18 października 2018, Wojciech Kulik

QNAP TS-351 to 3-zatokowy NAS do małego biura lub domu

Kategoria: Komputery Serwery Technologie i Firma Serwery plików NAS, Tematyka: Qnap Sprzęt do firmy, Producenci: Qnap

W ofercie firmy QNAP pojawił się interesujący serwer NAS, który równie dobrze sprawdzać ma się w środowisku biurowym, jak i domowym. Co konkretnie go cechuje?

Małe biuro lud dom – to w tych środowiskach najlepiej sprawdzać ma się TS-351 – nowy serwer NAS firmy QNAP reprezentujący gałąź ekonomiczną. 

QNAP TS-351 oddaje do dyspozycji użytkowników 3 zatoki na dyski HDD lub SSD w rozmiarach 3,5 lub 2,5 cala i obsługuje hot-swap. Producent chwali się możliwością osiągnięcia maksymalnej  wydajności SSD oraz optymalnego rozmieszczenia danych (dzięki technologii Qtier pozwalającej na wygodne korzystanie z auto tieringu). Atutem urządzenia ma być także dobrze pomyślana konstrukcja zapewniająca wydajny przepływ powietrza.

QNAP TS-351 Qtier

W małym biurze QNAP TS-351 sprawdzi się przede wszystkim jako narzędzie do backupu, udostępniania i synchronizacji danych. Wygodne i efektywne korzystanie z tych funkcji ułatwić mają aplikacje dostępne w systemie QTS 4.3.5. Znajdują się tam między innymi narzędzia do migawek na poziomie bloków oraz hostowania wielu maszyn wirtualnych. NAS może być też wykorzystany do zarządzania systemem monitoringu.

W warunkach domowych natomiast serwer znajdzie zastosowanie jako centrum multimedialne. Cechuje go sprzętowe dekodowanie H.264, transkodowanie multimediów w czasie rzeczywistym i bezproblemowa obsługa wideo Full HD. Współdziała też z Plex Media Server i rozmaitymi protokołami strumieniowej transmisji. 

QNAP TS-351 NAS

O odpowiednią wydajność niezależnie od sposobu wykorzystania dbać mają: dwurdzeniowy procesor Intel Celeron J1800 taktowany zegarem 2,41 GHz oraz 2 lub 4 GB pamięci SODIMM DDR3L RAM (z możliwością rozbudowy do 8 GB). Jeśli zaś chodzi o porty, to są to: 1 x HDMI v1.4a, 2 x Gigabit LAN, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 oraz gniazdo audio. 

Dodajmy, że od niedawna w sprzedaży dostępny jest (również 3-zatokowy, ale wyposażony w czterordzeniowy procesor Realtek i drugi port LAN zamiast HDMI) model QNAP TS-328:

Źródło: QNAP

Komentarze

 • Kapitan Nocz, #

  "Producent chwali się możliwością osiągnięcia maksymalnej wydajności SSD" No ciekawe czy maja jakis magiczny patent na utrzymanie max transferow na na liniach ethernet i sata i to z agregacja portow na takim smiesznym procesorze jak ten celeron?

 • dekidekowski, #

  Jeżeli nie włączysz szyfrowania to teoretycznie osiągniesz niezły transfer (w okolicy 200MB/s)...... teoretycznie, ponieważ ten TS-351 ma tylko jedno gniazdo LAN i nic ponad 112MB/s nie wyciągniesz.
  Jednym słowem mam problem ze znalezieniem miejsca na rynku gdzie to urządzenie zostanie w pełni wykorzystane.

 • rahl_r, #

  Dokładnie, najgorzej zbalansowany produkt NAS jaki widziałem, z jednej strony dwa porty M2 SSD z drugiej pojedynczy port 1Gbit.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap