11 października 2017, Wojciech Kulik

Odwiedzaliście PornHub? Mogliście złapać jakieś świństwo

Kategoria: Ciekawostki Internet Bezpieczeństwo, Tematyka: Cyberprzestępcy Na Topie

W serwisie PornHub wyświetlane były reklamy, prowadzące do złośliwego oprogramowania, które przynosiło zyski cyberprzestępcom.

Użytkownicy internetowego serwisu PornHub byli „przez ponad rok”, jak informuje firma Proofpoint zajmująca się cyberbezpieczeństwem, narażeni na infekcję przez złośliwe oprogramowanie ukryte pod banerami reklamowymi. 

To, co w rzeczywistości było odnośnikami do złośliwego oprogramowania, udawało komunikaty o konieczności instalacji aktualizacji przeglądarki internetowej lub wtyczki Adobe Flash. Mniej doświadczeni użytkownicy mogli więc dać się nabrać, co owocowało instalacją programu Kovter, który odwiedza sobie strony z reklamami, aby zdobywać pieniądze. 

„O ile w tym przypadku złośliwe oprogramowanie dokonywało oszustw reklamowych, równie dobrze mogło to być ransomware [oprogramowanie żądające okupu w zamian za odblokowanie zaszyfrowanych wcześniej plików – przyp.] lub jakikolwiek inny szkodnik” – zwracają uwagę eksperci z Proofpoint. 

Pornhub, który notuje 26 miliardów wizyt rocznie, co czyni go najpopularniejszym serwisem z treściami dla dorosłych, odmówił komentarza. To jednak problem dotyczący nie tylko tej witryny – w 2016 roku firma Google usunęła 112 milionów nieodpowiednich reklam (wśród których, obok banerów promujących nielegalne produkty lub wprowadzających w błąd, znajdowały się też prowadzące do złośliwego oprogramowania), jak informuje Mark James z firmy ESET.

Źródło: The Guardian

Komentarze

 • kitamo, #

  kiłaa kiłunia :D

 • mesjan, #

  Albo się złapać za jakieś świństwo ;)

 • shadowman333, #

  Ja nie wchodziłem, ale kolega wchodził. Dzięki za informację, przekażę mu. ;)

 • 3ndriu, #

  Muszę powiedzieć temu koledze.

 • Silver, #

  Nieźle. Rozumiem zarazić się uprawiając seks na żywo, ale zarazić się online?

 • czorcik696, #

  uffff... Dobrze, że ja nie korzystam z takich portali. BTW, napiszcie jeszcze czym usunąć takie złośliwe oprogramowanie, bo się innym może przydać.

 • Damian_jo, #

  e-urolog albo coś w tym stylu pewnie... ;)

  Dobrze jednak mieć AdAway'a czy uBlock'a ;)

 • Radical, #

  Łysy z brazzers zarażał.

 • wiktorn86, #

  Znaczy się taki baner jak teraz widzę nad rubryczką do wpisywania komentarzy? Że wygrałem ku**fona?

 • pablo11, #

  jak masz tutaj (benchmark) reklamy, że coś ,,wygrałeś" to lepiej przeczyść komputer. Bo jak tutaj są jakieś nienormalne reklamy to znaczy że coś się pod nie podczepia, najczęściej u Ciebie na kompie.

 • pablo11, #

  Nic nie robię, tylko chodze po PornHubach i instaluje oprogramowanie zaproponowane przez reklamy. Tylko ja nie kojarzyłem tej witryny ??

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.