8 sierpnia 2017, Wojciech Kulik

Polska w czołówce rankingu ...krajów z najwolniejszym Internetem

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet, Tematyka: Na Topie Internet w firmie

Biorąc pod uwagę kraje Unii Europejskiej, w naszej części świata wolniejszy Internet mają tylko Chorwaci. Tragedii nie ma, ale mogło by być lepiej.

10 Mb/s – tyle według Ofcom, czyli brytyjskiego regulatora telekomunikacyjnego, potrzebuje przeciętna rodzina, by móc swobodnie korzystać z cyfrowych usług. Polska spełnia ten warunek, ale oferuje niewiele ponad to. Z innego raportu wiemy, że już prawie każdy z nas ma dostęp do sieci, więc całość można podsumować następująco: Internet w firmie i w domu jest, ale niezbyt szybki.

Z najnowszego raportu Cable.co.uk wynika, że Polska ma przeciętne łącze internetowe na poziomie 14,88 Mb/s i zajmuje 21. miejsce w Unii Europejskiej pod względem średniej prędkości. To oznacza, że zdołaliśmy wyprzedzić tylko siedem krajów, a w naszym regionie (Europa Środkowo-Wschodnia) – tylko jeden. Jest to mianowicie Chorwacja (12,57 Mb/s).

Najszybsze łącze w Unii Europejskiej mają Szwedzi (40,16 Mb/s). Dalej jest Dania (33,54 Mb/s), Holandia (33,52 Mb/s) i Łotwa, mająca ponad dwukrotnie szybszy Internet niż Polska – średnio 30,36 Mb/s. Dodajmy, że wolniejsze łącza od nas, oprócz Chorwatów, mają jeszcze Irlandczycy, Francuzi, Włosi, Maltańczycy, Cypryjczycy i Grecy.

Biorąc pod uwagę cały świat, Polska wypada już nieco lepiej, bo zajmuje 35. miejsce na 189 krajów. Absolutnym rekordzistą jest zaś Singapur, którego mieszkańcy cieszą się przeciętnym łączem o szybkości 55,13 Mb/s. Druga jest Szwecja, a na trzecim miejscu plasuje się Tajwan (34,4 Mb/s). Chętnych odsyłamy do pełnego zestawienia.

To, że z Internetem w Polsce jest gorzej niż teoretycznie mogłoby (a może powinno) być, wie nasz Urząd Komunikacji Elektronicznej, który chce poprawić sytuację, wspomagając się krajowym testem prędkości.

Źródło: Cable.co.uk, Business Insider. Foto: blickpixel/Pixabay

Komentarze

 • kwasior, #

  Ciekawe jest to, że na 202k wyników odnotowano 90k dostawców w Polsce.

 • Q'bot, #

  Ni ma trageeediii...
  Ciekawe jak wyliczyli tą średnią - na bazie wyników speed-testów z kraju?

 • supervisor, #

  Prawdopodobnie na podstawie danych dostarczonych przez operatorów.

 • naqerpl, #

  Porównajcie sobie nasze ceny (nawet te neostradowe okrutne adsl) do usa. Tam 250zł za 100 mb w miescie to dobra oferta.
  Choć w sumie nie ma co patrzeć na ludzi którzy mają gorzej tylko na tych co mają lepiej (niedoscigniona korea), bo do czegoś aspirować trzeba.

 • roman106, #

  Po co tak daleko patrzeć? W Irlandii 100MB masz za 50€. Jeszcze w 2015 roku powszechne były limity i to 60GB na miesiąc. Dopiero pod koniec 2016-go zaczęli podłączać pod nowoczesną sieć światłowodową, która oferuje prawdziwe prędkości, a nie 1/4 tego, co na papierze.

 • slo1q, #

  Wygląda mi to na wielką bzdurę. Nie znam osobiście nikogo, kto ma łącze poniżej 60 Mbps.
  Chyba już żaden operator nawet nie ma w ofercie nic poniżej 30.
  Jeżeli się jednak mylę, proszę mnie z błędu wyprowadzić.

 • olszi, #

  mylisz się

 • MiKer_r, #

  Niestety, ja wciąż jestem zmuszony do ciągłego korzystania z radiówki 15 Mb/s z powodu sąsiadów, którzy nie zgadzają się na pociągnięcie światłowodu przez słup na ich działce, a od przydrożnych jest za daleko. :P

 • NewUnnamedUser, #

  To najwidoczniej niewiele wiesz w tej "materii"
  Ja osobiście na wsi k/Poznania mam nadal internet Neostrada do 10 Mbps, gdzie rzeczywista prędkość jest 5 w porywach 6... Jak sto lat za murzynami. Nie ma po prostu więcej, bo jest za daleko od centrali. Stare miedziaki przedpotopowe i "naokrężnie" prowadzone do skrzynek. Mało tego, czasem łączę po jakiejś niewielkiej awarii/restarcie "ustawia się" - jak to powiedział technik na tą niższą wartość, więc mam często gęsto 3; 3,5. No i co mam zrobić? Jest internet do 10? no jest niby! Ale płacę tyle co 7 lat temu za tę samą prędkość płaciłem w mieście. No i co zrobię? Radia nie chce, bo jeszcze gorszy syf, innych "kabli", światłowodów nie ma. Miały być światłowody i szybki internet, to ci co wygrali przetarg zrobili tylko w niektórych miejscowościach i temat się zakończył. Nieoficjalnie się dowiedziałem, że zabrakło im kasy i nie dokończyli wszędzie. Sprawa oczywiście nie została nagłośniona, ani wyjaśniona, bo kto by się przejmował kilkoma wsiami? W mieście za te same pieniądze mam internet 150 Mb/s.

 • Q'bot, #

  a Sprawdzałeś na BTSearch, czy nie ma ktoś przypadkiem LTW w Twojej okolicy? Mnie play'owe dało prędkość kilkukrotnie wyższą, aniżeli miedziane kable...

 • Yamaraj6, #

  Chyba sobie kpisz. Ja nie znam nikogo kto mieszka w wiosce jakiejkolwiek i ma internet szybszy niż 20 Mb/s. A większość i tak ma 10 Mb/s. Internet który reklamują w telewizji (100-300Mb/s) jest dostępny tylko w większych miastach i to też nie w każdym miejscu.

 • lukass7, #

  Wioski koło Piły (w tym moja:) ) maja prędkości 500/100 Mb/s i tyle się ma:)

 • tazik21, #

  dokładnie tak, ja posiadam akurat ofertę GPON 120Mbit/50Mbit za 65 zł i jestem zadowolony. Mieszkam na wsi niedaleko Piły :D

  http://www.speedtest.net/my-result/6526501707

 • OBoloG, #

  Też mam GPON za 60 zł. łącze oficjalnie 400/40 a w rzeczywistości 558/62 miałem rekord i trzyma zawsze powyżej 550 na 60. RTK Nowy Sącz Rulez

 • Bruce, #

  Mała miejscowość niedaleko Rzeszowa - 240Mbit za 70zł.

 • Johny6, #

  1. Mała miejscowość 30 km od Warszawy, dopiero przed dwoma laty założyli 60mbit, ale realnie nie wychodzi więcej jak 20.
  2. Centrum Warszawy - Trakt Królewski - zabytkowy budynek - jedyna dostępna oferta: 10mbit u jednego jedynego operatora. Nikt inny nie podejmuje się położenia infrastruktury. Oczywiście obiecują światłowody i gigabity, ale na obietnicach się kończy.

 • axelbest, #

  Jesteśmy za UK? śmiechu warte. W polsce upc/netia dają łącza rzedu 250mb/s - znajdzcie mi takie w UK.

 • roman106, #

  W UK sprawdzali pewnie tylko w Londynie. Na prowincji nie ma czegoś takiego, jak szybki internet i to nie chodzi mi bynajmniej o wieś, ale spore miasteczka.

 • marcin_kg, #

  Ale w UK płacisz za internet 30 funtów. W Polsce za 30 zł jaką masz ofertę?

 • roman106, #

  W PL za 30 funtów masz internet 600MB i jeszcze wydają resztę.

 • Q2hvY2hsaWs7, #

  Chodzi o stosunek zarobków do ceny internetu. Niezależnie jaki masz dostęp do internetu - w UK zapłacisz za niego stosunkowo mniej niż w PL.

 • Q2hvY2hsaWs7, #

  W Polsce to wygląda tak, że jest duża przepaść pomiędzy większymi miastami a wsią. W większych miastach są naprawdę dobre łącza i nawet całkiem tanio. Ale wieś... nawet jakbyś chciał wydać fortunę to nie ma jak, bo nie ma pociągniętych kabli.

 • Avantu, #

  Wieś wsi nie równa. Są wsie z bezproblemowym dostępem do światłowodu oraz miejsca w miastach w których ciężko o lepsze rozwiązanie od internetu mobilnego. W ogóle w Polsce jest problem z internetem, ale nie z jego jakością a samą dostępnością. Często w budynkach czy na ulicach po prostu brakuje odpowiedniej infrastruktury a żadnemu operatorowi opłaca się takowej robić. Orange twierdziło że u mnie w domu nie ma opcji założenia internetu a wystarczyło przeciągnąć kabel telefoniczny od sąsiada metr obok aby taka możliwość była. Cieszy tylko coraz większa ilość lokalnych operatorów i rozwój sieci bezprzewodowych 5GHz, którą sam użytkuje od lokalnego operatora i sobie chwalę.

 • patryk1011, #

  mieszkam na wsi 15km od miasta, co najśmieszniejsze mam światłowód i internet 200/20mb w cenie 49.90 natomiast mój kuzyn mieszka 5km od miasta, ma internet radiowy gdzie za tą samą cenę co ja ma 10/1mb ;)

  do niedawna mieszkałem we Francji i po tym czasie nigdy nie powiem złego słowa na polskich dostawców, o ile w Paryżu i Lyonie było w miarę ok(internet 5/1mb i max 10 zerwań połączenia na dzień) to na wiosce obok Dijon szkoda słów, internet mało kiedy łapał 1mb w downloadzie to praktycznie co chwila coś ucinało a w weekendy nawet nie było co myśleć o internecie ;)

 • Q2hvY2hsaWs7, #

  Czytanie ze zrozumieniem to bardzo trudna czynność.

  Napisałem, że różnica pomiędzy wsią a dużymi miastami jest tu czynnikiem zaniżającym średnią kraju, to teraz w odwecie każdy będzie wymieniał w jakiej to wsi jaki ma internet.
  Czy ja napisałem, że w każdej wsi czy w każdym mieście? Faktem jest, że po wsiach w Polsce mało kto inwestuje w lepsze nadajniki czy światłowody, raz że to najczęściej inwestycja dla paru domów która się nie zwróci, a dwa że najczęściej wchodzą w grę pozwolenia na kładzenie kabli itp na czyichś działkach. I nie wszyscy się na to zgadzają, żeby ktoś im orał pole, żeby położyć jakieś durne kable. Poza tym na wsi, zdecydowanie mniej ludzi mieszka co potrzebują tego internetu. Jak Twoja wieś jest gdzieś na trasie jakiegoś światłowodu łączącego coś większego z większym to będziesz miał nawet we wsi na dwa domy światłowód. Ale to nie jest żadna zasada. Średnio w skali kraju w mieście możesz być praktycznie pewny, że oferty będziesz miał po kilkadziesiąt megabitów o ile nie ma jakichś dziwnym przypadków, gdzie ktoś o to z jakichś przyczyn nie zadbał (najczęściej umowy i pozwolenia). I prędzej jakiś operator zainwestuje w doprowadzenie internetu do jakiegoś osiedla niż do wsi z czterema domami. A na wsi jak się trafi tak się trafi. W większości przypadków jak nie masz dużego miasta w odległości paru kilometrów albo nie mieszkasz na głównej trasie pomiędzy większymi miastami to raczej nie wiadomo co będziesz mieć.

 • franiux, #

  200Mb/8Mb - wioska koło Rzeszowa 69zł. Wioska obok ma 300/10 za tą samą kasę.

 • carbo888, #

  mnie bardziej ciekawi stabilność łącza, mam upc i ciągle zrywa

 • cincin27, #

  U mnie na chwilę obecną: 7,5Mbps/0.75Mbps (ADSL) za 59zł (po wysłaniu pisma o rozwiązanie umowy Netia znalazła ofertę bez zbędnego telefonu stacjonarnego/utrzymania linii).

  Niedługo mają być światłowody i cena 49zł za 200Mbps/20Mbps.

 • hex3n, #

  Jam mam 250/25 z UPC i nie narzekam :)

 • raffal81, #

  Myślałem że UPC ma max 250/20 ;]

 • Johny6, #

  Zależy dla kogo. Dla małych firma są łącza powyżej 250

 • vegasnight9, #

  Niebawem nastanie rewolucja. 5G. Czyż nie?

 • rahl_r, #

  U mnie (przedmieścia - dom średnio co 50m) - dwóch operatorów ze światłowodem - najlepsze łącza 500/50 (poniżej 100zł) najsłabsze 50/5 (40zł). Ale kupa ludzi siedzi jeszcze na radiówce (11/1) bo im starcza aż za bardzo, a firmy same nie oferują - musisz sobie zażyczyć przejścia na światłowód.
  Ogólnie postęp w stosunku do tego co było 10 lat temu jest kosmiczny.

  P.S. Dwie ulice dalej jest nawet trzeci operator, do tego miejscami Orange też pociągnęło światłowody.

 • wojciech7, #

  pochwal sie gdzie?!

 • raffal81, #

  Aż nie chce mi się wierzyć, śmiem stwierdzić że powinniśmy być wręcz w czołówce, a nie na jakimś dalekim miejscu.

 • sambaverde, #

  Średnią zaniża internet mobilny w Play'u ;)

 • tommo1982, #

  UPC, 120Mbps/12Mbps za 59zł. Korzyści z mieszkania pod Warszawą. W bloku jest trzech operatorów. Orange nawet nie chce, bo się nie opłaca.

 • wojciech7, #

  Tak chwalicie te wioski ze szybki internet... dajcie namiary, czy to wioska, czy nowe osiedla :)

 • zawisus69, #

  Byłem w Irlandii...Anglii...Francji...Niemczech...i powiem tyle - mamy super ceny...nawet w porównaniu z zarobkami.

 • messiah92, #

  Wieś na pomorzu, 4,5 km od miasta, internet 6/0,75 Mbps, cena to 40 (internet) + 30 zł (utrzymanie lacza) - brak perspektyw na cos szybszego

 • kia1000, #

  to i tak niezle. spróbuj zmienic operatora. mnie to pomoglo. tylko ze mieszkam na obrzezu duzego miasta. rozejrzyj sie moze jakas firma oferuje internet radiowy

 • Hakuren, #

  Co jak co, ale akurat sieć w Polsce stoi na dość przyzwoitym poziomie. Nawet na wsiach (mam 200/100 ale w każdej chwili mogę mieć 2000/1000, ale po kiego grzyba jak nawet 50% obecnego pasma nie wykorzystuje, raz czy dwa razy na miesiąc duże aktualizacje baz danych i to w zasadzie wszystko). Oczywiście wszystko zależne od regionu, ale nie jest tragicznie.

  Jedna z bardzo nieliczny zalet życia w tym jakże zacofanym technologicznie/gospodarczo kraju to tani jak barszcz net i to bez limitów. Obojętnie czy Europa Zachodnia czy USA - tam korporacje telekomunikacyjne wykańczają rynek przez idiotyczne koszta korzystania z platformy. W szczególności pakiety "no limit" to tylko w zasadzie dla ludzi nie liczących się z kasą, a im dalej od metropolii tym szybciej sytuacja ofertowa zamienia się w żałosna/tragiczna.

 • Sakson, #

  U siebie nie narzekam. Mam bardzo szybki internet - zarówno download jak i upload, więc wszystko działa jak trzeba. Dostawca lokalny - Elbonet w moim przypadku miał najlepszą ofertę w okolicy i to z niej postanowiłem skorzystać.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.