11 lutego 2019, Karol Żebruń

Pierwszy miesiąc - od jednej komórki do kijanki 6 minut

Kategoria: Foto Ciekawostki, Tematyka: filmowanie

Jak wyglądają pierwsze godziny, dni i tygodnie zwierzęcego życia. W przypadku zaawansowanych organizmów takich jak człowiek, ale też płazów, bardzo podobnie.

Czy wiedzieliście, że pierwsze tygodnie rozwoju zwierząt, niezależnie od tego czy jest to człowiek, ptak czy płaz, przebiegają podobnie? Po kilku tygodniach embrion wygląda bardzo podobnie i dopiero w kolejnych miesiącach rozwoju zaczynają dochodzić do głosu cechy osobnicze, które zakodowane są w DNA. Jak wygląda taki rozwój przez pierwsze cztery tygodnie możemy zobaczyć na poklatkowym filmie, który ukazuje rozwój traszki alpejskiej.

W ciągu sześciu minut w poklatkowym filmie Becoming jego autor Jan van IJken pokazuje jak pojedyncza komórka (zygota) ulega podziałowi i zmienia stoją strukturę (co samo w sobie jest niezwykłe), aż w końcu przybiera formę larwalną (kijanki). Potem rozwój przebiega już inaczej. W tym przypadku kijanka staje się w końcu młodym płazem. W przypadku człowieka dalszy rozwój zarodka przebiega już inaczej, sam w sobie jest tez tematem dyskusyjnym ze względu na brak zgody co do tego kiedy zarodek należy uznać za człowieka. Pozwólmy sobie nie poruszać tego tematu teraz, a podziwiajmy piękno powstawania życia.

Patrząc się na takie filmy, aż trudno wątpić, że zostało to w jakiś sposób zaplanowane. Jak, tego nie wiemy. Staramy się tylko to sobie wytłumaczyć na różne sposoby co nie zawsze idzie nam dobrze.

Źródło: Jan van IJken (janvanijken.com), Vimeo

Komentarze

 • dariozata, #

  Podziwiajmy dzielo Pana Boga! Caly ten swiat, wszechswiat i wszystko co sie w nim znajduje lacznie z zyciem zostalo zaplanowane miliardy lat temu wlasnie przez Pana Boga ktory zapoczatkowal wszystko w chwili ktora wy nazywacie ''Wielkim Wybuchem''!

 • Radmen, #

  hejt ateistów
  3..2..1 xD

 • dariozata, #

  Ateizm to tez religia!

 • wojciechoslaw, #

  Low quality bait...
  Postaraj się bardziej

 • misiofazi, #

  a tam pier...lisz w Spore było tak samo xD

 • BrumBrumBrum, #

  dodam że wielu Papieży w przeszłości, oraz wszelcy zarządcy watykańscy poświęcali wiele energii, i wiele istnień ludzkich tylko po to, by zaprzeczać takim faktom jak ewolucja, a także struktura kosmosu, włącznie z prawdziwą budową układu słonecznego.

  dlatego mnie mocno zastanawia takie podejście do tematu.

 • arek11, #

  Nie tyle papieże przecza teorii ewolucji co rachunek prawdopodobieństwa. Każda komorka w ludzkim ciele jest lata świetlne bardzie skomplikowana niż jakiekolwiek dzieło człowieka. Wyobrażasz sobie ewolucyjne powstanie np: silnika elektrycznego?

 • Michał 06, #

  Ja dodam ciekawostkę: że to mnisi mieli największy wpływ na rozwój nauki w średniowieczu ,i religia im w tym nie przeszkadzała bo katolicyzm to jedyna racjonalna religia ,możesz mieć tablecika ,smartfonika ,furę i skórę , wiara nie hamuje tego rozwoju , twoja wiara robi z ciebie światłą wyjątkową i poukładaną istotę bo bez tego będziesz tylko zwierzęciem bez zasad które nie panuje nad popędem seksualnym i zamiast twórczej pracy twoim środkiem utrzymania będzie niepohamowana grabież ,nie będzie marzeń o podbijaniu kosmosu będą za to barbarzyńskie rozmyślenia jak tu zapić zakąsić i pociupciać ,dzisiaj nazywa się to ładnie terminem "samorealizacji jednostki" :D

 • Sander Cohen, #

  To zaloz gumke i pochwal sie ksiedzu. Zobaczymy czy dostaniesz kazanie.
  Kazda religia wciska ciemnocie odpowiedzi na trudne pytania w ustandaryzowany sposob bezpieczny tak dla ciemnoty jak i straznikow tej religii i osob naprawde wtajemniczonych.
  Jestem katolikiem ale zaden ksiadz nie bedzie mi nakazywal co mam robic a czego nie. Czesciej kieruje etyka i rozumem, ale nie neguje istnienia czegoś więcej, jakikolwiek by to nazwac i gdziekolwiek sie to znajduje. Inne religie sa tak samo wazne, a w wiekszosci i tak chodzi o to samo tylko inaczej zostalo to nazwane.

 • -zxc-, #

  a skąd wiesz, że nie Pani Boga? :) ...chociaż tylko facet może wszystko tak spieprzyć. :]

 • dariozata, #

  Pan Bog nie jest ani mezczyzna, ani kobieta. Pan Bog jest czystym duchem, w ktorym nie ma miejsca na roznice plci! Skoro Pan Bog jest duchem, nie dotycza go kryteria cielesnosci!
  Opisy Pana Boga jako starszego Pana z gesta broda mozna wlozyc miedzy bajki!
  To tylko dziela roznych malarzy ktorzy wyobrazali sobie Pana Boga jako mezczyzne i tak go uwiecznili w swoich dzielach!

 • gofish, #

  Przerażające. Obcy atakuje ;-)

 • kosiarz007, #

  Cóż za kontrowersyjny ostatni akapit.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.