12 lutego 2018, Paweł Maziarz

Micron/Crucial ujawnia plany wydawnicze SSD na 2018 - w końcu NVMe i QLC NAND

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD, Tematyka: Micron Crucial, Producenci: Micron Crucial

Najnowsze plany pokazują, że producent skupia się zarówno na segmencie profesjonalnym, jak i konsumenckim. W końcu doczekamy się szybkich modeli NVMe.

Firma Micron nie zamierza spoczywać na laurach i pracuje nad kilkoma nowymi seriami SSD. Podczas konferencji A3 Technology Live w Londynie ujawniono plany na 2018 rok.

W odróżnieniu od większości innych producentów, firma Micron przygotowuje dyski na rynek profesjonalny, a także na rynek konsumencki (pod marką Crucial). Nowa oferta również została podzielona na różne segmenty.

Micron - plany wydawnicze SSD na 2018

Niedawno na rynku zadebiutowały nośniki Micron 5200 oraz Crucial MX500 pod SATA 6 Gb/s. W tym roku w ofercie producenta powinny pojawić się również wydajne modele korzystające z interfejsu PCIe 3.0 x4 i protokołu NVMe (wersje konsumenckie będą jednak dostępne trochę później).

Micron - wafel z pamięciami QLC NAND
Wafel z pamięciami Micron QLC NAND

To jednak nie koniec, bo producent pracuje również nad nośnikami z pamięciami QLC NAND (pozwalającymi na zapisanie 4 bitów w jednej komórce). Co prawda tego typu konstrukcje oferują mniejszą wytrzymałość, ale powinny cechować się jeszcze większą pojemnością i znacząco niższą ceną.

Póki co takie dyski planowane są w segmencie profesjonalnym, gdzie sprawdzą się w zastosowaniach nastawionych na częsty odczyt danych. Czy pamięci QLC pojawią się również w segmencie konsumenckim? Tego jeszcze nie wiadomo.

Źródło: The Verge

Komentarze

 • scoobydoo19911, #

  Przy zakupie dysku ssd nie powinno się schodzić poniżej kości TLC albo nawet poniżej kości MLC. To jest jednak tylko moje zdanie którego nikomu nie narzucam

 • kokosnh, #

  gdyby SSD na TLC kosztowały połowę taniej niż MLC, a QLC połowę taniej niż TLC to jeszcze, problem w tym, że cena nie jest jakoś super adekwatna do zastosowanych pamięci, czy kontrolera.

  Obecnie poniżej 400zł kupimy plextor m8pegn 256gb czyli SSD NVMe na MLC + dobrym kontrolerze marvella, a najtańsze SSD NVMe na TLC i beznadziejnych kontrolerach kosztują 338zł mówię o Adata SX6000 bo tego znalazłem najtaniej.

 • Krukow, #

  Jestem użytkownikiem dysku SSD Samsung 850 EVO 500GB od 1,5 roku. Na dysku są tylko gry i mam wolnego miejsca ~20 GB. Po takim czasie mam zapisane 1,6 TB danych ( mało ). To informacja dla potomnych. TLC 3D bardzo dobrze się nadają na dyski magazynujące dane, gdzie często wykorzystujemy odczyt a rzadziej zapis. Tj właśnie gry filmy,muzyka, zdjęcia itp.

  Dla porównania mój, Samsung 960 Pro 512GB jest dyskiem systemowym, mam go od roku i już ma 5 TB zapisu danych.

 • kokosnh, #

  jeśli mówisz o realnej żywotności, to zobacz ile kontroler zapisał, nie tylko ty (to przy gwarancji jest tylko ważne), bo to nie tak że po 500 P/E nagle ci kostki zaczną padać itp problemem jest retencja danych, która po przekroczeniu zakładanej żywotności komórek tutaj średnio 500 staję się bardzo duże problemem, bo co ci po działającym SSD, skoro dane z niego znikają... Oraz musisz też zobaczyć czy wear leveling działa poprawnie, kolega z forum pokazał smart sp550 120GB, gdzie mam tylko lekko ponad 3TB zapisane, a według smart SSD zostało tylko 62% życia według producenta (czytaj zapisów), 79 razy najgorsza komórka została zapisana.

  Co do filmów, muzyki i zdjęć to je mam na HDD

 • kitamo, #

  ze jak? przez 1.5 roku zapisałes 1,5TB danych?
  Rozumiem ze uzywasz go tylko jako dysk zewnętrzny.


 • kitamo, #

  Nie ma znaczenia czy to MLC czy TLC - nie wykonczysz tego dysku od tak zapisami. Szybciej padnie kiepski kontroler jesli takowy posiada.
  Taki dysk ma i tak podane TBW znacznie zanizone a po jego przekroczeniu moze chodzić jeszcze bardzo bardzo długo.
  W domowych zastosowaniach cięzko będzie to przekroczyć.

 • mutissj, #

  Widzę u większości producentów strasznie boli produkcja SSD na kościach MLC

 • kokosnh, #

  No bo jak to, takie urządzenie magazynujące co będzie działać parędziesiąt lat, bez potrzeby wymiany po skończeniu się gwarancji, toż to nie będzie napędzać rynku.

 • Gatts-25, #

  Jeżeli te na komórkach 4bitowych QLC mają kosztować mniej od 100dolarów za 500GB tak jak zapowiedział INTEL swoje SSD to dawać byle szybko akurat 2TB by stykło.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap