9 listopada 2017, Paweł Maziarz

Raja Koduri odchodzi z AMD i przechodzi do Intela [AKT.]

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne, Tematyka: AMD, Producenci: AMD

Koduri był związany z AMD już od kilku lat. Bez wątpienia można go nazwać światowej klasy inżynierem procesorów graficznych.

Tego chyba się nie spodziewaliśmy. Wczoraj wieczorem świat obiegła zaskakująca informacja związana z firmą AMD – Raja Koduri rezygnuje ze stanowiska szefa Radeon Technologies Group.

Raja Koduri niegdyś piastował wiele wiodących ról w zakresie rozwijania kart graficznych w firmie AMD (wcześniej w ATI). Jako chief technology officer prowadził zespół Graphics Products Group i odpowiadał za wiele wiodących inicjatyw na polu wydajności kart i oprogramowania graficznego. Raja następnie pracował na stanowisku dyrektora architektury układów graficznych w firmie Apple, gdzie odpowiadał za cały plan rozwoju tych komponentów w zakresie wydajności, jakości, programowalności oraz funkcji oszczędzania energii.

W 2004 roku ponownie został zatrudniony przez AMD – na początku objął stanowisko stanowisko corporate vice president, Visual Computing i był w pełni odpowiedzialny za wdrażanie innowacyjności w zakresie obliczeń wizualnych i akcelerowanych. Rok później producent postanowił zreorganizować swoje struktury i powołał specjalną jednostkę Radeon Technologies Group – to właśnie ona zajęła się rozwojem działu kart graficznych, a przewodnictwo nad zespołem objął Raja Koduri.

Raja Koduri

We wrześniu tego roku Koduri przeszedł na urlop, ale ostatecznie już nie wrócił do obozu „czerwonych”. Wczoraj opublikował oświadczenie, w którym ogłosił, że czas urlopu był dla niego czasem refleksji i podjął decyzję o odejściu z AMD. Jednocześnie podziękował całemu zespołowi za owocne lata współpracy (tutaj znajdziecie pełną część oświadczenia). Dzisiaj rano AMD potwierdziło odejście szefa RTG. Tymczasowo, do czasu znalezienia następcy Koduriego, dowodzenie nad zespołem obejmie dr Lisa Su. Producent poinformował również inwestorów, że zmiany nie wpłyną na strategię i plany wypuszczania kolejnych konstrukcji.

Nie da się ukryć, że decyzja Koduriego wywołała spore poruszenie w mediach – w końcu mieliśmy do czynienia z jednym z najbardziej utalentowanych specjalistów w dziedzinie procesorów graficznych (aczkolwiek pełne efekty jego pracy zapewne będziemy mogli poznać dopiero przy okazji premiery układów graficznych z generacji Navi – dopiero ten projekt był przez niego prowadzony od początku). Czy za jakiś czas zobaczymy go w szeregach innej, konkurencyjnej firmy? Na pewno nie można wykluczyć takiego scenariusza.

Aktualizacja 09.11.2017 10:40

Nie musieliśmy długo czekać na rozwój sytuacji. Wczoraj w nocy pojawiła się informacja, że Raja Koduri przechodzi do Intela – obejmie on stanowisko głównego architekta i wiceprezesa nowego działu Core and Visual Computing Group.

Koduri rozpocznie pracę od grudnia. Docelowo ma umocnić pozycję Intela na rynku zintegrowanych układów graficznych dla komputerów osobistych oraz zaawansowanych rozwiązań graficznych dla szerokiej gamy systemów komputerowych.

Nieoficjalnie mówi się o opracowaniu nowej architektury graficznej, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż jest to bardzo czasochłonny proces. Bardziej spodziewalibyśmy się wykorzystania obecnych rozwiązań (na co pewnie AMD musiało wydać przyzwolenie).

Źródło: Hexus, TechpowerUp, Intel

Komentarze

 • mjwhite, #

  To chyba navi jest już blisko ukończenia inaczej dla amd oznaczałoby to poważne kłopoty.

 • Adriian, #

  Może na razie zakończyli sam etap projektowania, a teraz przez dwa lata będą walczyli z optymalizacją (proces, TDP, zegary, pamięci itp) i w tym Raja i tak nie brałby udziału.

  BTW podobnie jak Jim Keller, który zaprojektował Ryzeny, ale z AMD odszedł jakieś 16-17 miesięcy przed premierą procesorów. Ja bym nie wnioskował o szybkiej premierze NAVI.

 • BrumBrumBrum, #

  najpierw to będzie ryzen2 a potem vega2 na 7nm, i dopiero potem navi. tak że najwcześniej za 3 lata coś z tego będzie.

 • supervisor, #

  Vega refresh ma być na początku 2018, i nie na 7nm a na 12nm.

 • ALEKS_D_RAVEN, #

  Navi na rynek pro ma już zostać zaprezentowana w Sierpniu na targach. Wiec jakieś 3 miechy potem premiera. Nie wiadomo co growymi wersjami. Ale sam proces technologiczny daje szanse na wyższe zegary.

 • mjwhite, #

  proces sam w sobie ma niewielki wpływ na zegary, żeby nie powiedzieć że żaden.

 • Chiny_X, #

  Jeżeli mówisz to bazując na obserwacjach intela to nie dziw się, że zostajesz zakopany.

 • Zero-Cool, #

  A ja myślę że może być tak jak ktoś kiedyś na benchmarku napisał że Raja nie potrzebnie pchał drogie HMB2 do Vegi która okazała się wielką klapą dla AMD (bo były przecieki że niby sprzedają je poniżej kosztów produkcji) i tak Koduri przeszedł na dożywotni urlop i nie koniecznie ze zły skutkiem dla AMD ale tego się dowiemy w najbliższej przyszłości...

 • Himoto, #

  Zanim wydali Vegę były domniemania, że cześć AMD chciała by vega była na GDDR5 lub coś nowszego ale nie HBM2 bo już od dłuższego czasu było wiadomo ze jest drogie i ciężko dostępne i będą problemy. Potem plotki że to Koduri robił wszystko by HMB2 zostało wciśnięte w vegę. Ostatecznie wyszło to co aktualnie widzimy :) czyli potocznie wyżyłowana 580X z HBM2 [stąd niby wyższa wydajność] :P znana jako Vega.

 • supervisor, #

  Akurat HBM2 to nie powód. HBM2 to jedyna rzecz która uratowała Vegę, gdyby nie HBM2, to Vega ciągneła by 60-70 watów więcej. Jak myślisz, jak wyglądałyby temperatury i zegary w takim wypadku?

 • Himoto, #

  akurat HBM nie uratowało Vegi, weź poszukaj sobie info dlaczego bo wypisujesz zasłyszane nieprawdy. AMD lepiej by wyszło na przerobieniu architektury polarisa do 64 ROPów, bo wydajnościowo wyszłoby coś w okolicach Vegi a w poborze prądu najprawdopodobniej około 10W więcej by brało, ale koszt produkcyjny byłby znacznie niższy niż przy kartach Vega. Zresztą były nawet swego czasu plotki o czymś w typie RX680 i RX690, ale jak do tej pory nie okazały się prawdą.

  HBM2 zabiło Vegę ale nie wydajnościowo [bo tutaj wielkiego skoku nie było] lecz cenowo. Koszt 8GB HBM2 to podobno już 3-4 razy tyle co AMD płaci za GDDR5. Niestety z powodu udanego i w sumie dobrze wycenionego Pascala, AMD musiało jakoś ustawić cenowo Vegę by nie stracić na niej. GPU jak GPU wydajne dużo bierze z gniazdka, ale cena za wysoka. Verga 64 byłaby hitem u graczy gdyby była tańsza i łatwiej dostępna, a AMD ma ogromne problemy z produkcją z powodu właśnie HBM2. Popatrz sobie na zagraniczne fora jak ludzie się wypowiadają o Vedze, zwłaszcza wersji pro [którą dostać momentami jest trudniej niż swego czasu Pro Duo :)]

 • mjwhite, #

  " tutaj wielkiego skoku nie było"

  Tutaj był praktycznie downgrade bo przepustowość w vedze jest niższa niż w fury.

  Widać ze pamięć hamuje vegę, wyższy pobór mocy z gddr5 można by skompensować niższym taktowaniem GPU a i tak pewnie byłoby wydajniej.
  Vega jest też mniejszym chipem od fury więc kosztowo/cenowo też by dobrze na tym wyszli.

 • rob 25, #

  Pies z kulawą nogą by niespojrzał na vegę bez pamięci typu HBM 2 .I nawet niska cena by nie mogła zmotywować do zakupu, kiedy gry są coraz to bardziej wymagające .Nwidia ,Intel i AMD grają we własną grę - w cykora ,kto wymięknie odpada z gry .Ja osobiście obstawiam ,że miedzy AMD i Intelem zawiązał się jakiś mariaż - coś czuję ,że chcą przetrącić Nvidi skrzydełka .Gra idzie o miliardy $$$ .

 • chotnik2, #

  >Pies z kulawą nogą by niespojrzał na vegę bez pamięci typu HBM 2

  To jakim cudem wszyscy patrza na 1070/80/80Ti ktore nie maja HBM2 ?

  >I nawet niska cena by nie mogła zmotywować do zakupu, kiedy gry są coraz to bardziej wymagające

  Rozumiem, ze gry sa coraz bardziej wymagajace tylko dla AMD? A na NVIDII wrecz same przyspieszaja?
  Nizsza cena i wieksza dostepnosc (przez zastosowanie klasycznej konstrukcji) mysle, ze mogly by jednak zmotywowac do zakupu.

 • supervisor, #

  Nawet rok nie został do planowanej premiery. Na pewno jest na wykończeniu, zostały poprawki, optymalizacje i debugging.

 • Sharimsejn, #

  Ciekawe czy nie wywalili go bo załatwiał się w ubikacji.

 • Lord Konsol PS4MR, #

  Wygląda na to, że Intel mu więcej zapłaci. To oczywiste. Pracować dla Intela to lepsze pieniądze i wyższa renoma.

 • jakub1t, #

  Jak to mówią "nie ma ludzi niezastąpionych " , maja wielu inżynierów ktoś go zastąpi bez problemu . No chyba ze to byl super geniusz jeden na miliard , ale wątpię . Na pewno zanim wszystko się unormuje po odejściu Raja minie pare tygodni .

 • ohoho, #

  W koncu...
  Kolejny krok w dobrym kierunku

 • sambaverde, #

  Jak brzmiało to powiedzenie o szczurach i statkach? :D

 • kitamo, #

  tonący statek szczura się chwyta

 • Himoto, #

  BMK macie mały poślizg, bo czytałem o tym chyba wczoraj na jednym z zagranicznych serwisów :)

  Odejście Koduriego, raczej na plus, w sieci co niektórzy już od dawna zbierał tak dużą falę hejtu że aż dziwne że dopiero teraz poleciał.

  Twierdzi się że poszedł na przymusowy urlop i AMD samo zaproponowało mu odejście na "miłych zasadach" :), że to Koduri taki ambitny i ze AMD już mu nie pasuję do planów życiowych itd.

  Chodzą plotki [na 99% nieprawdziwe] że Intel chce przygarnąć Koduriego :) co on miałby u Intela robić to nie wiem ale chyba nie GPU do procków Intela :P

 • kitamo, #

  No wlasnie sie zgarbic mozesz jak zobaczysz jak potoczą się jego losy ;)
  Intel będzie miał procki z GPU AMD co by nie mowic :P

 • Himoto, #

  Co zakładasz że wpierw nabroił u AMD by teraz zrobić powtórkę z jazdy u Intela? ;P

 • Orlyy, #

  Człowieku tu to jest ekspres. Na ppc notorycznie newsy mają opóźnienie 3-4 dni :-D

 • Damian Szymański, #

  U konkurencji takiej jak NVIDIA raczej jego nie zobaczymy. Pracownicy takiego szczebla zazwyczaj mają klauzule, które przez kilka lat po odejściu z pracy blokują mu pojęcie jej u konkurencji. Jeżeli Koduri podejmie pracę w branży raczej nie będzie to konkurent AMD.

 • supervisor, #

  Podobno Raja angażuje się w biznes filmowy, a raczej technologiczno-firmowy.

 • Orlyy, #

  I na pewno wszyscy tego przestrzegają

 • chotnik2, #

  Przestrzegaja.
  Tylko nie w Januszsofcie czy GrazynaIT, a duzych firmach.

 • Gatts-25, #

  Nieźle tam w INTELU muszą trząsać portkami o swoją przyszłość jak zatrudnili KODURIEGO.
  Teraz jak popatrzy się na przecieki od GLOBAL FOUNDRIES to nie dziwię się bo AMD może mieć CPU+GPU tak wydajne ,że nikt im nie podskoczy.
  https://uploads.dis...71ea1880ea5d33.png

 • mjwhite, #

  gdybyś tak jeszcze rozumiał cokolwiek z tego co zlinkowałeś, to w ogóle byłoby super.

 • wielkiwac, #

  Mieszkam za oceanem i jak juz pare miesiecy temu uslyszalem o jego urlopie to wiedzialem ze odejdzie z AMD (samowolnie badz przymusowo. Odejdz sam a nie nasramy Ci w papiery). Sam pracuje w korporacji ktora zatrudnia ponad 20 tys pracownikow i znam te polityczne zagrywki. Ameryka to piekny "kraj" z wielkimi mozliwosciami. Wcale bym sie nie zdziwil gdyby otworzyl wlasna firme projektujaca uklady graficzne i nie koniecznie do PC.

 • ALEKS_D_RAVEN, #

  Raja przeszedł do Intela, a intel akurat zaczął łączyć swoje procki z radeonami na rynku mobilnym.

 • chotnik2, #

  A my dalej czekamy na sterowniki, ktore odblokuja te mistyczne moce ukryte w Vedze...

 • kitamo, #

  I vulkanie

 • chotnik2, #

  Vulkan jest ok, ale oprocz gier na enginie od iD jest prawie nieuzywany na szeroka skale.
  Na mobile jest chyba wiecej gier niz na PC.

 • kitamo, #

  a no pewnie ze jest OK ale jak mowilem dwa lata temu że nie bedzie on w użytku powszechnym to ludzie wrecz z widłami i pochodniami mnie gonili twierdząc ze w 2017 roku to kazda gra bedzie wspierała vulkana.
  Dostaniemy na niego 5 gier w ciągu całego jego żywota i tyle w temacie (z czego 70% to beda gry od ID's)

 • Foxy the Pirate, #

  3 i pół gry będzie od iD? To od kogo będzie druga połowa?

 • kitamo, #

  Wolfenstein II jest na silniku ID Tech 6 ale developerem nie jest IDsoftware tylko MachineGames a więc mozna powiedzieć że dzielą grę tak po połowie.
  Wystarczy za wyjaśnienie?

 • Foxy the Pirate, #

  Czemu tak agresywnie od razu?
  Może i by wystarczyło, gdyby nie fakt, że vulkana wspiera wiele więcej gier, wystarczy poświęcić 10 sekund na wpisanie hasła w google: https://en.wikipedi...ith_Vulkan_support
  Ani skrót myślowy ci nie wyszedł, ani rzetelne informacje.

 • wielkiwac, #

  A jednak. Zobaczymy go u Intel-a!!

 • sebmania, #

  Poco kupować patenty jak można kupić człowieka co miał dostęp do wszystkich patentów

 • vektor321, #

  Niby tak, z drugiej strony RK z pewnością muszą obowiązywać umowy zabezpieczające AMD przed takim takimi wydarzeniami.

 • Kwarkon, #

  wciąż intel będzie musiał wypracować własne rozwiązania które nie będą naruszały istniejących patentów albo kupować licencje.
  ale posiadanie takiej osoby na pewno ułatwi proces.

 • mjwhite, #

  GPU intela są całkiem niezłe tylko brakuje sterowników pod gry, być może teraz się to zmieni.

 • mleczan, #

  Piszesz tak, jak by AMD miało dobre sterowniki.
  Ich sterowniki do GCN kuleją od lat więc w czym ma pomóc? Spartolić sterowniki Intela?

 • Snack3rS7PL, #

  I dziwnym trafem w momencie, gdy Intel ogłasza procesory z grafiką od AMD? Czyżby lis w kurniku przebrany za kurę?

 • rasiaknorris1, #

  będzie nv, amd i teraz intel :D może będzie większy wybór :D

  btw amd trochę zarobi na sprzedaży gpu do intela. Ciekawe zawirowania.

 • Chiny_X, #

  Po prostu i tak mieli go zwolnić, a intel zawiną ochłap po tym przedsięwzięciu. A teraz "wielkie przeniesienie" autorytetu co by intel mógł ładniejsze slogany wypisywać na swojej tonącej łajbie.

 • chotnik2, #

  >Intel
  >tonaca lajba

  co?!

 • darioz, #

  Nie dziwię się! Najlepsi zawsze przechodzom do Intela i Nvidii i zarabiają prawdziwe pieniądze a nie marne grosze w AMD!!!
  Chciałbym przy okazji pogratulować panu Roduji za słuszny wybór.
  Jeszcze do niedawna nim gardziłem i był dla mnie zwykłym ludzkim śmieciem, to od dzisiaj się to zmienia i ma mój pełny szacun i jest już moim ziomkiem, ziomalem, ziomaleczkiem!!!
  Żółwik ziomalu Koduri!!! Witamy na pokładzie w najlepszej firmie świata Intelu!!!

 • Snack3rS7PL, #

  Hhahah co to weszło :D

 • sambaverde, #

  Zaraz się okaże, że mocarne APU wyjdzie pod szyldem Intela, a AMD porzuci tę koncepcję.

 • Domis9583, #

  Eh no niestety, AMD nie ma szans z intelem bo intel ma pieniądze. Intel teraz co 3-4 miesiące będzie pokazywać jakieś nowe procesory zdane na porażkę które były gotowe 2 lata temu ale nie było konkurencji więc nie było też po co ich wydawać, a za rok intel znów będzie przodował na rynku procesorów.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)