21 stycznia 2019, Paweł Maziarz

MSI: kryzys z procesorami Intela potrwa do końca 2019 roku

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: intel MSI Procesory Intel, Producenci: intel MSI

Szef MSI wypowiedział się na temat problemów z dostępności desktopowych procesorów Intela. Ujawnione informacje nie są jednak zbyt optymistyczne.

Ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla firmy Intel i osób chcących zbudować nowoczesny komputer do grania – problemy z podażą wpłynęły na ceny i dostępność procesorów. Jak będzie w tym roku?

Co trzeba zauważyć, producent zareagował już na początku kryzysu. Niebiescy nie tylko zwiększyli moce produkcyjne 14-nanometrowych procesorów, a także przenieśli produkcję low-endowych chipsetów do 22-nanometrowej litografii. Sytuacja zaczęła się poprawiać, aczkolwiek ceny desktopowych procesorów nadal są wysokie (co wykorzystuje firma AMD).

Niepokojące informacje ujawnił szef MSI. W wywiadzie dla serwisu Tom’s Hardware, Charles Chiang potwierdził, że producent nadal ma spore problemy z zaspokojeniem popytu na 14-nanometrowe procesory. Sytuacja powinna się stopniowo poprawiać, ale wszystko wróci do normy dopiero w ostatnim kwartale tego roku.

Problem z dostępnością ma wynikać nie tylko z ograniczonej podaży, ale też różnych priorytetów dla poszczególnych segmentów rynku. Według Chianga, Intel skupia się na najbardziej dochodowych zamówieniach – pierwszeństwo mają modele serwerowe, następnie układy mobilne, natomiast zamówienia na chipy dla komputerów stacjonarnych traktowane są z najmniejszym priorytetem (szczególnie na słabsze modele).

Intel Core i9-9900K ES

Wygląda więc na to, że zainteresowani zakupem nowego procesora Intela będą musieli albo wyłożyć więcej pieniędzy albo uzbroić się w cierpliwość… albo wybrać propozycję konkurencji.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

 • Agresor, #

  Niech żyje konkurencja, niech żyje AMD!

 • Szymon331, #

  Niech AMD trochę zarobi przez ten rok. Więcej pieniędzy z procków to więcej kasy na badania i rozwój. Jak dla mnie to firmy te mogłyby mieć po 50% rynku i niech walczą zajadle.

  Czas wrócić do AMD po kilku intelach :)

 • indianad, #

  Palicie już kadzidełka pod ołtarzykiem AMD?

 • BrumBrumBrum, #

  szkoda tylko że AMD nie jest w stanie zapewnić dostaw na odpowiednim poziomie, bo jest świetna okazja aby zasypać dziurę popytową.

 • benutzer, #

  To, że mają problemy z podażą świadczy tylko o tym, że mają niezły produkt.

 • rcicho, #

  Którego nie potrafią (nie mogą) wyprodukować w dostatecznej ilości.

 • Kuciem, #

  Nikt normlany nie bedzie inwestowal setek milionow dolarow, zeby zaspokoic stosunkowo chwilowy popyt w najmniej oplacalnym segmencie.

 • owatanka, #

  Taa a amd ma moduly IO w 14nm i co jakos mozna?
  pozatym jesli intel wdrozy 10nm to nie zamknie fabow 14nm ba intel nadal produkuje w 28nm legacy wyspecjalizowane uklady dla swoich stalych klientow.

 • awesome1337, #

  amd sprzedaje ułamek tego co intel, nawet teraz jak maja bardzo dobra oferte

  i owszem intel nie zamknie wszystkich fabów 14nm ale czesc z nich juz jest przystosowana do 10nm stąd problemy z podażą

 • kitamo, #

  minusują Cie bo tu wielu uu fanów AMD i ludzie lubią zaklinać fakty ale prawda taka ze faktycznie przejście na 10nm będzie powodowało takie sytuacje. Zanim przeskoczą na 10 to odczujemy to przez dobre 2lata

 • raffal81, #

  Widać kto tutaj siedzi na BM, jak mało wiedzą o tym co się dzieje, INTEL ma problemy ?? INTEL może się pakować :D matko bosko co za bzdury ;]

 • albi37, #

  Jak widać rynek chmur obliczeniowych jest dziś tak nienasycony, że wszystkie podzespoły weźmie z rynku - tak samo procesory jak i karty graficzne - stąd wzrosty cen. Bo dlaczego Intel czy NVidia ma sprzedawać Kowalskiemu układ za $300 jak może produkować układy, które i tak sprzeda za kilka tysięcy USD każdy, zarabiając proporcjonalnie więcej.
  Dziś rynek konsumencji dla podzespołów komputerowych to mały wycinek całego rynku i przez najbliższych kilka lat nie zanosi się, aby dla konsumentów było lepiej.

 • Alcedo1, #

  Ich problemy są natury strategicznej. Mydlisz oczy sobie czy innym !

 • BrumBrumBrum, #

  nie. to znaczy jedynie że przyzwyczaili wszystkich do dostaw na określonym poziomie, gdzie konkurencja czyli AMD nie ma w ogóle startu do takich dostaw, i ..... sami nie mogą sprostać zamówieniom.

 • szymcio30, #

  i7 8700 można wyhaczyć za 1400zł wersja oem z 2 letnia gwarancją

 • sopotek, #

  na Oema nie dostaniesz gwarancji 2 lata

 • Szymon331, #

  Dlaczego nie? Kupując OEMa w sklepie powinna być gwarancja sprzedawcy ustalona na minimum 2 lata.

 • JanuszJestem, #

  Rękojmia to nie gwarancja, a nie ma żadnych reguł ile ma trwać gwarancja. I nie wiem jaki miałby interes sprzedawca dawać gwarancję skoro nie ma pokrycia jej od producenta...

 • Virtus, #

  Łaski nie robi - prawo mu nakazuje.

  P.S. Jak to się nazywa, to co Cię obchodzi? Ważne, że działa.

 • JanuszJestem, #

  Tak, ważne jak się nazywa bo gwarancja to nie rękojmia. I żadne prawo nie nakazuje dawania sprzedawcy gwarancji za produkt jaki sprzedaje. Gwarantem jest producent, nie sprzedawca.

  A różnica pomiędzy rękojmią a gwarancją jest znaczna. Do roku czasu nie wiele się różni, od gwarancji poza stroną odpowiedzialną. Ale po roku od zakupu aby skorzystać z rękojmi to ty musisz udowodnić, że wada produktu była ukryta w dniu zakupu. I tu potrzebne jest orzeczenie rzeczoznawcy. Zwrot ceny zakupu jest ostatecznym rozwiązaniem rękojmi, następuje on gdy nie jest możliwa ani naprawa ani wymiana. (Już widzę jak próbujesz skołować papiery potwierdzające, że po roku procesor przestał działać, bo miał ukrytą wadę). Ciekawe kto i jak to stwierdzi. Tak więc po roku od zakupu rękojmia staje się bardzo uciążliwa.

  Gwarancja natomiast jest zupełnie czymś innym. To czy jest i jaka jest zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli producenta.

  Oczywiście zarówno duże sklepy jak i producenci nie robią problemów ze zwrotem towaru czy oddaniem do reklamacji. Aczkolwiek częściej miałem problemy z przyjęciem do reklamacji w ramach rękojmi niż na gwarancję producenta.

 • tazik21, #

  gwarancja czy rękojmia to dwa sposoby na REKLAMACJE danego produktu.

  -Okres rękojmi:

  Sprzedawca odpowiada wobec konsumenta za sprzedany towar, jeżeli wada zostanie stwierdzona w okresie 2 lat od momentu jego wydania (wyjątek dotyczy nieruchomości, w przypadku których okres odpowiedzialności to 5 lat).

  Warto pamiętać!

  Rękojmią są objęte wszystkie towary konsumpcyjne.

  -Okres ochrony gwarancyjnej:

  Czas gwarancji zależy od woli gwaranta, może więc ona trwać np. rok lub 5 lat bądź zostać udzielona dożywotnio.

  Ważne! Jeżeli w oświadczeniu gwarancyjnym nie określono okresu ochrony, przyjmuje się, że wynosi on 2 lata – licząc od dnia, w którym wydano towar konsumentowi.

  https://prawakonsum...klamacje/rekojmia/

  https://prawakonsum...lamacje/gwarancja/

 • kitamo, #

  po pierwsze gwarancja jest dobrowolna i daje ją gwarant.
  Rękojmia to roszczenia wobec sprzedawcy.

  Nie są to tożsame pojęcia i nie działają tak samo.
  Jest to znaczna różnica Panie kolego jeśli jesteś nie konsumentem a firmą czy dostawcą gotowych zestawów.

  Wiele firm kupuje towar od dystrybutorów z ograniczonym prawem rękojmi w zamian za lepsze ceny.
  Brak 2 letniej gwarancji na podzespoły jest dla nich dużym problemem.

  Nie każdy jest dzieciakiem który kupuje cpu do grania tylko dla siebie. Sa tez tacy co mają firmy i składają komputery i później muszą się meczyc.


  Druga kwestia - po roku od chwili zakupu przynosisz mi procesor do reklamacji a ja daję Ci odmowę bo mówię że został uszkodzony w wyniku przepięcia.
  Życzę powodzenia w znalezieniu rzeczoznawcy który da Ci na papierze ekspertyzę że było inaczej.

 • tazik21, #

  tylko że rękojmi nie można od tak skrócić jest to unormowane ustawowo(czyli ustalone przez państwo Polskie) i jest tylko jeden powód, który na to pozwala:

  - "Terminu tego nie można skrócić, Z WYJĄTKIEM TOWARÓW UŻYWANYCH, przy których sprzedawca może ograniczyć okres swojej odpowiedzialności maksymalnie do roku. O skróceniu terminu konsument powinien zostać poinformowany przed zawarciem umowy."

  czyli każdy NOWY produkt niezależnie od udzielonego czasu gwarancji posiada 2 lata RĘKOJMI

 • kitamo, #

  tazik niestety mało wiesz.
  w odniesieniu B2B możesz ją skrócić lub wyeliminować.
  Przeczytaj najpierw co napisałem wyżej ze zrozumieniem.
  Konsument to nie firma a Ty nie wiem po co piszesz o konsumencie.
  Wyraznie wyżej napisałem - firma i dystrybutor.

 • tazik21, #

  Rękojmia jest ustawowo uregulowanym sposobem dochodzenia roszczeń. Przedsiębiorca nie może w żaden sposób odmówić przyjęcia reklamacji, jeżeli nie wynika to wprost z przepisów.

 • kitamo, #

  @tazik jestes niereformowalny.

  Art. 558. § 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jednakże w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych.

 • tazik21, #

  Wyjątkowo jednak, gdy kupujący ma status konsumenta, odpowiedzialności z tytułu rękojmi można ograniczyć lub wyłączyć tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych np. w przypadku sprzedaży rzeczy używanych 2-letni termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową strony mogą skrócić do 1 roku- zgodnie z art. 568 paragraf 1 zdanie 2.

  Czyli to co pisałem w wcześniejszych postach- na górze.

  Jedynie wobec UŻYWANEGO PRODUKTU możesz modyfikować rękojmie dla konsumenta- i to tylko jej czasem trwania.

 • kitamo, #

  człowieku jestes niereformowalny serio.
  Wiesz co znaczy B2B ?

  ile Ty masz lat? 12?

  jakiego KONSUMENTA !!
  Nie ma tu żadnego konsumenta.

  B2B oznacza kupno/sprzedaż pomiedzy PODMIOTAMI a nie PODMIOT -> KONSUMENT.

  To że nie rozumiesz tego jestem w stanie zrozumiec bo widac ze nie masz o tym zielonego pojęcia ale że nie potrafisz czytać to juz nie ma się czym chwalić.

  Podałem CI wyzej artykuł, przeczytaj go sobie 10 albo 20 razy i spróbuj zrozumiec ten jeden akapit, albo zapytaj rodziców o co w tym chodzi to wytłumaczą.

 • raffal81, #

  Ty naprawdę masz problem ze zrozumieniem co się do Ciebie pisze, weź przeczytaj raz jeszcze, KITAMO ma rację, matko bosko.

  Ty po prostu nie rozumiesz co to oznacza B2B, przeczytaj przyjdź i przeproś ;]

 • Arael, #

  A sprawdzaliście ceny w Polsce? i7-9700K i i9-9900K jest dostępność do kupienia od ręki w cenie mniej więcej *kurs dolara +VAT, czyli no problem.

 • Alcedo1, #

  Tylko te ceny są sporo zawyżone, i7-9700k powinien kosztować 1400 - 1500 zł, a i9 9900k ok 2000 zł.

 • awesome1337, #

  nie sa, 9700k nie powinienem kosztować 1400-1500 a 1750pln

  źle policzyłes

 • Alcedo1, #

  Liczyć to ja potrafię dobrze. Przed nagłym skokiem cen i7 8700k kosztował około 1400 - 1500 zł. W taki przedział cenowy powinien wejści i7 9700k.

 • kitamo, #

  Nie rozumiem, jakim cudem mówisz komuś ile co powinno kosztowac?
  Jesteś jakims ogólnopolskim ustalaczem cen?

  Tyle kosztuje ile kosztuje i nie nam mówić ile co powinno kosztować - co najwyżej mozesz mówić że dla Ciebie coś oplacalne jest jak kosztuje tyle i tyle.

 • DragonRed, #

  Tutaj nie trzeba sobie tłumaczyć bo fajnie brzmi jak duże wzięcie mają procesory Intela tylko przeanalizować dostępne dane.Intel w tej chwili korzysta z 14nm++ , które gęstością nie grzeszy i to dosłownie.Do nadmiernej podaży nie doprowadziła ilość zamówień ale Intel sam sobie jest winny.
  Na poniżej infografice widać jak się zmniejszyła gęstość w porównaniu z 14nm jakie było stosowanie chociażby w i7-7700k.
  Druga sprawa Intel podaje dane upakowania tranzystorów na poniższym obrazku o największym zagęszczeniu.
  https://zapodaj.net/424de3d9993a2.png.html
  Intel wydając i7-8700k zmniejszył ilość procesów z jednego wafla o jedną trzecią plus kolejne procenty za niższe upakowanie tranzystorów.Priorytetem jest rynek najbardziej dochodowy gdzie jest najwyższa marża czyli serwery i rynek profesjonalny.
  Dodatkowo teraz mamy i9-9900k czy i7-9700k a Intel jak widać dalej myśli kategoriami swojej chwały.Samsung chce rządzić teraz i dyktować warunki co widać w ich podejściu do nowych litografii , które mają być przydatne dla układów z niskim TDP jak i wysokim a TSMC też chce coś z tego uszczknąć co widać gdy wprowadzili swoją wersję 7nm.
  Intel potrzebuje maszyn EUV teraz bo bez nich nie jest w stanie zejść z kosztami produkcji.W 2017 roku zostało wyprodukowanych 12 maszyn EUV i Samsung zgarnął 8 sztuk , TSMC i GF po 2 sztuki lecz były to modele A.Nowsze B pojawiły się w 2018 roku i wiadome , że to połowy 2018 roku Intel miał tylko jedną maszynę EUV a TSMC i GF po 4 sztuki zaś Samsung 12 sztuk.
  ASML miał wyprodukować 12 maszyn EUV za cały rok 2018 jak w 2017 roku ale jest tak mocne parcie na te urządzenia , że ilość osiągnęła 21 sztuk a firma zakłada osiągnięcie 40 sztuk w 2019 roku.Tak robią nadgodziny i to sporo gdy z 12 maszyn muszą dodać o ponad 200% więcej.
  Jakie jest prawdopodobieństwo , że Intel zgarnie więcej niż 33% tych maszyn do siebie teraz bo GF odpadł gdyż za dużo tam wpływów amerykańskich i nie może przeszkadzać Niebieskim.Teraz maszyny EUV dzielą się między Intel , Samsung i TSMC a być może jeszcze inne firmy.
  Suche lata jeszcze przed Intelem ale także Apple bo oni już dawno testują głównie lojalnych marce ludzi.
  AMD musi iść na przód z Zen 2 bo to Samsung nie odpuści.
  Każdy patrzy jak mocne jest CPU w A12 ale nikt nie zdaje sobie sprawy , że to procesor M5 od Samsung wydany w litografii przy użyciu EUV.
  Sony i Microsoft mogą mieć niezłą konkurencję w konsolach gdy Samsung

 • kitamo, #

  A jak pisałem że procesory bez zintegrowanej grafy będą schodziły na pniu to był smiech a na BMK oczywiście artykuły o bez sensu produkowanych procesorach bez integry które nie są tańsze a powinny.

  Teraz wiadomo jaki był sens tych procesorów.

 • indianad, #

  Ale tutaj nawet dla redakcji najważniejsze jest, żeby zaklinać rzeczywistość i bezmyślnie chwalić AMD. Oni mają ołtarze im poświęcone.

 • kitamo, #

  no Paweł na bank musi mieć ołtarz bo w każdym tekście czuć tą "bezstronność" w serwowaniu faktów :)

 • forerun668, #

  Międzynarodowy Instytut Zdrowia wpisał stwierdza w najnowszych badaniach że fanboje to grupa upośledzona psychicznie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.