5 kwietnia 2016, Mateusz Tomczak

Prawie każdy iPhone jest szyfrowany - nie pytajcie o smartfony z Androidem

Kategoria: Mobile Telefony Systemy operacyjne Smartfony Bezpieczeństwo, Tematyka: iPhone Google Android Apple iOS

Szyfrowanie podnosi poziom bezpieczeństwa danych przechowywanych na smartfonie. Korzystacie z tej opcji na swoim Androidzie?

iPhone szyfrowanie

Bezpieczeństwo danych to temat powracający i omawiany niemal każdego dnia. Coraz częściej poruszany jest w kontekście smartfonów i tabletów, co z racji ich popularyzacji raczej nie dziwi. Zastanawiacie się, jaki procent urządzeń z Apple iOS oraz Google Android używanych jest w postaci zaszyfrowanej?

Ostatnio nad tym właśnie tematem pochyliło się The Wall Street Journal. Na pierwszy rzut oka dane mogą poważnie zaskakiwać. Okazuje się bowiem, iż w przypadku urządzeń z Apple iOS o szyfrowaniu mówić można w przypadku aż 95%. Jak na tym tle wypadają urządzenia pracujące pod kontrolą Google Android? W tym przypadku wynik wynosi około... 2%.

iOS Android szyfrowanie

Czyżbyśmy zatem mieli do czynienia z tak dużą różnicą w świadomości użytkowników? Niekoniecznie. Powyższe dane wynikają także z polityki prowadzonej przez Apple oraz Google. Pierwsza firma wprowadziła pełne domyślnie stosowane szyfrowanie w iOS 8 i nadal tę wizję kontynuuje. Druga natomiast zdecydowała się na to dopiero w przypadku Androida 6.0, którego rynkowe udziały prezentują się wciąż siermiężnie i dlatego też powyższy wykres wygląda tak a nie inaczej.

W rzeczywistości wynik może być wyższy. Warto w tym miejscu zaznaczyć bowiem, że z szyfrowania korzystać można także na urządzeniach ze starszymi odsłonami systemu (wprowadzono je w wersji 3.0) z logo zielonego robota i wcale nie jest to skomplikowane. Cały proces przeprowadzić można po odszukaniu zakładki  Ustawienia> Zabezpieczenia> Zaszyfruj tablet lub Zaszyfruj telefon. Wszystko przybliża zresztą strona pomocy Google.

Źródło: wsj, bgr, hereandnow

Sonda

Korzystasz z tej opcji?

 • 20
 • 54
 • 16
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • Niveal, #

  A 99% krzykaczy o telemetrię w W10 jedzie na andkach i złego słowa nie powie. Hipokryci czy prymitywy ?

 • pablo11, #

  No tutaj istnieje częściowa różnica. Nie wiem czy więcej niż 2% windowsów 10 jest szyfrowanych. Na pewno 100% wysyła informacje nt. tego co masz zainstalowane i może aktualizacją Ci to odinstalować. Android również wysyła jako że jest to android market ale to inna sprawa. Android nie wysyła telemetrii raczej przez internet GSM/3G/LTE ew. przez wifi i to też w ograniczonej ilości. Na androidzie najwięcej informacji o użytkowniku wyciągają aplikacje. Jak masz facebooka to on ma dostęp do Twojego położenia po gps, wifi i (nie wiem czy nie po gsm). Jak masz messangera to ma dostep praktycznie do wszystkiego. Szczerze mówiąc najwięcej szkody 100% użytkowników nie robi sobie wybierając androida tylko instalując na nich programy które mają dostep do wszystkiego. Na apple pomimo, że jest ,,zaszyfrowane" też da się dostać jak widać. Cała sytuacja z procesem z FBI miałą charakter wyłącznie marketingowy. 50% głupszych ludzi sie nabierze. Pozostałych nie musi się kontrolować, bo by zostać terrorystą trzeba być naiwnym.

 • Gameone, #

  A Windows 10 Mobile?

 • Q'bot, #

  Właśnie... w sumie mam dwi słuchawy wciąż na 8.1, ale lepiej mieć świadomość, że coś lepszego się czai za rogiem ;)

 • adam6056, #

  Gdybym miał miliony na koncie, moje nazwisko byłoby w każdej gazecie albo prawie na każdej poważnej stronie internetowej to bym się zabezpieczył a tak?
  Mam zabezpieczać swoje smsy z treścią "Kiedy pijemy?":P
  Albo dane z głupich androidowskich gierek na 5 minut jak ide do toalety?:D

 • BluePandoraBox, #

  źle myślisz, musisz myśleć perspektywicznie tak jak fajfoniarze, może zostaniesz krezusem albo gwiazdą w jakimś turnieju i wtedy co? wszystko odszyfrują i wyciągną, a tak to już jesteś zabezpieczony, tylko nie możesz jechać do stanów, tam FBI i tak rozszyfruje cokolwiek będziesz miał ;)

 • WEXEL, #

  A czy ty myślisz, że ta wojna Apple VS FBI to tak naprawdę? Apple chce sobie zrobić darmową reklamę jacy to oni są wspaniali a amerykańskiej firmie pomaga amerykańska agencja. Ta cała wojenka to fikcja moim zdaniem. A FBI i tak pewnie ma dostęp do większości zawartości telefonów czy to na iOsie...sriosie...laosie..andku...tutku czy tupolewie.

 • BluePandoraBox, #

  przecież rezerwat żyje wyimaginowanym świecie, od bardzo wielu lat, a Ty im to odbierasz, wstydź się ;)
  w ramach pokuty musisz odwiedzić salon japkowy z głową posypaną popiołem hihi

 • maniek9200, #

  Windows ogólnie każdy rodzaj jest dziurawy jak szwajcarski ser.. dopiero jak masz jakiś antywirus z firewallem możesz mówić o jakimś zabezpieczeniu, system windows jest po prostu programem do otwierania wszystkie i nie jest wewnętrznie zabezpieczony.. żaden windows defender ani nic nie pomaga widziałem ja kolega który się zajmuje programować wyjaśniał zhakować wind 7, 8 czy 10 oczywiśćie bez jakiś antywirusów i firewalli z nimi było trochę trudniej, wiadomo że Apple i Microsoft zostawili sobie "furtki" gdzie mogą wejść i to zrobić ale przeciętny człowiek jak wie trochę wiecej o programowaniu zrobi to samo co "backdoors"

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.