6 lutego 2019, Paweł Maziarz

MON tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni - co warto wiedzieć o nowej strukturze?

Kategoria: Ciekawostki Wydarzenia, Tematyka: Bezpieczeństwo i anonimowość w Sieci Bezpieczeństwo w firmie

Powołanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ma umocnić nasze państwo na zagrożenia płynące z obszaru Internetu. Ważnym elementem działań jest edukacja, a do wojsk będą mogli dołączyć również cywile.

Bezpieczeństwo naszego kraju w coraz większym stopniu zależy od działań w obszarze Internetu. Dostrzega to również polskie wojsko, czego efektem są zmiany w siłach zbrojnych. Ministerstwo Obrony Narodowej utworzyło Wojska Obrony Cyberprzestrzeni – nową strukturę, która będzie miała za zadanie przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Pomysł umocnienia naszej cyberprzestrzeni nie jest nową koncepcją. Zadanie to zostało postawione już w 2016 roku podczas szczytu NATO w Warszawie, kiedy Sojusz Północnoatlantycki określił sferę cyber, jako domenę działań militarnych.

Szczegóły na temat Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przedstawiono podczas konferencji pt. „Cyber.mil.pl - Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej” na Wojskowej Akademii Technicznej. Poniżej możecie zobaczyć wystąpienie pełnomocnika ds. utworzenia WOC płk. Karola Molendy.

Nowa struktura powstanie na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Fundamentem mają być dobrze wykwalifikowani pracownicy, przez co zwiększono nacisk na ofertę edukacyjną. Zwiększone zostaną limity przyjęć na studia wojskowe. Jeszcze w tym roku przy Wojskowej Akademii Technicznej powstanie informatyczne liceum ogólnokształcące, a w ramach procesu rozwoju korpusu podoficerów sformowana zostanie Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności z siedzibą w Zegrzu.

Dodatkowo Wojskowa Akademia Techniczna wraz z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa. W bieżącym roku moduł szkoleniowy Legii Akademickiej został rozszerzony o komponent cyberbezpieczeństwa.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Swój udział w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni będą miały również Wojska Obrony Terytorialnej. Według zapowiedzi Ministra Obrony Narodowej, jeszcze w tym roku zostanie utworzony tutaj komponent cyber. Będzie to oferta skierowana do osób, które chcą kontynuować karierę zawodową na rynku cywilnym i jednocześnie są gotowe do podjęcia służby na rzecz bezpieczeństwa Polaków w cyberprzestrzeni.

Mówiąc o perspektywach służby i pracy w strukturach odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo sekretarz stanu zaznaczył, że Ministerstwo Obrony Narodowej i Siły Zbrojne potrzebują ludzi, którzy chcą stać na straży bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zarówno jako cywile, jako szeregowi, jako podoficerowie, jako oficerowie. - Dla każdego mamy ofertę, jesteśmy otwarci na ekspertów we wszystkich specjalnościach – dodał wiceminister. Zainteresowanych szczególami odsyłamy do oficjalnej strony WOC.

Źródło: MON

Komentarze

 • Wiedzmin69, #

  No i bardzo dobrze, tyle podatku sie placi to niech chociaz to ogarna. Bo nastepna wojna to nie beda czolgi i zolnierze tylko komputerek i trzy guziki

 • Leader86, #

  Tak tak, nie zapomnij o latajacych wrozkach i krasnalach.

  Eh niektorzy maja takie klapki na oczach ze szok

 • matmatmat, #

  tak tak Wiedzmin / Wiesmak 23 - te 3 guziki to w tym twoim piecyku chyba

 • axelbest, #

  Jeśli będą płacić fachowcom 20k na łapę to ok, ale pewnie będzie jak zwykle - 3~4k max i po 10 latach pracy podwyżka o 25%.

  Nikt normalny tam nie pójdzie, bo w prywatnej firmie taki spec zarobi 3 albo i nawet 5x więcej. Polska nie docenia specjalistów, większość fachowców ucieka za granicę.

 • Agresor, #

  Najniższa krajowa i niech jeszcze Płaszczaka po rękach całują! xD

 • xchaotic, #

  Nie wiem czy by sie udalo bo ja bym tam z patriotyzmu poszedl na pol etatu czy po godzinach. Watpie ze beda w stanie dac tyle co zachodnie korpo, ale czego sie nie robi dla ojczyzny i takich wspanialych komentatorow jak wy ;)

 • Agresor, #

  Z "patriotyzmu",rodziny nie wykarmisz.

 • albi37, #

  Pamiętam jak w zeszłym roku pojawiła się oferta pracy dla specjalisty ds. bezpieczeństwa w sieci (czy coś takiego) w wojsku. Na dzień dobry było chyba 2400 na rękę z perspektywą, że za 5 lat będzie około 3000 (roczne podwyżki są znane). Wymagane było spore doświadczenie, wyższe sudia itp.
  W IT krążyły memy o tym, że szukają seniora za pensję stażysty, a do tego przy takiej pracy jest wiele niedogodnień - nie możesz brać fuch, odpowiedzialność karna za to co robisz, inwigilacja przez służby, szczególnie po odejściu.

  Mam znajomych od bezpieczeństwa, którzy pracują w dużych firmach, są patriotami i sądzę, że nawet za niższą pensję by do takiej pracy poszli, ale nie za 5-10 razy niższą pensję.

  Takie zarobki są również w innych służbach, policja, w służbach specjalnych i zabezpieczanie informatyczne jest na poziomie, zainteresowanego tematem studenta.
  Bo praktycznie każdy po/na studiach chce ogarnąć sobie życie: mieszkanie, byt, więc chce się zarabiać. W IT w perspektywie kilku lat można dojść do 2-3 średnich krajowych. Który więc młody człowiek pójdzie do pracy grubo poniżej średniej krajowej bez perspektywy spektakularnej podwyżki.
  Tym bardziej, że służby chcą młodych ludzi.

  W Polsce bez gruntownych reform nie uda się ogarnąć w państwie IT, bo u nas w administracji panuje paradygmat, że podwładny, nawet specjalista nie może zarabiać więcej od przełożonego.

 • Kropeczka, #

  Pokaż mi państwo w którym policjant dobrze zarabia. Nie ma takiego. Polscy i tak mają dobrze bo ileś lat i emerytura. Na zachodzie policjant pracuje jak każdy inny, do wieku emerytalnego.

 • maroo, #

  WAT - to tam gdzie nikomu nie znany z imienia i nazwiska rosyjski agent miał wszystkie drzwi otwarte? Polecam zgłębić temat - WAT będący miejscem gdzie dostęp jest w wielu miejscach ściśle regulowany a po uczelni w każde drzwi wchodzi sobie pewien gość, gość o którym praktycznie nic nie wiadomo... No ale może to już przeszłość...

 • Michał 06, #

  Jak widać przygotowania do cenzury internetu idą pełną parą

  Ach oni tak bardzo chcą naszego dobra ,lecz nam tego dobra tak niewiele już zostało :P

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.