17 listopada 2016, Wojciech Kulik

Microsoft jest platynowym członkiem… Linux Foundation

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: Microsoft Linux Linux Foundation, Producenci: Microsoft Linux Foundation

Microsoft dojrzał i postanowił zapomnieć o dawnych sporach. Niespodziewanie dołączył do Linux Foundation i jest gotowy wspierać sektor open source.

Czy twórcy systemu Windows są wielkimi wrogami Linuksa? Może i kiedyś tak było (zresztą komentarze o „raku” nie są zmyślone), ale okazuje się, że wiele się w ostatnich latach zmieniło. Najlepszy dowód? Firma Microsoft właśnie stała się platynowym członkiem Linux Foundation.

Co to jest Linux Foundation? To organizacja non-profit, której działania koncentrują się wokół promowania, rozwijania i standaryzowania systemu Linux oraz innego otwartego oprogramowania. Nastawiony typowo komercyjnie Microsoft nie jest za bardzo kojarzony z sektorem open source, ale wygląda na to, że postanowił wyciągnąć dłoń.

Microsoft został członkiem platynowym linuksowej fundacji. To może wydawać się zabawne, ale oznacza to, że gigant z Redmond stał się właśnie jednym z najważniejszych promotorów Linuksa obok takich firm jak Cisco, IBM, Intel czy Samsung. Oczywiście to tylko miano, o czym najlepiej świadczy fakt, że pozytywnie wypowiadające się o otwartych ideach Google jest „tylko” złotym członkiem.

Tak Microsoft komentował dołączenie do Linux Foundation: „Jesteśmy producentem usług chmurowych, dlatego też zależy nam na tym, by pomóc programistom i projektantom w realizacji projektów przy pomocy znanych im platform i języków. Linux Foundation to nie tylko dom Linuksa, ale też wielu innowacyjnych projektów open source tej społeczności”. Z kolei Jim Zemlin z Fundacji dodał: „Microsoft dojrzał oraz stał się entuzjastą Linuksa i oprogramowania open source. Aktywnie bierze też udział w istotnych projektach z tego sektora”.

Źródło: Linux, TechCrunch, ArsTechnica

Komentarze

 • radas210, #

  Może mi ktoś wyjaśnić kto siedzi w branży it jaki M$ ma z tego interes.

 • A Crysis Na Tym Pójdzie, #

  Mikroszit macza w tym palce, zeby miec widok na sprawy z pierwszego rzedu i nie dopuscic, zeby Linuks mu kiedykolwiek zagrozil.

 • Foxy the Pirate, #

  On pytał kogoś, kto siedzi w branży - nie ciebie.

 • Chochlik, #

  MS sporo projektów teraz "otworzył". Na przykład jest Visual Studio dostępne za darmo i tworzone przez społeczność. Tak samo najnowsza wersja .netframework jest otwarta.
  To, że pewne projekty są rozwijane jako open source nie oznacza, że rzeczy stworzone z wykorzystaniem open sourcowych narzędzi nie mogą być sprzedane czy wykorzystywane w komercyjnym środowisku. Ja póki co zauważyłem bardzo silny kierunek open source'owy narzędzi deweloperskich. Myślę, że gdzieś temu może przyświecać cel popularyzacji rozwiązań MS, szybszy rozwój w wielu kierunkach na raz. No i też MS marzą się narzędzia do łatwego tworzenia aplikacji na wszystkie platformy. Czyli rozwinięcie UWP do takiego stopnia aby towrzenie aplikacji na applowski system czy linuksa i androida było dużo łatwiejsze (tu mam na myśli czas i koszt produkcji). Z mojej perspektywy "cel" takich działań jest tak odległy, że nie wiem co faktycznie są w stanie z tego wyciągnąć zanim przestanie im się opłacać dalsza inwestycja. Chociaż z drugiej strony, dadzą trochę hajsu dla fundacji a szeroko pojęta społeczność odda im dużo więcej w postaci rozwoju, technologii i pomysłów.

 • mr_rzeznik, #

  Już od wejścia Windows 10 Microsoft idzie w swój sklep z aplikacjami i widać że chce podobnie jak Apple na takim sklepie zarabiać (czyli potrącać marże od sprzedaży aplikacji i mikropłatności). Myślę że tutaj chodzi o udostępnianie i rozwijanie narzędzi deweloperskich. Po co? A po co żeby więcej programistów tworzyło aplikacje na Windows, a M$ z biegiem czasu zacznie czerpać z tego zyski. W dodatku M$ ma możliwość przyglądać się z pierwszego rzędu jak rozwija się sytuacja i część fajnym rozwiązać adaptować do nowych wersji swojego oprogramowania. Przykład: Power Shell - to prawie kopia Bash'a z Linuxa.

 • Truler, #

  PowerShell to kopia Basha? PS dziala calkowicie inaczej.
  Bash operuje tekstem, PowerShell objektami.
  Gdybys powiedzial ze CMD to kopia Basha to bym przyznal ci racje.
  Co do sklepu to podzielam twoje zdanie.
  Nie zdziwie sie jesli celem MS jest ich sklep na Androida.

 • mr_rzeznik, #

  Napisałem że: "Power Shell - to prawie kopia Bash'a z Linuxa". Nie bez powodu użyłem słowa "prawie", a głównie chodziło mi o to że funkcjonalność i składnia w PowerShell'u jest bardzo rozbudowana i podobna (a czasem lepsza) jak w Bash'u. PowerShell sporo "patentów" zapożyczył od terminali unix'owych, chociaż wiadomo że DOS/Windows, a Unix to odmienne konstrukcje, więc pod maską te terminale działają inaczej. PS. Tak dla ścisłości bash i inne unix-terminale operują na plikach (określenie "Bash operuje tekstem" jest dużym uogólnieniem) :)

 • Eternal1, #

  "Jeśli nie możesz pokonać wroga, zaprzyjaźnij się z nim".
  (w domyśle: a może nadarzy się okazja uderzyć od środka)

 • A Crysis Na Tym Pójdzie, #

  Dla M$ Linkuks to taki wrog jak PC dla konsol, czyli zaden liczacy sie.

 • Eternal1, #

  Linux wciąż jest numerem 1 w wielu specyficznych sektorach do których Windows w ogóle nie ma startu.
  Na desktopach świat się nie kończy a nawet w desktopach, malutkimi kroczkami Pingwin drepta do przodu.

 • neXt___, #

  Ma różne sektory, w tym takie, na których przegrywa bądź czuje na plecach oddech Linuksa. Co za tym idzie, jest liczącym się wrogiem.

 • A Crysis Na Tym Pójdzie, #

  Moze moglbys miec racje, gdyby nie fakt, ze Linuks jest open source, darmowy itd. a M$ obraca kapitalami, ich uslugi kosztuja, bo nikt nie robi tego za darmo, a za darmo, to Ty wiesz co mozesz miec.

 • Foxy the Pirate, #

  Ja za darmo dostaje raka od twoich baitowych komentarzy. Redakcja ci za to płaci? Kolejne trollkonto migotki?

 • BrumBrumBrum, #

  widać wystarczy garść srebrników by być "ozłoconym". a czy MS zwrócił kasę od różnych firm, z których najprawdopodobniej największą jest samsung, kasę pobieraną za używanie linux kernela (jako androida) który ponoć zawiera rozwiązania własnościowe microsoftu?

 • Chochlik, #

  Widzę, że niektórzy mają problem z tym co znaczy open source...

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap