2 października 2017, Wojciech Kulik

Oracle zapowiada - pierwsza autonomiczna baza danych

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: Oracle Chmura dla firm Innowacje w firmie

Sama się skaluje, sama się aktualizuje i sama się naprawia – bazę danych tego typu zaproponuje swoim klientom firma Oracle.

Z najnowszej prezentacji firmy Oracle najbardziej warte zapamiętania są dwa zdania, które padły z ust jej współzałożyciela, Larry’ego Ellisona. Najpierw stwierdził on, że „dane są w XXI wieku tym, czym ropa naftowa była w wieku XX”, potem zaś dodał, że w ich obsłudze należy wykorzystać „uczenie maszynowe [które] jest równie rewolucyjne, co Internet”.

O co chodzi? O „pierwszą autonomiczną bazę danych” – tak swój najnowszy projekt nazywa firma Oracle, która twierdzi, że może ona zrewolucjonizować sposób, w jaki duże firmy obsługują dzisiaj cyfrowe informacje. Tak, jak samochód autonomiczny, który potrafi kierować się sam, tak też taka baza danych może bez udziału człowieka naprawiać się, optymalizować, powielać itd.

To bazodanowy system, który nie potrzebuje administratora do tego, by czuwał nad zbiorem informacji. Wystarczy sztuczna inteligencja (a konkretnie wspomniane wcześniej uczenie maszynowe), która z każdym wykonanym zadaniem będzie radziła sobie coraz lepiej. Już na starcie jednak ma być niezwykle potężna i lepsza od człowieka. Jak mówi Ellison – „zero ludzkiej ingerencji to zero błędów”.

Oracle Autonomous Database Cloud (bo taka jest pełna nazwa technologii) samodzielnie się aktualizuje, skaluje i naprawia. Dlatego też wśród korzyści odnajdujemy redukcję kosztów związanych z przestojami (które dzięki nowym rozwiązaniom mają trwać nie więcej niż 30 minut w ciągu roku). 

Na podstawie technologii ADC powstała usługa Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud, która opiera się na trzech cechach:

 • prostota (zamiast ręcznej konfiguracji kluczy, indeksów i kompresji, użytkownik tylko określa tabele i ładuje dane, a reszta robi się sama), 
 • wydajność (zintegrowane algorytmy uczenia maszynowego automatycznie przetwarzają, indeksują i kompresują dane), 
 • elastyczność (automatyczne skalowanie zasobów, dzięki czemu klient płaci dokładnie tyle, ile powinien za utrzymanie takich magazynów i mocy obliczeniowej, jakich potrzebuje).

Krótko mówiąc: zamawiając chmurę w Oracle, mamy otrzymać samoskalującą się, odporną na ataki, wydajną i niezawodną platformę do obsługi danych. Tak przynajmniej zapowiada sam producent. 

Więcej informacji w: Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud [PDF]

Źródło: Oracle

Komentarze

 • Lister, #

  Aż chciałoby się napisać: "Dopiero teraz???".
  No dobrze, trochę jestem złośliwy, bo przecież takiego oprogramowania nie robi się w miesiąc. W sumie fajna sprawa - małe i średnie firmy pewnie się na to skuszą.
  A jak jeszcze do tego dodaliby usługę samoaktualizujący się w tle system do takiej bazy, oczywiście z lustrzanym sprzętem dla bezpieczeństwa, a tylko sprzątaczka będzie potrzebna do obsługi takiego kompa ;)

 • drcocaina, #

  Bardzo fajnie, szkoda tylko tych informatyków co pójdą z torbami.

 • Kenjiro, #

  Samoaktualizująca się baza? A to chyba pod warunkiem, że będzie wstecznie zgodna w 100%, co często nie zachodzi. Nawet drobna, wręcz kosmetyczna zmiana w analizatorze zapytania może wywołać drastyczne skutki dla aplikacji.

 • BrumBrumBrum, #

  ale bajek i bzdur napisali. ech ten zakłamany marketing. a w chmurze i tak admini to wszystko naprawiają.

 • endus, #

  Nie ma takiego serwera którego nie da się dojechać pod korek spierniczonym zapytaniem sql.. Sceptycznie podchodzę do tego skalowania się.. Ciekawe czy klient tak bardzo zadowolony bedzie jak mu się baza na środowisku developerskim rozrośnie i bedzie musiał płacić.

 • Sora_, #

  No wlasnie...zero ludzkiej ingerencji to zero bledow...ale tez zdaje sie ze zero konroli, no bo przeciez wszystko sie samo automagicznie zrobi...

  taaak a potem przyjdzie rachunek bo sie baza 'rozrosla' i trzeba 'doplacic' :)

 • Lister, #

  No ale to już nie będzie wina Oracla, jak programista od dupy zaprojektuje tabele, nie będzie potrafił pisać zgrabnych zapytań, spierniczy skrypty, czy też zawali system niepotrzebnymi trygerami :D

 • Kenjiro, #

  Noo, będzie, w końcu reklamują to jako rozwiązanie wydajne. Skoro na kiepskie zapytanie SQL często można zaradzić odpowiednią definicją kluczy/indeksów, to jeśli tutaj to nie zadziała, to będzie wielka wtopa.

  Swoją drogą, nie wróżę temu rozwiązaniu wielkiej popularności ze względu na ceny Oracle, na które stać tylko największych.

 • derekpl, #

  Ile to już miało być bezobslugowych rzeczy wynalazków itp. Jakos trzeba zareklamować nowy produkt. Prawda jest taka że człowiek zawsze potrzebny będzie choćby do wyłączenia tego wszystkiego w czort jak ponownie okaże się że "cos" poszło nie tak

 • sebmania, #

  Jeśli system sam będzie wiedział kiedy odnawiać statystyki lub przeprowadzać "optymalizację" bo np niema obciążenia na bazie to ja jestem za dla takiego rozwiązania.

  Dodatkowo automatyczne tworzenie indeksów na pewno jest fajnym rozwiązaniem ale wolałbym jednak dostać tylko sugestie że dodanie takiego indeksu spowoduje poprawę wydajności ponieważ 15% zapytań korzysta z takich warunków co proponowany indeks.

  Opcja jakiejś archiwizacji automatycznej z powodu niekorzystania z konkretnych danych też by fajnie wyglądała.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap