17 lutego 2017, Mateusz Tomczak

Nikt nie kupuje już smartfonów z BlackBerry OS

Kategoria: Mobile Systemy operacyjne, Tematyka: Windows Phone 8 BlackBerry Google Android Apple iOS, Producenci: BlackBerry

W ostatnim kwartale zeszłego roku kupowano niemal wyłącznie smartfony z Apple iOS oraz Google Android.

Od dawna mówi się o niskich i stale malejących rynkowych udziałach mobilnego Windows. To oczywiście fakt, ale w jeszcze gorszej sytuacji znalazł się BlackBerry OS, z którego nikt nie chce już korzystać.

Wypada tak chyba stwierdzić po zapoznaniu się z najnowszymi danymi, jakie opublikował Gartner. Skupiają się one na sprzedaży smartfonów w ostatnim kwartale minionego roku i uwzględniają przy tym kontrolujące je systemy operacyjne. Okazuje się, że BlackBerry OS przypadł wynik 0,0%.

Inaczej nie dało przeliczyć się około 200 000 sprzedanych smartfonów z tą platformą. Niewiele większym wzięciem cieszyły się urządzenia z wspominanym już mobilnym Windows, ponieważ wynik 0,3% również prezentuje się nader ubogo. Na rynku liczą się już tylko propozycje z Apple iOS oraz Google Android, którym w omawianym okresie przypadło 17,9% oraz 81,7% ogółu sprzedaży.

smartfony systemy operacyjne

Co do samej firmy  BlackBerry, w ogólnym rozrachunku sprzedać mogła nieco więcej smartfonów. Nie jest bowiem tajemnicą, że od pewnego czasu oferuje też modele z Google Android. W świetle powyższych danych można się domyślać, że wkrótce skupi się na nich całkowicie.

Źródło: TechnoBuffalo, theverge

Sonda

Korzystał(e/a)ś ze smartfona tą platformą?

Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • SirMichael, #

  szkoda bo to był jeden z lepszych OS'ów w swoim czasie. W ogóle ich telefony z wyjściem hdmi to było mistrzostwo świata.

 • BrumBrumBrum, #

  dla mnie bardzo zaskakująca jest niska pozycja windows phone. coekawostka jest taka, że MS nie musi wiele robić aby podnieść tę platformę z kolan, wręcz przeciwnie. robią wszystko, aby ta platforma upadła. przegięli z windows10, oraz z problemami przy aktualizacji. drożyzna w sklepie też robi swoje, oraz odpędzanie developerów na wielu frontach, np. zgodnością api, czy marżami na nich nakładanymi. to użytkowników nie przyciągnie.

 • Q'bot, #

  Czyli... ludzie już nie mają właściwie z jakiego systemu korzystać mobilnie... smutne to ;[

  Nie wiem czy nie kupić Lumii na zapas, bo co zrobię za rok czy dwa?

 • Ravir, #

  MS - ma w planach POŁĄCZENIE wszystkich Windows'ów w jeden system.
  Jeśli faktycznie u da im się uruchomić możliwość odpalania aplikacji Win32 na telefonach - to będą mogli walczyć o rynek.

  BB - miał JEDNĄ zaletę : sprawnie działająca poczta elektroniczna - z Push Mail, szyfrowana, bezpieczna, nastawiona na biznes czy rządy.

  Obecnie każdy system ma te funkcje, BB popełnił TEN sam błąd co Nokia - przespali smartfonową rewolucję.

  Ja osobiście mam nadzieję, że Microsoft przyspieszy i zobaczymy w końcu fajny system i telefon.
  Naprawdę NIE chcę wybierać między iPhone i Androidem, oba mam / miałem i dla mnie to ŻADEN wybór - jakby ktoś mnie zapytał : chcesz mieć kiłę czy rzeżączkę :) :) :)

 • Chochlik, #

  Myślę, że już niedługo. Rok, może dwa.
  Aktualnie korzystam z Lumii 950 i nie mam żadnego powodu, aby ten telefon zmienić... Może dlatego ta sprzedaż taka niska. Czekam teraz na Creators Update, będzie trochę zmian, bajerów mniej lub bardziej przydatnych.

 • Fenio, #

  Z aplikacjami win32/64 na smartfonie z W10 to nie taka prosta sprawa o ile w środku siedzi ARM. Emulacja x86 jest zbyt powolna a używanie procesorów x86 w smartfonach jest na chwilę obecną niemożliwe jeśli ma być zachowana podobna sprawność energetyczna co przy ARM.

 • D4M14N, #

  Wystarczy aby Microsoft skopiował kilka funkcji od Apple: choćby wysyłanie SMS przez komputer lub odbieranie rozmów na komputerze z podłączonym po USB, BT telefonie lub w tej samej sieci.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.