10 lipca 2018, Wojciech Kulik

Pamiętaj, by dobrze wyczyścić (lub zaszyfrować) kartę microSD

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Bezpieczeństwo, Tematyka: Prywatność Bezpieczeństwo w firmie

Kartę microSD jest łatwo zgubić, a po pewnym czasie możesz zechcieć ją sprzedać. Dlatego zawsze pamiętaj o szyfrowaniu plików oraz o tym, że zwykły „format” to często za mało. ...Chyba że chcesz, by twoje prywatne pliki trafiły w niepowołane ręce.

Badacze z University of Hertfordshire kupili 100 używanych kart microSD i SD z różnych źródeł, by sprawdzić, czy mają słuszne przypuszczenia. Nie pomylili się – na 65 z nich odnaleźli dane, które mogłyby zostać uznane za „wrażliwe”.

Dwie na trzy karty pamięci nie były odpowiednio wyczyszczone przed oddaniem ich do sprzedaży. Na co trzeciej odnalezione zostały prywatne fotografie, a na co piątej – pliki audio/wideo. W 7 proc. przypadków znaleziska były szczególnie intymne, bo związane z nagością.

Niewykluczone, że osoby, które zdecydowały się na sprzedaż takich kart, nie były świadome tego, że zwykły „format” często jest niewystarczający. Możliwe też, że były to nośniki znalezione przez kogoś, kto postanowił je sprzedać. Aby uniknąć takich sytuacji warto więc szyfrować pliki. 

Pracowniku, ty szczególnie uważaj 

To nie wszystko: na co dziesiątej karcie znajdowały się prywatne dokumenty, a jedna na 25 zawierała dokumenty firmowe. Tymczasem gdy takie dane trafiają w niepowołane ręce, może to zakończyć się stratami wizerunkowymi, jak i finansowymi dla przedsiębiorstwa.

W tym miejscu można na przykład przypomnieć sytuację z 2017 roku, kiedy to odnaleziony został pendrive (to nie karta SD, ale również mobilny nośnik pamięci) z informacjami dotyczącymi zabezpieczeń lotniska Heathrow. Na szczęście znalazł je człowiek o dobrych zamiarach i nic złego się nie stało, ale ryzyko było olbrzymie.

Komentarz Radosława Serby, inżyniera rozwiązań DESlock+ z firmy ANZENA:

„Wrażliwe dane powinny być należycie chronione, a jeśli chcemy pozbyć się nośnika tych danych, koniecznie trzeba zadbać o właściwe ich skasowanie. W przypadku kart SD szybkie formatowanie nie daje pożądanego efektu, ponieważ usuwa informacje tylko o tym, gdzie dany plik się znajduje. 

Aby mieć pewność, że dane są trwale usunięte, należy wykorzystać formatowanie niskopoziomowe. Dopiero po takim zabiegu plików nie da się odzyskać. 

Wiele osób nie szyfruje nośników informacji, co upraszcza dostęp do danych w momencie przypadkowej utraty nośnika. Jeśli natomiast chcemy sprzedać kartę SD lub dysk i mieć pewność, że dane z nośnika są trwale usunięte, powinniśmy skorzystać z narzędzia do niszczenia danych, albo zlecić taką usługę specjalistom. 

Ciekawostką jest to, że pracownicy IT, odpowiedzialni za ochronę danych firmowych, często nie wiedzą, że moduł usuwania danych jest dostępny np. w oprogramowaniu szyfrującym, z którego korzystają na co dzień. Na rynku jest wiele dobrych rozwiązań tego typu. Warto wybrać takie, które pozwala zarówno zaszyfrować, jak i bezpiecznie usunąć dane”.

Źródło: ANZENA, Comparitech. Foto: Recklessstudios/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Irrlicht, #

  ... a jak sprzęt zaczyna szwankować, a dane nie były szyfrowane, to przed wywaleniem do elektrośmieci warto zaszyfrować jednokierunkowo młotkiem. Jedynie HDD z metalowymi talerzami się temu odrobinkę opierają ;-)

 • raffal81, #

  Kurde blaszka, przez całe moje życie, nie spotkałem się z sytuacją by ktoś chciał mi odsprzedać kartę pamięci, czy też ja bym chciał sprzedać. Ale fakt faktem prędzej chyba zostaje sprzedana wraz z urządzeniem, np: smartphone ,kamera itp.

  Ale fakt faktem, warto skasować taką kartę, nadpisać bezwartościowymi danymi, ponownie skasować i ponownie nadpisać, to chyba jednej z łatwiejszych sposobów.

 • taki_jeden, #

  Nadpisywanie wielokrotne można zrealizować programikiem. Aczkolwiek szyfrowanie jest najprostsze i najszybsze. (W Windows Pro choćby BitLocker). Zaszyfrować i zrobić zwykły format i już nikt nic nie odzyska.

 • Gasek, #

  fakt faktem

 • wojtek_pl, #

  Darmowy Eraser ( eraser.heidi.ie) jest dobry do nadpisywania danych na kartach czy USB lub HDD.

 • Smuga, #

  Trzeba chyba wybitnie klepać biedę aby sprzedawać kartę SD... nawet dorzucając ją do innego sprzętu. Po co to komu? Ja bym używanej karty nie kupił, to nie jest sprzęt nieśmiertelny. Może miało by to sens w przypadku jakichś behemotów z setkami gigabajtów pojemności... ale raczej tych których na to stać nie interesuje głupi handel używkami na allegro/olx. Już lepiej sobie zostawić w szufladzie jako zapas.

 • taki_jeden, #

  Nie oceniaj... Może ktoś prowadzi jakiś serwis i skup używanych urządzeń na części i ma tych kart dziesiątki - to jak działają to po co mu one? Można przecież sprzedać.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.