13 lutego 2018, Wojciech Kulik

Pomagające sobie roboty, czyli nowy film od Boston Dynamics

Kategoria: Ciekawostki Nauka, Tematyka: Na Topie roboty i cyborgi Boston Dynamics

„Hey Buddy, Can You Give Me a Hand” – taki tytuł nosi najnowszy z serii króciutkich filmów, na których Boston Dynamics chwali się swoimi osiągnięciami. Tym razem inżynierowie pokazują, jak dwa czworonogi mogą sobie pomagać.

Boston Dynamics nie ma na swoim koncie komercyjnego sukcesu, przez co przechodzi z rąk do rąk. Tym, czym dysponuje, jest za to zespół bardzo uzdolnionych inżynierów, tworzących roboty, którymi zachwyca się cały świat. Filmy z „mechanicznymi zwierzakami” w rolach głównych szybko stają się hitami Internetu i tak też jest z tym najnowszym.

W ciągu ostatniego roku widzieliśmy już Handle, czyli zwinnego robota na kółkach i wykonującego bardzo płynne ruchy robota SpotMini, a ostatnio swoim saltem w tył pochwalił się Atlas. Teraz do akcji powraca SpotMini… w dwóch egzemplarzach.

Film zatytułowany „Hey Buddy, Can You Give Me a Hand” pokazuje, jak dwa roboty mogą sobie pomagać, by osiągnąć cel (w tym przypadku: przejście przez drzwi). Wideo jest przeurocze i przerażające zarazem, zresztą sami zerknijcie:

Jak widać, roboty firmy Boston Dynamics (działającej teraz pod skrzydłami SoftBanku) coraz lepiej się ruszają i coraz więcej potrafią. Pytanie tylko, czy powinniśmy się z tego powodu cieszyć czy wręcz przeciwnie…

Źródło: Boston Dynamics, Quartz

Komentarze

 • SadSam, #

  Black Mirror S04E05

 • piterk2006, #

  Właśnie miałem napisać to samo. Przerażające.

 • gormar, #

  No i teraz im uciekną z laboratorium ;).
  Niech tylko nie uczą ich posługiwania się wytrychem.

 • simon5555, #

  Nie neguję Boston Dynamics, ale ten filmik jest przyspieszony.

 • gormar, #

  A jak doszedłeś to takiej konkluzji Watsonie?

  Musieli by się naprawdę postarać aby tutaj fałszować, gdyż według zegara który wisi w tle czas rzeczywisty się zgadza. Gdy pierwszy robot podchodzi do drzwi właśnie wybija 15:28. Gdy po całej akcji drzwi się zamykają jest mniej więcej 15:28 i 35 sekund. Cały filmik to 45 sekund. Sekundnik najlepiej widać przy odtwarzaniu nagrania w formacje VP9 1080p.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.