeden z aktuatorów może przejąć drugi.

 • AndrewDZ, #

  2- krotnie wyższy zapis sekwencyjny i do tego zastosować RAID0 i już mamy 4x szybszy zapis nie wiele odbiegający od SSD zaś pojemność dużo wyższa. tyle że mechanizm zapewne jedynie zostanie zastosowany w dyskach 3.5 calowych.

 • htm72, #

  Dwie głowice - dwa razy szybciej D !

 • BrumBrumBrum, #

  duże dyski mają co najmniej 2 talerze, czyli 4 głowice. operacje zapisu/odczytu można spokojnie zrównoleglić na te 4 głowice, z użyciej 1 aktuatora, i to jest wystarczające by znacznie zwiększyć transfery. ale tego z jakiegoś powodu nie robią. czemu?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)