17 stycznia 2018, Wojciech Kulik

(Prawie wszystkie) kryptowaluty ostro w dół

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: Na Topie Bitcoin Kryptowaluty Ethereum

Początek roku 2018 przyniósł ogromne spadki wartości najpopularniejszych kryptowalut. Bitcoin, ethereum, ripple, cardano czy litecon – wszystkie one są warte dzisiaj mniej o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt proc. w porównaniu do tego, co było jeszcze trzy dni temu.

Bitcoin z około 14 000 do 10 000, ethereum z niespełna 1400 do zaledwie 900, a ripple z 1,90 do nieco ponad 1 dolara – w ciągu ostatnich trzech dni najpopularniejsze kryptowaluty straciły niezwykle dużo ze swojej wartości.

Wymieniliśmy tylko pierwszą trójkę, ale znajdujące się na kolejnych miejscach rankingu CoinMarketCap bitcoin cash, cardano, litecoin, NEO, NEM, stellar czy IOTA również odnotowały w ostatnich dniach spadki rozpoczynające się od kilkunastu, a kończące nawet na kilkudziesięciu proc. W rzeczywistości, dopiero w trzeciej dziesiątce toplisty znajdują się kryptowaluty mogące pochwalić się zielonym wskaźnikiem.

Bitcoin dół

Wracając do najważniejszych – bitcoin jest obecnie warty zalewie połowę tego, co jeszcze miesiąc temu, ethereum znów poleciało w dół po tym jak na początku roku pobiło kilka swoich rekordów, a ripple traci właściwie od początku roku, choć jeszcze na przełomie lat wydawało się, że może to być czarny koń.

Takie spadki sprawiły też, że wartość całego kryptowalutowego rynku jest teraz dużo niższa – w ciągu trzech dni zmalała z nieco ponad 700 miliardów dolarów do niespełna 500 miliardów. 

Kryptowaluty dół

Oczywiście niczego nie można powiedzieć na pewno, ale eksperci twierdzą, że powodami, dla których kryptowaluty tak tracą na wartości, są przede wszystkim planowane zmiany prawne w niektórych krajach (które ograniczą możliwości korzystania z „cyfrowych monet”) – głównie w Chinach i Korei Południowej. 

Źródło: CoinMarketCap, TechCrunch, Bloomberg

Komentarze

 • chrisplbw, #

  Zmiany prawne to jedno, a drugie to, że jak w roku ubiegłym (i latach poprzednich) w podobnym okresie zaczęli kapitalizować zyski. Jedni ograniczają (próbują regulować) rynek krypotowalut, a taki Goldman Sachs. zresztą jeden z beneficjentów kryzysu kredytów hipotecznych w USA, rozgłaszają jaki to potencjał jest w kryptowalutach.

 • Geralt, #
 • carbo888, #

  nic by to nie zmieniło a jeszcze pogorszyło sprawę, wedle zasady "zakazane lepiej smakuje"

 • Q'bot, #

  Szkodliwe to są waluty FIAT - ile z nich przetrwało dłużej niż 50 lat bez potężnego tąpnięcia? Ba! popatrz, jak łatwo wpłynąć na ich wartość, z czym borykają się Rosjanie od dwóch lat...

 • Kenjiro, #

  Gdy Chiny wprowadzą ograniczenia na kryptowaluty, to ceny polecą na łeb, na szyję. A już jakiś czas się szykują, lecz nie chcą wylewać dziecka z kąpielą, tylko zarobić na tym i/lub przejąć kontrolę nad nimi.

 • vegasnight9, #

  Przejąć kontrolę.. Wiesz co to blockchain? Nad kryptowalutami NIKT nie może przejąć kontroli i to jest cała ich siła. Jedyny sposób aby zniszczyć bitcoina to wyłączyć całkowicie internet a jest to niemożliwe.

 • pablo11, #

  nad siecią TOR też nie da się przejąć kontroli. Bo sieć serwerów jest zdecentralizowana. Zdecentralizowana w teorii. Pytanie ile jest serwerów, gdzie znajdują się serwery, oraz jak postawienie kilku tysięcy serwerów w jednym miejscu/przez jedną organizację wpłynie na decentralizacje... Pytanie również kto i na jakie potrzeby stworzył TORa, oraz dlaczego nie stosuje go już sam do łączności.

 • kbrbabzbtb, #

  Może ceny GPU wrócą na ziemski poziom bo aktualnie są kosmiczne.

 • Betonowy Druid, #

  Cały czas montuje kompy i jakoś ostatnio z tymi GPU to tak źle nie jest. Dopiero GTX1060 3GB 880zł, wersja 6GB 1250zł, wczoraj pytałem się o RX56 i będą dostępne cena około 2k brutto. Biorę zawsze od jednego sklepu to mam ceny trochę lepsze, ale nie widzę aby karty tak podrożały jak w lipcu tamtego roku.
  Bardziej szaleje RAM.

 • albi37, #

  W grudniu bitcoin stracił swoją wartość jako środek płatniczy - prowizja za transakcję tak urosła, że wiele firm co przyjmowała bitcoiny wycofała tą możliwość płatności. Bitcoin więc stał się walutą czysto spekulacyjną - stąd szybki wzrost i pierwszy spadek - bo wykonali to grubi gracze, którzy z łatwością mogli napompować bańkę i zmonetyzować zyski (pisałem wtedy, że lepiej sprzedać BTC ze stratą, bo to początek spadków, a nie ma on już żadnej realnej wartości).

  Wielu cwaniaków lub idiotów (bo biorą hajs za reflinki do giełd) trąbiło jaki ten bitcoin dobry, że co roku jest korekta (nie wiedząc, że z definicji korekta to powrót do prawdziwej wartości przecenionej spółki - a BTC już nie ma wartości użytkowej) i oszukiwali sami siebie oraz co gorsza innych, nowymi teoriami, dlaczego był spadek i dlaczego będzie jeszcze większe odbicie, i że głupotą jest sprzedawać jak coś spada...

  Tak więc nie żal mi nikogo kto na tym stracił, wiele osób ostrzegało, że to ryzykowne przedsięwzięcie, nawet KNF.

  Dodam, że jeszcze, że wielu z tych krypto-milionerów, biznesmenów tylko wyzywało mnie, że się na niczym nie znam, że nie rozumiem postępu, że to przyszłość.

 • vegasnight9, #

  To trzymaj dalej swoją kasę w banku. Na oprocentowaniu 1% rocznie. Banki panicznie się boją kryptowalut. Już sam tej fakt mówi wszystko. Dziękuję. Pozdrawiam. Aha jak ktoś ma mózg to wie że kupuję się wtedy gdy wszystko leci na łeb a sprzedaje gdy wszyscy kupują. Na tym rynku można zarabiać na spadkach tak samo jak na wzrostach. Ale co ja tam wiem. :) wszak najwięksi specjaliści to redaktorki z czołowych polskich portali co to nawet nie wiedzą czym jest wallet czy seed. "eksperci" podpowiem wam - to co teraz się dzieje jest całkowicie normalne i spodziewane przez każdego kto siedzi w rynku dłużej niż od poziomu 15k $ za BTC.

 • albi37, #

  Akurat to, że można na btc zarabiać na spadkach - tzn możliwość spekulowania instrumentami pochodnymi, opartymi o kryptowaluty - to kolejny sygnał, aby uciekać z tego rynku. Nie będę tłumaczył czym są instrumenty pochodne i do czego służą, bo jesteś tak mądry, że wiesz.
  W przypadku BTC, który nie ma żadnej innej wartości poza spekulacyjną wchodzenie w to jest proszeniem się kłopoty.

  Ja dalej pozostaję przy giełdzie, bo daje to mi kilkanaście do kilkudziesięciu procent roocznie, ale akcje posiadają jakąś wartość i nawet przy spadkach, nie stracę wszystkiego.

  A co do kupowania i sprzedawania to kupuje się kiedy jest szansa, że cena w przyszłości wzrośnie, a sprzedaje, kiedy cena będzie spadać.

  Tak więc jak ktoś nie sprzedał BTC po 16k, jak utrzymywał się na tym poziomie po górce, a co gorsza dokupił to jest frajer - bo wszyscy o kolejnych spadkach wiedzieli

 • BrumBrumBrum, #

  jest spadek, można trochę poobserwować i kupować :)

 • Warmonger, #

  Kryptowaluty nie przedstawiają żadnej realnej wartości. Żeby je sprzedać, ktoś inny musi je kupić. Chętni na kupno w końcu się skończyli, to i kurs poleciał w dół.

 • Vlohaty, #

  A jaką wartość przedstawiają papierki, które masz w portfelu? Instytucja pieniądza to tylko umowa społeczna.

 • icogfx, #

  A chociażby taką wartość, że można te papierki wymienić swobodnie na wszelkiego rodzaju dobra materialne.

 • mgkiler, #

  za bitcoiny też możesz kupować nawet w biedronce. Nie mówiąc już o wielu serwisach w internecie.

  ale tu chodzi o to, że wartość złotówki jest czysto umowna. Tak samo jak kryptowaluty.

  Mało tego. Twój stan złotówkowego konta to tylko wpis w bazie danych. Nic więcej. Łatwo można go wyzerować.
  A blockchaina się nie da. Ma go każdy kto ma portfel. Jest bezpieczniejszy.

 • pablo11, #

  Oczywiście nie da się wyzerować. Można sprawić, by jego wartość stała się zerowa. Na jedno wychodzi.

 • Warmonger, #

  Jednakowoż nigdy w życiu nie miałem problemów z płatnością złotówkami ani ich gwałtowną dewaluacją. Może jestem jakiś dziwny, ale ludzie w całej Polsce bardzo chętnie przyjmują ode mnie pieniądze.

 • wiktorn86, #

  Kolejna transza idiotów nauczyła się że nie ma zysku z niczego. Ciekawe jak teraz będą tłumaczyć się domorośli analitycy, kiedy w tym samym czasie na wszystkich światowych parkietach zielona alpejska łąka a tu co najwyżej alpejski zjazd.

 • jarekzon, #

  Święte słowa.

 • vegasnight9, #

  Nie mają zysku idioci co kupowali btc na samym szczycie za 20k $. Bo to idioci :} pamiętaj jednak że są ludzie co zainwestowali w kryptowaluty w 2015 i dziś są bardzo bardzo bogaci

 • jarekzon, #

  Ha ha ha - bardzo dobrze. Do roboty, od leżenia nie ma zarobku.

 • wojciechu15, #

  To się kopacze co po 1700zł w zeszłym tygodniu 1060 pod ETH kupili ucieszą ;)

 • albi37, #

  ceny kart w końcu spadną :)

 • patol1984, #

  Nie spadną, ta machina z kryptowalutami już się nie zatrzyma :(
  Skoro nawet rządy wymyślają własne kryptowaluty to zapotrzebowanie na GPU będzie ciągle rosnąć.

 • pablo11, #

  Ta kryptowaluta rządowa to naciąganie ludzi(sprzedaż zer i jedynek, które później będzie chciała odkupić). I nie ma związku z resztą kryptowalut, nie da się jej kopać. Liczą po prostu na darmową forsę, od której będą mogli czerpać zyski. Gorzej jak im coś nie wyjdzie. Szczególnie, że już na pierwszym etapie opiera się to na kłamstwie.

 • piotrek211, #

  ale dzbany, przeciez wiadomo, ze jak btc spada to inne waluty tez spadaja bo ich kurs jest liczony do btc a nie do $. A zreszta i tak za miesiac beda bite nowe rekordy wiec sie juz tak nie srajcie z wrazenia

 • piotrek211, #

  ale dzbany, przeciez wiadomo, ze jak btc spada to inne waluty tez spadaja bo ich kurs jest liczony do btc a nie do $. A zreszta i tak za miesiac beda bite nowe rekordy wiec sie juz tak nie srajcie z wrazenia

 • piotrek211, #

  ale dzbany, przeciez wiadomo, ze jak btc spada to inne waluty tez spadaja bo ich kurs jest liczony do btc a nie do $. A zreszta i tak za miesiac beda bite nowe rekordy wiec sie juz tak nie srajcie z wrazenia

 • szpak333, #

  Ceny Kart nie spadną !!!! pomimo słabszego kursu btc, to nadal masa pieniędzy.
  Najwięcej stracili spekulanci, w jedną noc zamiast zarobić utopili ogromne kwoty, stąd ten lament.

  A kopacz, jak nie sprzedał to ma i poczeka na poprawę kursu.

 • piotrek211, #

  utopili ogromne kwoty, ktore i tak sa zapewne marnym procentem tego co maja

 • Kynareth, #

  Oby ta krypto głupota się skończyła możliwie szybko, bo w obecnej formie nie ma szans się przyjąć szerzej na świecie. Szkoda prądu. Coraz to więcej krypto-walut. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, te prawdziwe.

 • vegasnight9, #

  Prąd pożera dziadek bitcoin. Bo dziadek bitcoin jest jak zwykła żarówka. Świeci ale jest mało wydajny. A teraz pomyśl że są inne kryptowaluty które są jak LEDy.. :) rozumiesz już

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.