23 marca 2019, Wojciech Kulik

MIT proponuje szybsze i tańsze trenowanie sieci neuronowych

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: sztuczna inteligencja MIT

Nowy algorytm inżynierów z MIT pozwala na przeszło 200 razy szybsze projektowanie sieci neuronowych. To stwarza szansę na demokratyzację sztucznej inteligencji.

Aktualnie wytrenowanie standardowej sieci neuronowej zajmuje firmie Google około 48 000 godzin pracy GPU. Naukowcy z instytutu MIT znaleźli sposób na skrócenie tego czasu do zaledwie 200 godzin. W czym tkwi sekret pozwalający na ułatwienie wdrażania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji?

Otóż inżynierowie opracowali specjalny algorytm, który automatyzuje znaczną część zachodzących procesów i ostatecznie optymalizuje projektowanie wyspecjalizowanych sieci neuronowych pod kątem konkretnych platform sprzętowych. 

W nowym algorytmie wykorzystano wiele rozmaitych technik – na przykład odpowiednia binaryzacja pozwoliła zmniejszyć wykorzystanie pamięci. Sztuczna inteligencja pozwoliła odnaleźć rozwiązania, dzięki którym tworzenie sieci neuronowych po prostu jest wydajniejsze.

„Im większa przestrzeń wyszukiwania, tym więcej nieznanych rzeczy można odnaleźć. Nie wiesz, czy coś może być lepsze niż przeszłe ludzkie doświadczenie, pozwól więc przekonać się o tym sztucznej inteligencji” – powiedziała Han Cai z zespołu naukowców. 

Inżynierowie z MIT mają nadzieję, że ich (skracające czas i obniżające koszty) rozwiązanie pozwoli większej liczbie osób korzystać i eksperymentować z sieciami neuronowymi, a w efekcie – przyspieszać demokratyzację, to znaczy zwiększanie dostępności społeczeństwa do sztucznej inteligencji. 

Źródło: MIT News, Engadget, Extreme Tech. Ilustracja: Chelsea Turner, MIT

Komentarze

 • jacekwr, #

  Należy PILNIE wprowadzić odpowiedzialność prawną twórcy za działania SI którą stworzył i / lub się posługuje. Bo za chwilę gimbaza będzie miała sieci które będą za nią pisały śmieci na benchmarku albo innym facebooku. A spamerzy narzędzia doskonale imitujące maile i telefony od homo (jeszcze nie/ledwo/już nie) sapiens. Itd. I wtedy się zacznie... :///

 • C24k3n, #

  TAK! I ukarany powinien być twórca mikroskopu bo ułatwił tworzenie wirusów. Ukarany powinien też być każdy twórca/wynalazca gdy jego narzędzie zostanie wykorzystane w złym celu.

 • musslik, #

  ja bym się nie martwił jeśli to będzie inteligencja bo bełkotu (i tu mam lukę w pojęciach bo gimnazja polikwidowali a ciekaw jestem jakie słowo zastąpi) gimbazy mamy wszędzie pełno ;)

 • BrumBrumBrum, #

  ukarać BMW i Audi za to że z udziałem tych samochodów jest wyraźnie więcej wypadków.

 • gormar, #

  No ciekawe. Może DLSS Nvidii wreszcie zacznie poprawnie
  działać. ;)

 • anemusek, #

  Padło tysiące razy sztuczna inteligencji, a nie wspomniano o żadnym rozwiązaniu, które było by w nią zaopatrzone. Ba. nawet nie wspomniano o żadnym rozwiązaniu zahaczającym o tzw "algorytmy sztucznej inteligencji".
  Przestańcie serwować ten bełkot marketingowy dla inteligentnych inaczej i po prostu opisujcie rozwiązania takimi jakimi są bez tej niestrawnej papki.

 • BrumBrumBrum, #

  ta niestrawna papka wygląda po prostu jak przedruk lub tłumaczenie wprost papki, którą produkują marketingowcy różnych firm. w tym przypadku MIT. w innych artykułach mamy papkę od Intela i paru innych.

 • xxx.514, #

  Używają sztucznej inteligencji do optymalizacji sztucznej inteligencji. Wygląda trochę na perpetuum mobile. Pytanie tylko, czy skończy się to jak w Matrixie czy Mass Effekcie; czy jednak rozwinie się to w bardziej pokojowy sposób.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.