6 lutego 2018, Wojciech Kulik

Kryptowaluty nie przestają tracić na wartości

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: Na Topie Bitcoin Kryptowaluty Ethereum

Jeszcze miesiąc temu rynek kryptowalut miał wartość ponad 800 miliardów dolarów, dziś jest to niespełna 300 miliardów. Na wartości tracą wszystkie popularne kryptowaluty: nie tylko bitcoin, ale też ethereum, ripple, bitcoin cash, cardano czy litecoin.

Nie przestają maleć wartości najważniejszych kryptowalut na rynku – bitcoin, ethereum, ripple znów tracą i to nawet 20-30 proc. w ciągu doby. Pierwszy zielony wskaźnik widać dopiero w dziewiątej dziesiątce rankingu najpopularniejszych „cyfrowych walut”.

Najgłośniej w mediach jest o spadkach wartości bitcoina i nic w tym dziwnego, bo ta kryptowaluta w ciągu niespełna dwóch miesięcy straciła ponad dwie trzecie swojej wartości. W szczytowym momencie za 1 BTC można było otrzymać 20 000 USD, a aktualnie zaledwie około 6000 USD.

bitcoin luty

Sam wynik 6000 dolarów nie jest oczywiście słaby – jeszcze w październiku był to rekordowo wysoki próg, który pozwolił zresztą twórcy bitcoina (to Satoshi Nakamoto) wbić się do rankingu 250 najbogatszych ludzi na świecie. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób może to być najbardziej bolesna korekta w historii.

Inne kryptowaluty wcale nie radzą sobie jednak lepiej. Drugie pod względem łącznej wartości rynkowej ethereum traci w podobnym tempie. Miesiąc temu ETH przekroczyło magiczną barierę 1000 dolarów, a w kolejnych dniach pukało nawet do 1500 USD. Dziś zaś jest wyceniane na nieco ponad pół tysiąca.

ethereum luty

Jeszcze większe obniżenie wartości zaliczył ripple – z ponad 3 dolarów miesiąc temu do niewiele ponad 0,5 dolara dzisiaj. Dwucyfrowe spadki notują też zajmujące kolejne miejsce bitcoin cash, cardano, litecoin, stellar, NEO, EOS i NEM.

kryptowaluty spadki luty

Krótko mówiąc: cały rynek kryptowalut stracił ponad połowę swojej wartości. Miesiąc temu przekraczała ona 800 miliardów dolarów, by dzisiaj spadać nawet poniżej 300 miliardów. 

...A może po prostu wraca do normy po nieoczekiwanych wzrostach? Widzimy bowiem powrót do wartości sprzed dwóch miesięcy. Czas pokaże, czy będzie to wszystko spadać jeszcze niżej.

kryptowaluty luty

Źródło: coinmarketcap. Ilustracja: Make-someones-day/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • ironmanmw, #

  Mozę w końcu wszystko wróci do normy z kartami graficznymi i pamięciami RAM.

 • kbrbabzbtb, #

  Zielony jestem w temacie ale to skąd te braki na rynku i oferty z dopiskiem "idealna do kopania"?

 • mgkiler, #

  Może trochę za bardzo uogólniłem.
  Precyzuje.

  Bitcoinów nie kopie się na GPU, gdyż urządzenia ASIC są dużo dużo szybsze i kopanie na GPU jest nie opłacalne.

  Na GPU kopie się te kryptowaluty, do których nie ma dostępnych urządzeń ASIC.

 • kbrbabzbtb, #

  Tera lepiej. To zasadnicza różnica do poprzedniego postu.

 • kitamo, #

  no to faktycznie uogulnienie takie ze wrecz bzdury napisales :)

 • pablo11, #

  Zależy jak na to patrzeć, bezpieczniej kupić kartę graficzną. Bo po straceniu wartości BTC ASIC staje się bezużytecznym śmieciem, o ile już w tej chwili tak nie jest. Bo kopacze zwykle inne kryptowaluty kopią.

 • BariGT, #

  Bez znaczenia. Bezsensowne zuzywanie GIGANTYCZNYCH ilosci energii. Im szybciej to sie posypie tym lepiej.

 • ironmanmw, #

  O ameryke odkryles... To pewnie te gtx 1080ti po pare sztuk to dla wygladu sa. Malo istotne jak to działa ale ceny kart podskoczyly w gore jak zaczal sie ten boom na kopanie.

 • KrzychuG, #

  Na ASICach kopie sie glownie bitcointa. Jest kilka innych kryptowalut do ktorych mozna wykorzystac ASICi ale jest tez cala rzesza, w tym te najbardziej aktualnie popularne ktore kopie sie tylko i wylaczaniu na CPU/GPU.

 • Warmonger, #

  A nie mówiłem? Mówiłem, ale fani "nowoczesnych technologii" i przeciwnicy "państwowego monopolu" wiedzą lepiej, a ekonomią się nie przejmują.
  Kryptowaluty nie mają żadnej "wartości", tylko umowną cenę. Sam blockchain to za mało, żeby stworzyć coś z niczego.

 • Marc1n, #

  Masz rację, ale warto dodać że praktycznie każda waluta ma tylko umowną cenę. Państwo może 'zapewniać' jakąś wartość tej walucie ale przykłady nagłych skoków w obie strony czy hiperinflacji pokazują że ta wartość jest czysto umowna.

 • pablo11, #

  Wszystko to kwestia umowy społecznej. Równie dobrze można powiedzieć, że będąc żydem w trakcie 2 wojny światowej dla Niemców byłeś ,,kosztem", czyli miałeś wartość ujemną. Wszystko zależy od punktu widzenia. Kryptowaluty jak akcje mogą mieć szybki wzrost, ale i szybki spadek. walutami państwowymi zajmuje się zwykle państwo i do póki państwo nie zbankrutuje zapewnia stałą wartość pieniądza wobec innych pieniędzy.
  Dodatkowo w przypadku BTC nie istnieją reguły prawne które zabraniają zarabiać na drobnych inwestorach większym inwestorom, którzy mogą kształtować cenę BTC. Tak na dobrą sprawę jest to swego rodzaju piramida finansowa z samego założenia.

 • AndreoKomp, #

  Górnicy chyba stwierdzili, że skoro wartość kryptowalut spada i miesięczny przychód się zmniejsza, to trzeba dokupić jeszcze więcej kart graficznych, żeby wyjść na swoje. Stwierdzam tak, ponieważ obserwowana prze ze mnie karta graficzna właśnie osiągnęła rekordową cenę.
  - MSI GeForce GTX 1060 GAMING X
  W Morele, Komputronik, Karen, cena... 1949-1979zł
  Dobrze, że przez ostatni rok dolar spadł z 4zł na 3.30zł, w przeciwnym razie te karty kosztowałyby jeszcze więcej.

 • mutissj, #

  Powodów jest wiele:


  - W chinach było za dużo transakcji z uniknięciem podatków za pomocą krypto-walut, i tamtejsze władze ostro wzięły się za blokowanie, zamykają nawet pośrednie serwery VPS.

  - znaczne zaostrzenie regulacji dot. krypto-walut w państwach Korei Pd i USA

  - W Indiach, rząd nie traktuje krypto-walut jako legalnego środka płatniczego i robi wszystko aby zablokować transakcje

  - w jednej z japońskiej giełdy zhackowano krypto-waluty o wartości 0,5 mld dolarów

  - facebook zabrania reklam krypto-walut

  - są podejrzenia że największe giełda krypto-walut Bitfinex, zawyżała cenę bitcoina nie legalnie

 • Marc1n, #

  Dodałbym jeszcze doniesienia z USA i UK dotyczące regulacji kryptowalut.

 • Q'bot, #

  A ja dodam jeszcze informację o niektórych bankach, które gardzą pieniędzmi i blokują płatności kartami kredytowymi na giełdach.

 • taki_jeden, #

  I bardzo dobrze, że blokują tę stratę energii.

 • kokosnh, #

  "Kryptowaluty nie przestają tracić na wartości" - Jestem ciekawy czy tytuł specjalnie napisany w ten sposób, taki żart słowny co do zmienności kryptowalut.

 • patol1984, #

  Walfe drożeją, krypto spada, czyli się wyrówna i karty zostaną przy obecnych cenach, jak na razie to za mało by gpu wróciły do dawnych cen :/

 • pablo11, #

  wystarczy by Hynix Micron i Samsung zwiększyły produkcję pamięci, a popyt na kopanie spadł i wszystko wróci do dawnych cen.

 • Szymon331, #

  Ja zarobiłem na Krypto prawie 200% tego co włożyłem. Nie kopiąc, nie inwestując, po prostu trzymając kasę w postaci krypto na portfelu prywatnym.

  Mimo to sam mam nadzieję że to szaleństwo się szybko skończy.

  Ludzkość w bardziej pożyteczny sposób mogłaby spożytkować takie ilości prądu...

 • dariozpata, #

  Bańka pękła, cwaniaczek Satoshi Nakamoto został milionerem a miliony januszków na świecie kopiąc bitcoiny zostało bankrutami!
  Nic dziwnego że jego prawdziwą tożsamość zna NSA, CIA i agent 007 bo po jego domem ustawiłby się tłum januszków z kałachami który by się z nim rozprawił!

 • AndreoKomp, #

  Kryptowaluty nie działają tak, że jak jeden zarabia, to drugi traci. Kryptowaluty to jak złoto. Złoto które istnieje tylko wirtualnie. Kopiąc kryptowalute to tak jak byś poszedł z łopatą do ogródka i wykopywał złoto. W przypadku złota trzeba wiedzieć gdzie kopać, w przypadku kryptowalut trzeba wiedzieć co kopać, na co wymieniać i kiedy spieniężać. Każdy kto dobrze się za to zabrał zarobił. Jedni miliony, drudzy tysiące. Nie zarobili tylko Ci, co źle się za to zabrali lub za późno zainwestowali w sprzęt do kopania.
  Pisałem w czasie przeszłym, ale nie jest powiedziane, że to już koniec kryptowalut. Może za chwile wystrzelą w górę i znowu interes będzie się kręcił.

 • AndreoKomp, #

  Jak by się tak głębiej zastanowić, to na kryptowalutach najwięcej tracą Ci, co ich nie kopią i na nich nie zarabiają, ponieważ przepisy na każdym kroku każą nam ograniczać zużycie energii, a zaoszczędzona w ten sposób energia idzie w.... Niech każdy sam sobie dokończy.

  Dziwię się, że Unia Europejska, która np. zakazuje produkcji odkurzaczy powyżej 900W nie zakazuje kopania kryptowalut. Nie powinno być tak, że jedni mają energię oszczędzać, a drudzy mogą ja marnować nie płacąc za nią kompletnie NIC, bo wszystko się zwraca po sprzedaży kryptowalut.

 • drFrankenstein, #

  Czy w tym momencie ceny kart nie tylko powinny wrócić do normy ale jeszcze mieć wysyp tanich "używanych" od tych wszystkich górników którzy de facto najczęściej sami nie są graczami? Kupiłbym se jedną, może dwie

 • kombajn, #

  No cóż zdaje się że racje miał prezes jednego z banków który powiedział jakiś czas temu ze wywali z roboty każdego janusza -finansistę który się weźmie za kryptowaluty. Ten rynek jest wirtualny, nadmuchany jak bańka .com i generalnie piekielnie niestabilny.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap