10 stycznia 2019, Paweł Maziarz

Plextor prezentuje nośniki M10Pe i M9V - nadchodzą nowe SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD, Tematyka: Plextor M.2 CES 2019, Producenci: Plextor

Producent przygotował nowe serie nośników SSD. Coś dla siebie znajdą zarówno entuzjaści, jak i mniej wymagający klienci.

Dawno nie słyszeliśmy o nowych dyskach SSD od firmy Plextor. Producent postanowił jednak nadrobić zaległości i podczas targów CES 2019 zaprezentował swoje nowe konstrukcje na 2019 rok.

Z myślą o entuzjastach przygotowano nośniki M10Pe, a więc następców udanej serii M9Pe. Producent zastosował tutaj nowe, 96-warstwowe pamięci 3D BiCS4 TLC NAND, dzięki czemu możemy liczyć na jeszcze wyższą wydajność – transfery sekwencyjne będą sięgać odpowiednio do 3200/2500 MB/s, a losowy odczyt/zapis wyniesie 410 000/320 000 IOPS.

Plextor M10Pe

Nośniki pojawią się w postaci karty rozszerzeń PCI-Express i po raz kolejny zostaną wyposażone w radiator, który zapewni odpowiednie chłodzenie i będzie zapobiegał spadkom wydajności. Dodatkowym atutem ma być wsparcie dla oprogramowania PlexNitro II.

Plextor M9V

W segmencie ekonomicznym pojawią się modele M9V w wersji 2,5 cala oraz M.2 SATA - docelowo one znajdą zastosowanie w komputerach domowych i biurowych. Najpojemniejsze modele mają oferować nawet 1 TB pojemności.

Producent również zastosował tutaj nowe, 96-warstwowe kości pamięci 3D TLC NAND. Deklarowane transfery mają sięgać 560/520 MB/s, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia ma sięgać 85 000/84 000 na sekundę.

Źródło: Plextor, The SSD Review (foto)

Komentarze

 • Franz, #

  96 warstwowe kości pamięci i pojemności max tylko 1TB? To trochę śmieszne w 2019 roku. Przy spadających cenach SSD coraz więcej osób myśli o zrezygnowaniu z HDD skoro w rozsądnych cenach można kupić np. 2TB SSD.

 • kero8, #

  Zastsnawia mnie ile GB mieści jedna kość z 96 warstwami.

 • jeomax.co.uk, #

  Zastanawia mnie to slowo "rozsadny", ktore w przypadku 2 TB nosnikow nie ma wcale - moim zdaniem - uzasadnienia.
  Mnie cieszy to natomiast, ze SSDki zblizaja sie w te rejony, w ktorych dyski powinny byc teoretycznie juz od dawna. Widzielismy ogromny postep technologii w miedzyczasie, a dyski (choc nie one jedne w dziedzinie nosnikow) staly.... jedynie zmieniala sie pojemnosc, a predkosc - tak sekwencyjna, jak i czas dostepu - staly praktycznie w miejscu. Tak wiec zastepstwo przybiera powoli poziom realny, czekamy tylko na ceny.

 • anzeh, #

  TLC nie jest dla entuzjastów

 • Virtus, #

  Jesteś pewny, że w M10Pe jest TLC?

 • ElFi_, #

  Udana seria 9? Przecież wydajnościowo była gorsza od serii 8. Za takie progresy to ja podziękuję:)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.