21 stycznia 2019, Paweł Maziarz

Płyty główne Intel 300 teraz z obsługą aż 128 GB pamięci RAM

Kategoria: Komputery Podzespoły Pamięć RAM Płyty główne, Tematyka: ASUS Płyty główne Intel intel MSI Gigabyte DDR4, Producenci: ASUS intel MSI Gigabyte

Wsparcie dla pojemniejszych modułów szczególnie powinno ucieszyć entuzjastów, którym nie wystarczała dotychczasowa funkcjonalność - w końcu pamięci RAM nigdy nie za dużo.

W ostatnich dniach mainstreamowa platforma Intela zyskała poważną przewagę względem konkurencji - zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, posiadacze płyt głównych z serii 300 będą mogli wyposażyć swoje komputery w 32-gigabajtowe moduły DDR4. Wsparcie dla takich kości jest już dostępne w modelach firm ASUS, Gigabyte i MSI.

Wsparcie dla pojemniejszych pamięci szczególnie powinno ucieszyć profesjonalistów, którzy wykonują skomplikowane projekty, ale nie chcą się przesiadać na high-endową platformę X299. Przy obsadzeniu czterech banków, także i tutaj możliwe będzie wykorzystanie nawet 128 GB pamięci RAM.

Gigabyte Z390 - obsługa 128 GB pamięci DDR4 RAM

Do obsługi pojemniejszych modułów wymagana jest aktualizacja BIOS-u płyty głównej (odpowiedni mikrokod pojawił się w niektórych modelach z chipsetem Intel Z390, ale wkrótce ma on zostać zaimplementowany również do innych płyt z serii 300).

Warto dodać, że wcześniej podobna funkcjonalność była dostępna w niektórych płytach głównych ASUS ROG Maximus XI (Z390).

Źródło: ASUS, Gigabyte, MSI

Komentarze

 • awesome1337, #

  zważając na to jak intela HEDT od dołu jest zjadany przez ich własna platforme mainstream a od góry przez TR i Epyc to te 128gb ma sens

 • BariGT, #

  Nie maja za bardzo wyjscia. Z270 nie rozni sie od Z370 w zasadzie niczym a nowy plyty sa zuwazalnie drozsze. Nie moga zrobic starego numeru z "niekompatybilna podstawka" bo by ich Ryzeny zjadly. Dlatego musza cos dorzucic extra.
  Swoja droga po co komu 128GB ramu skoro ma tylko 16 linii PCIe?

 • BrumBrumBrum, #

  128GB przydaje się w serwerach, w komputerze domowym 16GB jest wielkością wystarczającą i to z górki. na stacji roboczej do ciężkich zadań z kolei 64GB jest zupełnie wystarczające.

  tyle że serwery można obsadzić nawet niemal 400GB RAM :)

 • Szymon331, #

  Wow, nareszcie coś się dzieje. Większość płyt głównych nie ogarnia więcej pamięci RAM niż 64GB a przecież to wcale nie jest dużo jak na obecne standardy... 64GB to się dało montować z 10 lat temu jeśli mnie mięć nie myli.

 • awesome1337, #

  >64GB to się dało montować z 10 lat temu jeśli mnie mięć nie myli.

  na płytach serwerowych, x58 (czyli 10 lat temu) maxowało sie na 48gb z tego co pamietam ale na premierze nie było to możliwe

 • r_e_s_e_t, #

  To akurat wzięło się z braku kości 32GB w dniu premiery. 128GB można mieć nawet w laptopie, ale to te same procki co na S1155. Wiele razy instalowałem więcej RAM niż w oficialnej specyfikacji i zawsze działało.

 • KENJI512, #

  Chyba powoli zbliżamy się do 128-bitowych systemów operacyjnych... ;)

 • limera1n, #

  no tak raczej bardzo powoli bo 64bitowe adresowanie wspiera do 16EB pamięci operacyjnej

 • KENJI512, #

  Rozumiem :) W10 Pro ma max 512GB, ale EB to najpierw jeszcze TB i chyba PB trzeba dotrzeć :D

 • Aquagen, #

  Miejmy nadzieję, że doczekamy się wsparcia 32GB modułów także na platformie X299, co pozwoli na 256GB konstrukcje.

  Swoją drogą, to ciekawe kiedy będzie można wreszcie kupić moduły UDIMM 32GB dual rank?

 • eninede, #

  Skad ograniczenie do 128GB skoro 64bitowe procesory zdolne sa do zaadresowania w -eksa skali? Czemu sluzy ta pseudo-pelna 64-bitowosc?

 • awesome1337, #

  stąd że masz ograniczona ilosc scieżek które ide po PCB z cpu do ramu, i samych pinów na sockecie
  w tej półce cenowej po prostu nie opłaca się dawać więcej bo to są kompletnie nie potrzebne koszta

  ogranicza cie tez maksymalna pojemnosc jednej kosci
  w tych płytach masz 4 sloty wiec 32x4=128

  dodatkowo to też coś co zwieksza atrakcyjnosc droższych platform
  jak chcesz miec 768gb ramu to musisz zapłacic za serwerową płyte • eninede, #

  Chcesz powiedziec, ze ilosc sciezek odpowiada mozliwej ilosci zaadresowania pamieci :D Przeciez to sygnal cyfrowy i nawet jedna sciezka (przesylajaca dane adresowania) mozna by zaadresowac cala dostepna pamiec.

 • awesome1337, #

  >mozna by zaadresowac cala dostepna pamiec.

  no spoko tylko z jaka predkoscia?

 • Aquagen, #

  Występują tu dwa różne ograniczenia maksymalnej pamięci: logiczne i elektryczne.

  Logiczne:
  Architektura AMD64 aka x86_64 używa 48 bitowych adresów wirtualnych i 46 bitowych adresów fizycznych. 46 bitowy adres fizyczny pozwala na zaadresowanie 64 terabajtów pamięci. 64TB = 65536GB. Największy pojedynczy moduł pamięci DDR4 (ale BEZ Optane) o jakim słyszałem ma 256GB, czyli potrzebowałbyś 256 modułów po 256GB, aby dobić do tego limitu.

  To ograniczenie 48 bitów dla adresu wirtualnego wynika z głębokości hierarchii tablicy stron - używając stron po 4 kilo bajty zawierające wpisy po 8 bajtów (64 bity), każdy poziom tej hierarchii tablic stron zużywa 9 bitów, co przy 4 krotnym lookupie daje 48 bitową przestrzeń adresów wirtualnych.

  Elektryczne:
  Wyzwaniem ,które tak naprawdę limituje ilość pamięci jest problem synchronizacji wielu kostek pamięci podłączonych równolegle do wspólnej szyny. Jak kontroler pamięci wysyła sygnał do pamięci (np. jakąś komendę / adres) to musi się ona pojawić w miarę równocześnie na wszystkich podłączonych modułach. Czym więcej modułów lub kostek pamięci na modułach, tym trudniej zgrać to wszystko w czasie. Dlatego też w serwerach stosuje się moduły pamięci zawierające dodatkowe rejestry pośredniczące: RDIMM - rejestr na liniach komend / adresów oraz LRDIMM rejestr zarówno na liniach komend / adresów jak i liniach danych.

 • eninede, #

  ...co i tak stwierdza, ze blokada do 128GB jest jedynie programowa

 • Aquagen, #

  No właśnie NIE - wynika z ograniczeń technicznych.
  Jeżeli nie godzimy się na żadne rozwiązania rejestrowe, czyli w grę wchodzą tylko UDIMMy (Unbuffered DIMM), to wszystko zależy od tego jak dobre kostki pamięci potrafimy zrobić.
  W chwili obecnej np. Samsung produkuje / testuje kostki 2G x 8, z których można stworzyć moduły 32GB (2 rzędy (dual rank) po 8 kostek w rzędzie).
  https://www.samsung.../M378A4G43MB1-CTD/
  Pytanie czy kontroler pamięci obecnych procesorów Skylake (pod X299) umożliwi podłączenie 2 takich modułów na kanał, co przy 4 kanałach dawałoby 256 GB łącznej pamięci.

 • awesome1337, #

  >Pytanie czy kontroler pamięci obecnych procesorów Skylake (pod X299) umożliwi podłączenie 2 takich modułów na kanał, co przy 4 kanałach dawałoby 256 GB łącznej pamięci.

  tak, nie wiem czy wszystkie ale sporo płyt x299 supportuje nawet 512gb jeżeli używamy RDIMM

 • Virtus, #

  Czyli mogę być pewien, że Gigabyte Z390 Designare obsłuży 32 GB panele?

 • r_e_s_e_t, #

  Jak sam sprawdzisz, to będziesz pewny.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.