15 kwietnia 2019, Wojciech Kulik

Młodzi Polacy uzależnieni od smartfonów i Internetu

Kategoria: Mobile Ciekawostki Internet, Tematyka: NASK społeczeństwo

Instytut Badawczy NASK alarmuje, że młodzi Polacy spędzają coraz więcej czasu w Internecie. Coraz częściej zauważają też, że coś jest nie tak.

Ponad 4 godziny dziennie przesiaduje w Internecie przeciętny przedstawiciel polskiej młodzieży. Wykorzystuje do tego najczęściej smartfona, bez którego (niejeden) nie wyobraża sobie życia. To wyniki badania, które zostało przeprowadzone wśród uczniów polskich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przez Instytut Badawczy NASK.

Ile korzystamy z Internetu w wieku szkolnym?

Z 3 godzin i 40 minut do 4 godzin i 12 minut wzrósł średni czas korzystania z sieci przez przeciętnego polskiego nastolatka w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Więcej niż co czwarty odpowiedział, że online pozostaje przez 2-4 godziny na dobę, a prawie co czwarty, że 4-6 godzin. Co ósmy zadeklarował zaś, że spędza w Internecie ponad 8 godzin.

A co w ogóle młodzi ludzie robią w Internecie? Ponad połowa respondentów potwierdziła, że są to takie czynności jak słuchanie muzyki (65,4 proc.), oglądanie filmów i seriali (62,1 proc.), rozmowy z bliskimi i znajomymi (61 proc.) oraz korzystanie z portali społecznościowych (59,4 proc.). Dodajmy, że zdecydowanie więcej chłopców wykorzystuje Internet do grania, a dziewczyn – do czatowania.

tech uzależnienie smartfony

Uzależnienie od Internetu i smartfonów

Aby realizować te zadania, Polacy w wieku szkolnym najczęściej korzystają ze smartfonów. Właśnie to urządzenie na pierwszym miejscu wymieniło 93,9 proc. z nich. Co szósty młody Polak nie wyobraża sobie normalnego życia bez komórki, a 56 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że „powinienem / powinnam mniej korzystać z mojego smartfona”.

Dzieci i młodzież dostrzegają więc, że coś jest nie tak, ale przyszły na świat, w którym smartfon jest czymś absolutnie naturalnym, a zatem nie znają innego życia. Badanie NASK pokazuje też, że „inicjacja internetowa” odbywa się dziś już w wieku około 6 lat i 10 miesięcy, a jeszcze trzy lata temu wskazywano na 9 lat i 5 miesięcy.

tech uzależnienie inicjacja

Non-stop on-line

Marcin Bochenek, Dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w NASK Państwowym Instytucie Badawczym, zwraca również uwagę na to, że „dziś pytanie ile czasu  jesteś on-line nabiera nowego znaczenia. Wielu z młodych, a także całkiem dojrzałych ludzi, jest de facto on-line przez cały czas, ponieważ mamy przy sobie smartfony na stałe połączone z siecią. Na bieżąco otrzymujemy powiadomienia z mediów społecznościowych, wiadomości przez komunikatory, w każdej chwili możemy sięgnąć po telefon i skorzystać z tego co oferuje sieć”.

Źródło: NASK. Foto: Pixabay - natureaddict (1), ghcassel (2), LudmilaKot (3)

Sonda

Mój średni czas wynosi…

 • 44
 • 15
 • 11
 • 16
 • 12
 • 9
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • pablo11, #

  Pytanie, co z tego wynika?? Sądzę, że najpoważniejszym zagrożeniem są problemy ze zdrowiem związane ze zbyt długim siedzeniem.
  Innych problemów, bym w tym nie upatrywał, im szybciej się zacznie, tym szybciej się znudzi. A przy jakości treści dostarczanych przez dzisiejszy internet, oparty na reklamach. To znudzenie nadchodzi dość szybko.

  Myślę, że od wprowadzenia w miarę anonimowych środków płatniczych, a płatnych treści na życzenie, jest tylko krok.
  Myślę, że to właśnie przyszłość internetu.

 • BARTOL48, #

  W necie jest tyle treści, że jak się znudzisz jednym to znajdziesz drugie.

 • Sharimsejn, #

  Kwestie psychologiczne związane ze zbyt długim korzystaniem istnieją i negowanie ich to zwykła ignorancja.

 • Tomasz Słowik, #

  Jeśli chodzi o oglądanie filmów czy sluchanie muzyki, to jest to kompletna bzdura. Czym różni się odtwarzanie w Spotify od słuchania listy utworów zapisanych w pamięci urządzenia? To samo z wideo.

 • xxx.514, #

  Przydałyby się wyższe podatki na walkę z kolejnym wyimaginowanym problemem i dłuższe zmiany w pracy, żeby rodzice mieli jeszcze mniej czasu dla swoich rodzin. Skoro dzieciaki uciekają z tego świata i szukają sobie lepszego choćby na chwilę, to może zacznijmy zmieniać ten świat? W innym wypadku pewnego dnia będziemy mieli świat podobny do filmu Player One.

 • TheEquinoxe, #

  Rozszerzyć zakaz handlu - Zakazać internetu w niedzielę żeby dzieci i młodzież spędzała więcej czasu z rodziną :D

 • carbo888, #

  miesięczne przeszkolenie wojskowe z obsługą broni w ramach szkoły - tak

  zasadnicza roczna patologia - nie

 • ECRYGIGS, #

  Racja ci co cie minusują mają strach przed wojskiem i zapewne nie byli. Ja tam miło wspominam wojsko bez smartfonów i internetu na poligonie w Drawsko Pomorskie Anakonda xD. Dla niekturych przydała by się odskocznia i odszumić umysł zoombie. ;D

 • miedzianek, #

  Dla niektórych-zamiast wojska-przydał by się powrót do podstawówki i słownik ;)

  'niekturych'

 • benutzer, #

  Sam sobie najpierw sprawdź w słowniku jak się pisze "przydałby".

 • miedzianek, #

  U mnie to kwestia postawionej spacji być może w pośpiechu, u niego raczej nie jest to przypadek ;)

 • xfire25, #

  Jasne bo wojsko zrobi z każdego faceta. Do tego trzeba mieć jaja i łeb na karku. Gdyby nie intelektualiści to wojsko by na drewniane miecze walczyło.

  Nie zmienia to faktu, że dzisiejsze dzieciaki spędzają zbyt dużo czasu przy kompie i w telefonach. Za kilka lat nie będą mogli uprawiać większości sportów z powodu niewydolności krążeniowo oddechowej

 • miedzianek, #

  Mam paru ciut młodszych znajomych(jak się chodziło wspólnie na lodowisko, to brat znajomego tez był znajomym), i jak do nich wpadam na herbatę, albo gdzieś na miasto lecimy-co chwilkę sięgają po telefon,m a to insta, a to messenger, a to energia w jakiejś giereczce. Czasami nasze spotkania wyglądały, jakbym sam siedział, a oni byli odizolowani w telefonach

 • noizebeat, #

  Nie stawiamy przecinków przed spójnikiem 'i' oraz dopiero przed drugim powtórzeniem 'albo'.

 • benutzer, #

  Sam sobie najpierw sprawdź w słowniku jak się pisze "przydałby".

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.