26 listopada 2014, Paweł Maziarz

Dyski twarde o pojemności 100 TB w 2025 roku

Kategoria: Komputery Podzespoły Ciekawostki Dyski HDD Nauka, Tematyka: SMR Na Topie

Producenci pracują nad nowymi rozwiązaniami zwiększenia upakowania danych w dyskach twardych.

Dysk twardy IBM HDD
Niegdyś zwykłemu użytkownikowi wystarczał dysk twardy o pojemności 100 MB. Teraz już trwają prace nad konstrukcjami mogącymi pomieścić aż 100 TB (milion razy więcej)

Dyski twarde oferują coraz większą pojemność – obecnie można już kupić modele mogące pomieścić 8 TB danych, a w przyszłym roku powinny pojawić się konstrukcje w wersji 10 TB. To oczywiście nie koniec możliwości HDD, bo producenci pracują nad nowymi technologiami, pozwalającymi na jeszcze większe upakowanie danych. Konsorcjum ASTC (Advanced Storage Technology Consortium) prognozuje, że w 2025 roku na rynku pojawią się dyski twarde o pojemności nawet 100 TB.

Już teraz czołowi producenci stosują dwie nowatorskie technologie, służące zwiększeniu pojemności dysków twardych – zwielokrotnienie talerzy i wypełnienie wnętrza dysku helem, bądź też technologię zachodzących ścieżek SMR (Shingled Magnetic Recording). Dodatkowo planuje się wdrożenie technologii PMR+, a więc połączenia techniki dwuwymiarowego zapisu magnetycznego TDMR (Two Dimensional Magnetic Recording) właśnie z technologią SMR.

Kolejnym krokiem w zwiększaniu pojemności dysków twardych ma być technologia HAMR+ (Heat-assisted Magnetic Recording), która wykorzystuje lasery do podgrzewania powierzchni talerza magnetycznego, co w efekcie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć gęstość zapisu danych. Rozwiązanie to będzie mogło być stosowane wraz z wcześniejszymi technologiami SMR i TDMR. Na takie nośniki przyjdzie nam jednak poczekać przynajmniej do 2017 roku.

Seagate HDD HAMR technology technologia perpendicular laser
Technologia HAMR wykorzystuje lasery, które podgrzewają powierzchnię talerza magnetycznego

Z kolei w 2021 roku planowane jest wdrożenie technologii BPMR+ (Bit Patterned Magnetic Recording), a więc już litograficznego wyznaczania obszarów zapisu. Także i w tym przypadku możliwe będzie połączenie jej z rozwiązaniami SMR i TDMR.

ASTC - prognozy rozwoju technologii zwiększających pojemność dysków twardych HDD

Równocześnie planowane jest rozpoczęcie produkcji dysków opartych o obydwa rozwiązania: HAMR+ i BPMR+. Technologia ta nosi nazwę HDMR (Heated Dot Magnetic Recording), a jej rozwój planowany jest co najmniej do 2025 roku – wtedy powinniśmy się spodziewać zwiększenia upakowania danych z obecnych 0,86 Tb (terabitów) na cal kwadratowy do 10 Tb na cal kwadratowy, co pozwoli na konstruowanie nośników mogących pomieścić aż 100 TB danych.

Źródło: MyCE, Wikipedia

Komentarze

 • lubielsd, #

  Po co oni się chwalą technologią której nie mogą teraz zastosować?
  Zbędna mi informacja ze za kilka lat będą pojemne dyski.

  ciekawostka: w roku 2100 będą dyski o pojemności 10 petabajtów.

 • xue9999, #

  Ciekawostka to że za 80 nie będzie takiego świata jaki znamy, Putin skrupulatnie wybierze następcę...

 • arial_adriano, #

  kolego przeczytałem cały artykuł i nie wiem kto według ciebie się tutaj czymś chwali. benchmark.pl pisze o tym jak może wyglądać zapis danych w niedalekiej przyszłości i to tyle co można wyciągnąć z tej lektury, a ty od razu podpalasz się na temat domniemanych przechwałek producentów i jeszcze próbujesz przekonywać o tym innych (?)

 • qwerty1997, #

  A co z dyskami co miały wyjść pod koniec tego roku lub początek przyszłego?

 • mikuta, #

  Wydaje mi się, że 10 lat w świecie technologii, to tak wielki okres czasu, że z pewnością nie można zakładać co będzie za 5 lat, bo tego nikt zwyczajnie nie jest w stanie przewidzieć.

 • amenamen, #

  W jaki sposob zwielokrotnienie talerzy jest nowatorska technologia?

 • Paweł Maziarz, #

  Nie chodzi o samo zwielokrotnienie, a zwielokrotnienie przy zachowaniu tego samego formatu dysku. W tym przypadku można więc mówić o większym upakowaniu samych talerzy.

 • abukiewicz, #

  czyli zwyczajna miniaturyzacja.... jednym słowem nic nowatorskiego...

 • Silver, #

  Mnie akurat dziwi co innego - dodają talerzy i głowic, ale wszystkie działają synchronicznie tzn. w tym samym czasie nie można mieć dostępu do dwóch różnych lokacji na dwóch różnych talerzach. Skoro idą w tę stronę dobrze by zrobili dodając drugą głowicę. Myślę, że taki układ to byłby taki mały raid w dysku i powyższe zjawisko w pewnym sensie byłoby możliwe (np równoległy odczyt/zapis pomiędzy "talerzami"), który odbywałby się z większą prędkością, gdyż kanał nie byłby przepełniony

  Może trochę abstrachuję, ale chodzi mi o sam zamysł wprowadzenia drugiej głowicy.

 • amenamen, #

  HDD to przezytek, mam nadzieje za 5 lat posiadac 100TB SSD

 • PL_SBX, #

  SSD dalej mają większą szanse awarii od HDD.

 • Zwierzak, #

  95% użytkowników prędzej wymieni SSD na większy zanim ten ulegnie awarii.

 • FeniksLT, #

  4-5 lat, to rozsądny okres na sprzedaż elektroniki i wymianę na nową. Chyba, że masz zamiar trzymać laptopa 15 lat, to wtedy faktycznie dysk ma prawo już w nim paść.

 • Danketch, #

  "4-5 lat, to rozsądny okres na sprzedaż elektroniki i wymianę na nową" ...Możesz mi powiedzieć dlaczego jest to rozsądny okres? Kupiłem 2 lata temu Vertex-4 128GB, którego mam w laptopie (obok 500GB talerzowego). I nie widzę potrzeby wymiany tego dysku na inny, bo po co? Mam go zapełnionego w 50%, jest szybki, a nowy dysk szybszy nie będzie. (ograniczenia wynikające z sata III). Laptop jest na tyle wydajny że do moich potrzeb wystarczy mi spokojnie na lata

 • verul, #

  Oczywiscie ze nowe dyski SSD moga byc szybsze, poniewaz obecne nie zblizaja sie nawet do wydajnosci SATA 2, a co dopiero SATA 3. Mowa oczywiscie o zapisie i odczycie losowym, a nie sekwencyjnym. Bo zapis sekwencyjny jest malo przydatny. W codziennym uzytkowaniu znaczenie ma czas dostepu i zapis/odczyt losowy.

 • albi37, #

  10 lat na dziesięciokrotne zwiększenie pojemności HDD? Sądzę, że jeżeli będzie to tanie w produkcji i bezawaryjne to będzie mogło znaleźć zastosowanie w archiwizacji danych.
  Patrząc na rozwój SSD za kilka lat będą wieloterabajtowe dyski z wiele bardziej wydajne od najlepszych HDD.
  Dziś HDD wygrywa z SSD pojemnością i ceną, ale ceny ciągle spadają, a pojemności rosną.

 • xychU, #

  fajna prognoza, napiszcie jeszcze kiedy będą podróże międzygwiezdne i możliwość teleportacji :)

 • marcinik, #

  10 lat kryzysu o mój boże

 • marcinik, #

  Laserowy dysk twardy to fajna sprawa.

 • arcadios, #

  Ta i po co to komu tyle pojemności, skoro nadal HDD będą znacznie wolniejsze od SSD!W dyskach HDD piątym kołem u wozu są silniki z żenującą niską prędkością obrotową 7200 obr/min i dlatego są takie niskie transfery plików!
  Już dzisiaj 10000 obr/min powinien być standardem w każdym dysku, a w 2025 to nawet 20000 obr/min.

 • gantrithor, #

  I co jeszcze? to tak jak w samochodzie bys chcial miec silnik z 20000 obr/min tylko co bys robil z takim silnikiem startowal z pod kazdych swiatel? a paliwo przeciazenia i zuzycie czesci? tak samo jest z dyskiem nie zawsze potrzebujesz maksymalnego transferu wieksza predkosc zwieksza zuzycie energi powoduje mocniejsze drgania mozliwe tez ze zbyt duza sila odsrodkowa mogla by uszkodzic talerze dysku po za tym zwykly dysk 5400 obr/min wystarcza do archiwizacji plikow.

 • domino241, #

  Marketing i jeszcze raz marketing? Tąpnęły im słupki na giełdzie?

 • Nefae, #

  Dokładnie, już ja widzę te mediapodobne komputery w wielkich marketach, z napisem na ulotce dysk 100Tb

 • limes_inferior, #

  E tam marketing.

  W 2004 (10 lat temu) najwiekszym dyskiem byl 200GB (co nie znaczy ze kazdy mial go w kompie oczywiscie - standardem bylo 60-80GB)

  Przez 10 lat pojemnosc wzrosla 30 razy (do 6TB).

  100TB za kolejne 10 lat to "zaledwie" 15 krotny wzrost pojemnosci - tak wiec prognoza raczej ostrozna...

  Jakby 10 lat temu powiedziec komus ze dyski beda mialy 6TB, to by sie popukal w glowe i zapytal "a po co?".
  Teraz jak ktos ma w kompie 2-3TB jest ok (jedna gierka to czesto kilkanascie GB), filmy video zajmuja mase przestrzeni (w kamerze mam 96GB, a to jest bodajze 6 godzin w najlepszej jakosci) itd. itp.

  Format 4K jest coraz powszechniejszy. Nawet w telefonach. gry przez kolejne 10 lat tez zapewne beda sie rozwijac...

  Marketing? Co dzisiaj zrobilbys majac kompa z dyskiem 60GB?

 • verul, #

  Zainstalowal system i modlil sie zeby windows nie zzarl mu istatnich MB wolnej przestrzeni :D

 • AndreoKomp, #

  Pojemność dysków HDD rośnie wprost proporcjonalnie do ich awaryjności co nie jest fajne. Dotychczasowe technologie jednak nie budziły we mnie żadnych obaw, a mimo to jakość dysków spadła. Zastanawiam się więc jaka będzie żywotność nadchodzących dysków HDD, w których zastosowane technologie budzą już we mnie obawy, zwłaszcza technologia SMR.

 • Sio_IdiOtki__, #

  co to kogo obchodzi co bedzie w 2025 roku moze juz zyc nie bedziecie... :D:D

 • Zef1r, #

  Zastanawiam się po co tworzy się coraz pojemniejsze dyski zamiast skupić się na optymalizacji kodu i kompresji danych? W tej chwili używam 2 letni SSD 128GB na desktopie + 1TB HDD i w zupełności wystarcza. Na lapku mam 2x 128GB SSD. Miejsca może nie jest zbyt wiele, jeśli ktoś jest grafikiem, lub kolekcjonuje filmy na HDD. Za kilka lat może wprowadzą te dyski 100 TB gdzie sam Windows 25 będzie zabierał 50 TB xD

 • baca130, #

  sama kompresja danych i optymalizacja kodu nie zawsze daje. Poza tym czym większa kompresja tym więcej mocy potrzeba. Tobie 1TB wystarcza, mi nie.

  Za te kilka lat "Windows 25" jest mało prawdopodobne, że będzie ważył więcej niż 50 GB a co dopiero TB.

 • Nefae, #

  Wolałbym żeby skupili się na ich żywotności niż pojemności, chciałbym np. dysk, który przeżyje mnie ze 2-3 razy.

 • ADiS_, #

  A co z tymi HDD, które miały być szczelnie zamknięte i wypełnione helem (to by oznaczało że można je topić, czytaj - wodować). One istnieją, nie istnieją ?

 • Kiciulek, #

  A 2,5" jak stało praktycznie na 1 TB tak i stoi...

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)