20 lipca 2016, Paweł Maziarz

Dyski Seagate BarraCuda Pro, IronWolf i SeaHawk o pojemności 10 TB

Kategoria: Komputery Dyski HDD, Tematyka: Seagate, Producenci: Seagate

Serie BarraCuda, IronWolf i SeaHawk to przykład na to, że czas dysków HDD jeszcze nie minął - zwłaszcza tam, gdzie wymagamy dużej pojemności.

Na początku roku firma Seagate wprowadziła do oferty swój pierwszy dysk twardy o pojemności 10 TB – model Enterprise Capacity 3.5 HDD 10 TB, który zaprojektowano z myślą o użytkownikach profesjonalnych, wymagających jak największej gęstości zapisu danych. W ofercie producenta pojawiły kolejne modele o tej pojemności, ale tym razem dedykowane innym zastosowaniom.

Wszystkie nowe modele zostały wykorzystują siedem talerzy o prędkości obrotowej 7200 RPM, gdzie zastosowano technologię zapisu PMR (Perpendicular Magnetic Recording). Gęste upakowanie danych wymagało jednak wypełnienia wnętrza dysków helem (rozwiązanie to pozwala też zmniejszyć pobór mocy i ilość generowanego ciepła).

Seagate BarraCuda Pro 10 TB dysk twardy HDD

Model BarraCuda Pro został zaprojektowany z myślą o wydajnych komputerach stacjonarnych – zwłaszcza tych, gdzie tworzona jest duża ilość danych, choć producent rekomenduje tę serię również graczom. Jednym z głównych atutów jest długa, 5-letnia gwarancja.

Seagate IronWolf 10 TB dysk twardy HDD

IronWolf powstał z myślą o serwerach NAS – zarówno domowych, jak i tych w małych firmach. Producent zastosował tutaj dodatkowo technologię AgileArray, która wprowadza optymalizacje pod kątem macierzy RAID. Udzielana gwarancja trwa 3 lata.

Seagate SeaHawk 10 TB dysk twardy HDD

Seria SkyHawk przeznaczona jest do systemów monitorowania i została zoptymalizowana pod kątem magnetowidów cyfrowych oraz rejestratorów sieciowych. Dyski te zostały przystosowane do pracy w trybie całodobowym. Podobnie jak seria IronWolf, modele SkyHawk są objęte 3-letnią gwarancją.

Nowe dyski mają jednak swoją cenę - BarraCuda Pro 10 TB został wyceniony na 535 dolarów, IronWolf 10 TB na 470 dolarów, a SkyHawk na 460 dolarów. Przy okazji warto wspomnieć, że serie BarraCuda Pro, IronWolf i SkyHawk obejmują też mniej pojemne modele, a jesienią ma zadebiutować jeszcze seria IronWolf Pro.

Źródło: Seagate, ComputerBase

Komentarze

 • raffal81, #

  Niech zrobią taki SSD i biorę ;P

 • raffal81, #

  O kurczaki to mnie zaskoczyłeś ;)

 • angelboy, #

  nie można być gołosłownym, słowo się rzekło i musisz kupić :P

 • raffal81, #

  Powiedziałem taki :D SSD a nie inny :D

 • raffal81, #

  A no i nie powiedziałem kiedy kupie, za pewne za jakies 5 lat :D

 • angelboy, #

  wymiękasz i tyle :D :P

 • BrumBrumBrum, #

  ja bym oczekiwał sprawnej hybrydy na SLC.

 • Dudi4Fr, #

  Nie powiem cena za 1GB jest bardzo ciekawa. Pewnie ludzie od Google, Microsoftu i innych chmurek już czekają na swoje kontenery z zamówieniem.

 • AndreoKomp, #

  Chyba wdał Ci się jakiś błąd w obliczeniach. Porównam na szybko wersje do NAS. IronWolf kosztuje 470 dolarów to w Polsce będzie kosztował ok. 2350zł. Cena za 1TB to aż 235zł. WD Red 4TB kosztuje 700zł, cena 1TB 175zł. Te dyski są niestety bardzo drogie i tam gdzie można pozwolić sobie na dwa zamiast jednego kompletnie nie opłacalne :/. Od 2-3 lat wszystko co ma więcej niż 3-4TB niestety, ale nie opłaca się kupować.

 • papuas, #

  hel kosztuje...

 • apuk666, #

  Ale seagate...

 • rqtdev, #

  Drogie to wszystko:/

  CPU i7 1600 zł
  cooler 200 zł
  płyta główna 700 zł
  GPU gtx1070 2500 zł
  HDD 10TB 2500 zł
  SSD 1TB 1200 zł
  RAM DDR4 4x16GB 1400 zł
  PSU 700W 400 zł

  Uzbiera się 10.000 zł ale przy aktualnym zwalniającym postępie taki sprzęt powinien wystarczyć na 10 lat, o ile coś nie padnie przedwcześnie.

 • ŁukaszŻ, #

  I tu się zgodzę....

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap