Roboty - ile miejsc pracy zabiorą, a ile pomogą utworzyć?
Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma, Tematyka: roboty i cyborgi Innowacje w firmie
Sztuczna inteligencja i roboty są często w stanie szybciej i taniej wykonywać obowiązki, jakie dziś spoczywają na ludzkich pracownikach. Jak wiele osób pozbawią one pracy, a jak wielu ją zapewnią?
Coraz częściej da się słyszeć głosy, że roboty zabiorą nam pracę. Cytujący raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) serwis BBC przyznał, że to prawda – maszyny sprawią, że do 2022 roku na świecie zniknie około 75 mln miejsc pracy zajmowanych obecnie przez ludzi. Ale…
Choć nie brzmi to zbyt pozytywnie, ze wspomnianego raportu wynika, że równocześnie robotyzacja pomoże w utworzeniu nowych miejsc pracy i to niemal dwa razy więcej niż zabierze. Konkretnie mówi się o ponad 130 milionach nowych etatów.
Roboty (i sztuczna inteligencja) zabiorą pracę przede wszystkim pracownikom pocztowym, kasjerom i osobom zatrudnionym w fabrykach, a zatem ludziom wykonującym powtarzalne czynności. Zwiększoną szansę na zatrudnienie mają mieć natomiast nauczyciele, programiści i inni specjaliści IT oraz lekarze.
Według ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego sztuczna inteligencja i roboty sprawią też, że praca ludzka będzie lżejsza i bardziej efektywna. Nie tylko bowiem będą zastępować pracowników, ale w wielu przypadkach zaoferują im wsparcie (tym samym ich odciążając).
Pomimo że wnioski z raportu pozwalają patrzeć w przyszłość raczej optymistycznie, zniknięcia miejsc pracy liczone w dziesiątkach milionów to coś, na co należy przygotować społeczeństwo. Dlatego właśnie WEF wzywa równocześnie rządy do opracowywania programów wsparcia dla osób przekwalifikowujących się.
Źródło: BBC, WEF. Foto/ilustracja: Pixabay (CC0) – jarmoluk (1), mohamed_hassan (2)
Komentarze
Dodaj komentarz