7 marca 2018, Wojciech Kulik

Rosja bez Internetu? Jest „technicznie gotowa”

Kategoria: Ciekawostki Internet, Tematyka: Na Topie

Rosja ma własne usługi internetowe i opiera swoją administrację na własnych rozwiązaniach. Dlatego właśnie odcięcie jej od globalnej sieci ma się nie wiązać z żadnym większym paraliżem, lecz co najwyżej z niedogodnościami.

Władze Rosji widzą w globalnej sieci przede wszystkim zagrożenie i broń w rękach Amerykanów. Nie wykluczają więc odłączenia się od niej (dobrowolnie lub z przymusu), na co już dziś mocarstwo jest „technicznie gotowe”, jak przyznał German Klimenko, doradca prezydenta Putina ds. Internetu.

Klimenko nie ukrywa, że taka sytuacja wiązałaby się z pewnymi niedogodnościami, ale na pewno nie doprowadziłaby do paraliżu. Rosja przeniesiona w tryb offline funkcjonowałaby prawidłowo, ponieważ administracja państwowa jest przygotowana na sprawne i bezproblemowe działanie bez dostępu do globalnej sieci. 

Doradca prezydenta zwraca uwagę na to, jak duże znaczenie miało uniezależnienie się od zagranicznych dostawców sprzętu i oprogramowania, które było spowodowane ostrzeżeniami, że Amerykanie mogą wzmocnić swój udział w rosyjskiej administracji, a następnie ją sparaliżować, wyłączając dostęp do usług (w ramach sankcji).

„Możecie wcisnąć przycisk i odłączyć nasz kraj. Jesteśmy technicznie gotowi na taką sytuację” – powiedział Klimenko w rozmowie z NTV. – „Nawet jeśli wypowiecie nam taką wojnę, będziemy w stanie żyć dobrze i funkcjonować normalnie”. 

W najważniejszych sektorach Rosjanie korzystają wyłącznie z rosyjskich rozwiązań, a zagraniczni giganci prowadzący działalność na terenie Federacji, są zobowiązani do przechowywania danych rosyjskich obywateli na serwerach w Rosji. Aktualnie trwają również prace nad prawem, które miałoby wymuszać moderowanie treści publikowanych przez Rosjan w sieciach społecznościowych.

Źródło: The Moscow Times, NY Times. Foto: KaoruYamaoka/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Smuga, #

  Tej kraj w historii ludzkości nic dobrego jej nie przyniósł. Tylko wieczne wojny i pogróżki, ich mentalność nigdy się nie zmieni i zawsze będą machać szabelką.

 • drumlin, #

  ty polskiej historii nie znasz. My możemy być za to dumni że od czasu wojny domowej o podłożu religijnym, ideologicznym do dziś się nie możemy pozbierać obwiniamy innych za rozbiory a sami się o to prosiliśmy. Wielki mi powód do radości że nie napadaliśmy innych tylko sami się mordowaliśmy jak ostatni durnie.

 • Cleaner_1980, #

  Minusuja znawcy historii spod znaku husarskich postów na demotywatorach.

 • K9Mifune, #

  Minusują ludzie którzy żyją przeszłością

 • Cleaner_1980, #

  "Co Ty wiesz, w nogach śpisz"
  Przecież Rosja to kraj barbarzyńskich najeźdźców a Ameryka to kraj miłujących pokój altruistów. Zupełnie niechcący wywołujących wojny na całym Świecie, korumpujacych lub zastraszających polityków innych Państw

 • anglik666, #

  Największymi altruistami w historii są Niemcy, Prusów, Litwinów, Polaków mordowali Krzyżacy, pierwszą wojnę wywołali Prusacy, drugą Naziści, Hitler był Austriakiem... Nie ma bardziej niewinnego narodu ;)

 • K9Mifune, #

  Poczytajcie jak Austriacy i cesarz austriacki potraktowali Jana III Sobieskiego i rycerstwo polskie po Odsieczy Wiedeńskiej i uratowaniu im życia

 • stalkerpl, #

  polska to bezzębny pies na łancuchu, obecnie USA, ruskim nikt nie podskoczy a my sie nie liczymy w ogóle bo jednego pijaka poklepano po pleckach a o reszcie to szkoda pisać, im nie wyłącza ale nam bez problemu

 • musslik, #

  Polska "administracja" też jest gotowa do działania bez internetu bo jeszcze nie została do niego podłączona ;)

 • Kenjiro, #

  Generalnie się z Tobą zgodzę, aczkolwiek już niektóre systemy (np. skarbowe) działają przez przeglądarkę, więc obawiam się, że rozłączenie polskiej sieci z globalnym Internetem odbiłoby się negatywnie na działaniu (choćby użycie w wielu miejscach DNSów Google).

  A Rosjanie mogą zaklinać rzeczywistość, bo o ile administracja czy kluczowe firmy mogą sobie poradzić, ale brak dostępu do sieci globalnej dla przeciętnego człowieka byłby druzgocący.

 • chotnik2, #

  Przecietny czlowiek nie jest celem ani rzecza, ktora administracja sie przejmuje.
  Masz placic podatki, ZUSy i inne wynalazki i cieszyc sie, ze tak malo.

 • pongo, #

  Jednostka w Rosji nigdy się nie liczyła dla carów i innych putinów. Jak w społeczeństwie owadów. Dobro kraju ważne. Jednostki można poświęcić.

 • pscager, #

  No patrz, w Polsce zawsze jednostka się liczyła.....

 • K9Mifune, #

  A nie? Spójrz na tą puchatą buzię z pewnej partii rządzącej... ;p

 • Zjadlbymcos, #

  Polska już od paru lat ma swoją wewnętrzną, państwową sieć Źródło. Na osobnych kablach niż Internet. Też byłem zdziwiony :D

 • sebmania, #

  Jak się palił most w warszawie to wiele placówek w innych miastach były nieczynne ponieważ był tam centralny kabel dla "Państwowego" internetu

 • K9Mifune, #

  Super system!

  Polak potrafi :)

 • pongo, #

  W tej bandyckiej Rosji niewiele się zmieniło od epoki komunistycznej. Ta sama retoryka. Największe państwo, "mocarstwo". A gospodarka na poziomie biednych krajów afrykańskich. Połowa dochodu narodowego ze sprzedaży nieprzetworzonych surowców.

 • Smuga, #

  Autorytaryzm, korupcja i inne tamtejsze "dobra narodowe".

 • K9Mifune, #

  Żyjcie dalej chłopacy telewizyjną propagandą i to co opowiadają dziadkowie kierowani żalem i niechęcią do Rosji. I wszyscy inni strachem wobec niej. Gdy nadszedł konflikt na Ukrainie, ta paranoja sięgała zenitu, nawet wśród wykształconych polityków.

  Rosja NIE JEST biedna, nie jest też bogata. Porównanie do krajów afrykańskich - douczcie się lub sprawdźcie swoje źródła wiedzy - bo nie mówią Wam prawdy.

  W Moskwie zarobisz dużo więcej niż w Warszawie. Tyle co zarabia niejedna sprzątaczka, Ty musisz posiadać w Polsce wykształcenie i umiejętności aby tyle dostać. Miałem możliwość osadzenia się w Moskwie, z Rosjanką, dobrze wykształconą, która ceniła Polskę za historię, kulturę, otwartość. Smutna była tylko uprzedzeniami Polaków. Wszyscy byli wobec Niej mili, uprzejmi (nauczyła się świetnie mówić po Polsku, LEPIEJ niż wielu Polaków) ale gdy dowiadywali się skąd pochodzi, zmieniali nastawienie, odmawawiali złożenia wniosków w urzędzie, czy przerywali rozmowę.

  Gospodarki na poziomie Niemiec nie mają. Prawda. Ale nie należy patrzeć na Rosję jak na Polskę czy Niemcy. To OGROMNY kraj, borykający się z INNYMI problemami, z wieloma regionami które nie wytwarzają dóbr i są bardzo biedne. Ogromna ludność, spójrz ile osób mieszka w samej Moskwie, robią co mogą by ich infrastruktura to udźwignęła.

  Połowa dobra z nieprzetworzonych surowców? Arabii Saudyjskiej też będziesz się czepiał? Dubaju? Robią interes na tym na czym zarobią najwięcej - to chyba oczywiste? A że uzależniają od tych surowców innych - dodatkowy plus.

  Każde silne państwo lubi o sobie mówić że jest silne. I dobrze że tak robi. Nie ma miejsca dla słabych w polityce. Polacy nie mówią o sobie że są silni, nie wierzą w to - więc wszyscy ich popychają.

  Rosjanie kochają swój kraj. I chwała im za to. Robią jak amerykanie. A amerykanów nikt się jakoś nie czepia. No tak... Bo to nasi :) Niebiescy :) Czerwoni są źli :)

  Rosja nie idzie w parze z moimi wartościami, ideologiami, ale po pierwsze, próbują utrzymać się na powierzchni (amerykanie starają się ich zniszczyć jak tylko mogą, wchodzą im we wszystkie interesy - Ukraina, bliski wschód). Widze także że ten system się u nich sprawdza. Rosja jest silna wewnętrznie. Zawsze mieli z tym problem. Rozwiązali go. W jednym kraju sprawdza się socjalizm, innym drapieżny kapitalizm, a jeszcze w innym - totalitaryzm. Zrozumcie to. Uszanujcie

 • Gatts-25, #

  Ja na przykład tak przyzwyczaiłem się już do dostępu tej biblioteki wiedzy ,że aż nie mogę sobie wyobrazić na powrót wrócić do biblioteki zwłaszcza ,że korzystałem z usług takiej formy zdobywania wiedzy przez 20lat.
  Druga sprawa w bibliotece nie dowiesz się o nowościach a tym bardziej TVP więc musisz wyszukiwać prawd właśnie tutaj wśród tej ilości informacji ,które także nie rzadko są tylko pół prawdami albo ćwierć więc wyłowić te prawdziwe także trzeba umiejętnie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.