8 grudnia 2018, Wojciech Kulik

Nowa przeglądarka Microsoftu wykorzysta Chromium [AKT.]

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Ciekawostki Przeglądarki WWW, Tematyka: Microsoft Chromium Na Topie Windows 10, Producenci: Microsoft

Internet Explorer nie dał rady i Microsoft Edge też, ale idzie nowe… Wygląda na to, że Microsoft pracuje nad nową przeglądarką internetową i to taką, jakiej jeszcze nigdy nie miał.

Aktualizacja, 8 grudnia 2018: I wszystko stało się jasne. Microsoft opublikował nowy wpis na swoim blogu, w którym wytłumaczył, że przeglądarka Edge nigdzie się nie wybiera, ale rzeczywiście jej silnik EdgeHTML zostanie zastąpiony przez Chromium. 

Jak Microsoft argumentuje tę decyzję? Przede wszystkim chodzi o zapewnienie kompatybilności z aktualnymi standardami internetowymi. Ma to być też kolejny dowód na to, że gigant rozumie i wspiera środowisko open source.

Zatem nie będzie nowej przeglądarki, ale Edge otrzyma nowe „wnętrze”. Nie nastąpi to jednak zbyt szybko – czas przenosin może przekroczyć nawet rok. Firmy Google i Opera skomentowały to posunięcie pozytywnie, fundacja Mozilla zaś widzi w tym zagrożenie dla niezależności. A co wy o tym sądzicie?

 

News, 4 grudnia 2018: Internet Explorer stał się pośmiewiskiem, więc w jego miejsce przygotowany został Microsoft Edge. Ten program jednak nie zdołał zyskać popularności wśród użytkowników, ani też programistów gotowych do rozszerzania jego funkcjonalności. Ale gigant z Redmond nie daje za wygraną i tworzy zupełnie nową przeglądarką internetową.

Jak informuje serwis Windows Central, Microsoft nie ma w planach dalszego rozwijania Edge’a, a zamiast tego skoncentruje się na stworzeniu nowej przeglądarki internetowej dla użytkowników systemu Windows 10. Zamiast na autorskim EdgeHTML będzie ona bazowała na popularnym, open-source’owym Chromium – tak jak Google Chrome, Opera czy Vivaldi. 

Wykorzystanie Chromium powinno zaowocować stabilnością, szybkością i bezproblemowym działaniem nowych rozwiązań internetowych. Można także spodziewać się lepszej obsługi rozszerzeń. 

Dodajmy jeszcze, że nazwa kodowa nowej przeglądarki to Anaheim, ale niewykluczone, że ostatecznie przejmie ona nazwę Edge (tyle tylko, że miejsce EdgeHTML’a zajmie Chromium). Nie wiadomo też na razie, czy Microsoft zdecyduje się na jakieś zmiany w obrębie interfejsu. Myślicie, że tym razem się uda?

Źródło: Windows Central

Komentarze

 • Zwis88, #

  Nie dlatego Edge jest mało popularny bo jest zły, bo nie jest zły, tylko po co używać Edge skoro są takie przeglądarki jak Firefox, Chrome, Opera - żadna z nich nie jest idealna, ale każda jest uznana wśród ludzi za inne zalety, i ludzie nie zmienią przyzwyczajeń.

 • piccardo, #

  Otóż to IE był do du... więc to się utarło w pamięciach ludzi, możliwe że już edge jest dobry a może nawet lepszy nie wiem, siedzę na ff nadal lol.

 • Yamaraj6, #

  Nie. Edge się nie przyjął bo nie miał rozszerzeń google chrome i tylko dlatego. Sam próbowałem się przesiąść na Edga kilka miesięcy po premierze z chroma, który brał 3 GB ramu dla 6 kart otwartych, ale nie dało rady bo nie miał nawet Adblocka. W tej chwili korzystam z Opery i gdyby nie to że poza swoimi rozszerzeniami obsługuje ona wszystkie rozszerzenia Chroma nie było by szans żeby się na nią przesiąść. Jak stworzą ogarniętego Edga, który obsługuje rozszerzenia chroma + wprowadzi jakieś nowości w stosunku do obecnych przeglądarek np. szybki i dobrze działające VPN (MS stać na to żeby udostępnić taką usługę) to myślę że zdobędzie popularność.

 • Zwis88, #

  Myślę, że żeby zrobić dziś przeglądarkę, która podbije słupki popularności to trzeba będzie się niemiłosiernie napracować, ilu próbowało? Maxthon, Vivaldi, Slimjet, Comodo, ile jest tych klonów firefoxa jak pale moon, ile chromopodobnych wynalazków, każda w zamyśle miała być tą najlepszą i wszystkie łączy to, że są ok a nadal ludzie instalują chroma, firefoxa i opere, po części to wina także marketingu, chrome proponuje się do instalacji już przy pierwszym szukaniu czegoś w google, ciągle jest jako opcja przy instalacji oprogramowania typu flashplayer, nie wiem, marnie to widzę, od 2006 roku używam firefox-a, miał wzloty i upadki, próbowałem przesiadek na inne, zawsze wracałem, już nawet jak mam inną ikonę i nie widzę liska na pulpicie to nie mogę w neta wejść bo się zastanawiam gdzie moja przeglądarka

 • JanuszJestem, #

  Ja używam Chroma dlatego, że mam komórkę z Androidem i wszystko się mi ładnie spina w synchronizacji między telefonem a kompem. Mógłbym używać Edge'a - w sumie go używam do Netflixa, bo Chrome nie obsługuje 4k. Ale jakoś tak nie mam potrzeby zmiany.

  Ogólnie uważam, że to dobrze, że MS będzie ulepszał swoją przeglądarkę, bo wiadomo że lepiej by było jakby była dobra. W końcu jest to podstawowa przeglądarka w systemie i sporo osób z niej korzysta, bo jest i nie mają żadnych przyzwyczajeń i potrzeb na dodatki. No i webdev będzie miał łatwiej, bo nie będzie trzeba się martwić o kompatybilność.

 • Zwis88, #

  Stąd dziwi decyzja M$ by robić nową przeglądarkę, skoro Edge ma raczej pozytywną opinie i pewne grono zwolenników - jest to już jakiś start, wystarczyłoby wziąć się za usprawnienia, autorskie odpowiedniki dodatków do innych przeglądarek, dać ludziom kod żeby sobie sami pisali wtyczki, nie czaję czemu mają utrupić Edge-a i robić kolejny klon chrome-a, zapewne gorszy

 • JanuszJestem, #

  Możliwość pisania wtyczek jest. Na to liczył MS, że wtyczki będą, a jest ich tylko trochę i nie zawsze działają poprawnie. Mało kto chce szukać odpowiedników wtyczek i się przesiadać na inną przeglądarkę. Też myślałem, że Edge jest ok i że MS powoli zrobi z tego dobrą przeglądarkę. Ale widać czegoś im brakuje. No cóż zobaczymy co z tego będzie.

  W sumie najbardziej jestem ciekaw czy odrzucą Edge i zaczną kreować nową nazwę? Sporo kasy wydali na promocję tej nazwy.

 • Kenjiro, #

  Trochę współczuję, bo kod Chromium jest straszny i do dzisiaj większość zespołów projektujących przeglądarki oparte o niego nie potrafi sobie poradzić choćby z downgrade antyaliasingu do greyscale przy nieprzezroczystych tłach.

 • Raider0001, #

  ostatnio próbowałem przesiadkę na EDGE zrobić i nie udało się, są braki w funkcjonowaniu jak i wtyczkach dla przykładu nie działa importowanie haseł - funkcja niby jest, ale nikt za to odpowiedzialny nie wziął się do roboty

 • jaredj, #

  Oj tam ;) Vivaldi też nie potrafi zaimportować użytkowników i haseł z FF, trzeba przejść przez Chroma.

 • devilson131313, #

  Edge miażdży Chroma implementacją x264, czasem pracy na baterii, responsywnością oraz ilością zjadanej pamięci. Przez to Egde jest jedyną przeglądarką z działającym Netflixem 4K. Niestety ma też swoje ułomności i brakuje mu kliku rozszerzeń oraz funkcji, co nie znaczy że jest złą przeglądarką. Gdyby MS więcej poświęcał mu czasu oraz zasobów to może by coś nim ugrał, a tak jest aktualizowany raz na pół roku i raczej bez wielkich zmian. Druga sprawa, że smród po IE bardzo się za Edgem ciągnie.

 • Adrianwo, #

  Tzn. H.264 nie x264 - x264 to ENKODER, nie DEKODER. Bardzo dobrą ma też implementację dekodowania dźwięku przestrzennego Dolby Digital Plus, jest to jedyna przeglądarka na system Windows potrafiąca to. Inną jest już tylko macowska przeglądarka Safari. Najprawdopodobniej dlatego, że Microsoft Edge korzysta z jednolitego systemu dekodowania audio/wideo dla Modern UI, takiego samego co w aplikacji Filmy i TV (w przypadku Safari jest to QuickTime). Kodeki H.264 i Dolby Digital Plus to kodeki zamkniętoźródłowe, za którego licencje twórcy musieliby płacić nie małe pieniądze za najlepszą implementację, byłyby też ciosem w stronę otwartoźródłowości silnika przeglądarki. Microsoft i Apple się postarali (są to wielkie korporacje, tworzą w dużej mierze zamkniętoźródłowe oprogramowanie, dzięki któremu płacą zawsze najwięcej za jak najlepszą implementację bez ograniczeń w użytkowaniu).

 • BariGT, #

  Zapiera dech w piersi, ze firma wilkości MS warta BILION dolców nie jest w stanie od 30+ lat zrobić rozsądnej przeglądarki...

 • Wojciech Kiełt, #

  Jest rozsądna ... tylko inne są rozsądniejsze ;)

  Gdyby była za dobra i nikt nie chciał korzystać z innych, to zaraz by było larum, że monopolista, że zabija niezależnych i mniejszych ;)

 • BariGT, #

  Zgadzam się oczywiście, tylko że to tak jaby powiedzieć Że Biedronka i Deichman zrobiły lepsze samochody na LeMans24 w tym roku niż BMW, mimo to samochód od BMW jest ciągle spoko XD

 • PITUCH3, #

  wszystko po to aby wcisnac wiecej reklam

  HVEC juz 4.99 PLN w M$ store, gdzie wcześniej był za freeko
  thank u Msmród !

 • Biurokrata, #

  W domu tylko Edge, w pracy tylko Chrome.

 • xxx.514, #

  System oparty o okienka ukradli, bo nie byli w stanie zrobić nic swojego. Jądro systemu w zasadzie kupili, bo nie byli w stanie zrobić nic swojego. Teraz dotykają się do przeglądarki, bo swojej też nie potrafili zrobić. Azure od dawna opiera się na Linuksie. Może niech skończą z modyfikacją jądra OS/x IBMu, a zrobią pełnoprawnego Linuksa lub chociaż udostępnią DirectXa, to może wtedy wyszłoby im to na dobre.

 • Silver, #

  Z 10 trochę korzytam a o Edge dopiero niedawno mi się przypomniało. Ostatnio jakoś zacząłem korzystać z niej... jako przeglądarkę PDF - dobrze sobie radzi. Po prostu w każdej innej przeglądarce (pdf takżę) mam trochę kart otwartych :)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)