31 października 2017, Mateusz Tomczak

Kopalnia bitcoinów ze smartfonów Galaxy S5 - zaskakujące, jak potężna

Kategoria: Mobile Telefony Ciekawostki Smartfony, Tematyka: Samsung Galaxy Samsung Bitcoin Kryptowaluty, Producenci: Samsung

Już 8 połączonych ze sobą smartfonów Galaxy S5 zapewniać ma lepsze osiągi od komputera napędzanego przez Intel Core i7 2600.

Wojtek przypominał nam ostatnio, iż wartość bitcoina nie przestaje rosnąć. Nikogo nie dziwią już stacje do pozyskiwania tej kryptowaluty, chociaż przyzwyczailiśmy się, że w ich kontekście mówi się o wydajnych komputerach. Okazuje się, że wystarczą smartfony.

Właśnie udowodnił to Samsung. Koreański producent pochwalił się kopalnią bitcoinów przygotowaną z 40 smartfonów Galaxy S5. Sądzicie, że jej wydajność nie będzie szczególnie wysoka? Nic podobnego. Już 8 połączonych ze sobą smartfonów Galaxy S5 zapewniać ma lepsze osiągi od komputera napędzanego przez Intel Core i7 2600. Dodatkowym plusem jest w ich przypadku mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Kopalnia bitcoinów ze smartfonów Galaxy S5

Nie oznacza to jednak, że Samsung zajmie się teraz przygotowywaniem tego typu konstrukcji na większą skalę. Wykorzystano tutaj stare egzemplarze, a całość powstała w ramach projektu Upcycling, który pokazywać ma możliwe sposoby na wykorzystywanie starych urządzeń.

Wprawdzie kopalnia bitcoinów wydaje się najciekawszym z pomysłów, ale warto wspomnieć też o innych. Chociażby o Galaxy S3 w roli sterownika akwarium czy bliżej niezidentyfikowanym smartfonie z funkcją rozpoznawania twarzy, który może zastąpić wideodomofon.


Źródło: sammobile, Galaxy Upcycling

Komentarze

 • nimitz, #

  Czyli potrzeba 40 telefonów wydanych w 2014, żeby przebić wynik jednego procesora z 2011 :)

 • R2rr0, #

  Nie 40 tylko 8, a to już całkiem dobry wynik.

 • nimitz, #

  Racja, mój błąd. Niemniej wynik wciąż wydaje mi się dość słaby 8 vs 1, 2014 vs 2011

 • Marucins, #

  A jak z ceną kalkuluje się ten wynik.... I jeśli mamy grac dalej uczciwie to jak ma to si do kopania na GPU wartości tych 8 S5? :)

 • supervisor, #

  Po pierwsze, bitcoinów nie kopie się już na komputerach ani na telefonach, tylko na ASIC. Po drugie, bitcoinów nigdy nie kopało się na procesorze tylko na kartach graficznych (aż do nadejścia ASIC).

 • nimitz, #

  Oba punkty rozumiem, nie wiem tylko jak się to ma do mojej wypowiedzi :)

 • BrumBrumBrum, #

  nie w tym rzecz. cały artykuł tak jakby wskazuje, że stare smartfony jeszcze do czegoś się przydadzą, np. jako koparka bitcoinów. faktycznie, w zestawieniu z intelem wychodzą znacznie lepiej. tyle że nadal jest się z kasą w plecy, bo arm też jest prockiem ogólnego przeznaczenia, który ze szczególnym algorytmem liczarki bitcoinów, nie radzi sobie wystarczająco efektywnie.

  kiedyś coś takiego będzie miało sens jak powszechne staną się procesory metamorficzne na memrystorach. teraz to sobie można pogdybać.

 • slow17, #

  Tylko że procesorem i7 2600 nie wykopie się żadnego bitcoina, mało jest walut na procesor. Do bitcoina stosuje się układy ASIC. Do większości altów wystarczy karta graficzna. Pytanie na topie to raczej - ile potrzeba takich smartfonów, żeby dorównać wydajności GTXa 1060.

 • Gatts-25, #

  Porównujecie SNAPA z INTELEM.Fajnie będzie można porównywać możliwości układów takich pewnie w 2019 roku bo zakładam ,że AMD wyda swój własny SOC APU RYZEN w 7nm ,które pewnie przy poborze 3W będzie szybsze od tego INTELA i7 2600.
  Popatrzcie sobie na zapowiedź AMD ,w której widać by każdy ich APU znajdował się także w SMARTFONACH a 7nm LP im na to pozwoli.
  SNAP/EXYNOS/KIRIN to tacy chłopcy do bicia z powodu słabego CPU jednak jak dowodzi ostatnio premiera dodanie do SOC układu AI może wiele zmienić i zobaczymy czy CHIŃCZYCY w HUAWEI wykorzystają tą moc obliczeniową ich nowego SOC w aplikacjach.

 • sambaverde, #

  3W? Takie APU może być szybsze tylko w wyświetlaniu logo AMD :P

 • Lister, #

  Oczami wyobraźni już widzę jak Mateusze biznesu zacierają rączki i zaczynają skupować stare flagowce za 300 złoty, a górnicze wieże podpinać pod liczniki sąsiadów - a forsa sama będzie spływała na konto, by potem przepłacając lansować się z najnowszym X-phonem...

 • Mighn, #

  Ja czekam zaraz jak mi Pan Mieciu (parkingowy z sąsiedztwa), który to śledzi bardzo takie newsy (ma czas i internet w pracy) zada z groźną miną poważne pytanie, czy na jego Nokii 6310 też da się kopać te "bicony" :D

 • sambaverde, #

  Powiedz mu, że wszystko zależy od użytego software ;)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.