10 października 2017, Wojciech Kulik

Koniec wsparcia dla Windows 10 (1511) i Office 2007

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Systemy operacyjne, Tematyka: Microsoft Microsoft Office Pakiety biurowe Na Topie Windows 10, Producenci: Microsoft

Firma Microsoft uznała, że najwyższy czas pożegnać nieaktualne wersje swoich produktów: systemu Windows 10 (1511) i pakietu office 2007.

10 października to dzień zakończenia oficjalnego wsparcia dla systemu Windows 10 w wersji 1511 (a więc po aktualizacji Threshold 2), jak również pakietu biurowego Microsoft Office 2007.

Windows 10 (1511) bez wsparcia – co robić?

Threshold 2 (1511) była pierwszą dużą aktualizacją systemu Windows 10. Została wydana w listopadzie 2015 roku i zgodnie z obecną polityką Microsoftu nadszedł już najwyższy czas na zakończenie wsparcia dla tej wersji. Użytkownicy, którzy nie zaktualizują „Dziesiątki” przynajmniej do Anniversary Update (1607), zostaną pominięci podczas udostępniania łatek. 

Warto jednak zdecydować się już na instalację kolejnej aktualizacji (Creators Update – 1703) – jest ona stabilna, a wsparcie dla niej nie wygaśnie jeszcze przez rok. 

Microsoft Office 2007 bez wsparcia – jak żyć?

Firma Microsoft zakończyła także wsparcie dla 10-letniego już pakietu biurowego. W przyszłości nie ukażą się już żadne aktualizacje bezpieczeństwa, co ma być jasnym sygnałem dla użytkowników, że czas na przesiadkę – albo na Office’a 2016, albo Office’a 365, albo (bo konkurencja nie śpi) oprogramowanie innego producenta (np. LibreOffice lub WPS Office).

Już od kilku lat Office 2007 był aktualizowany jedynie w ramach rozszerzonego wsparcia. Teraz przestał być wspierany w ogóle. Co więcej, od 31 października nie będzie można łączyć się z usługą Office 365 przez Outlooka 2007.

Nowa wersja ważna tylko 18 miesięcy

Aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, jak i dostęp do najnowszych funkcji, firma Microsoft postanowiła niedawno, że system Windows 10 i pakiet Office będą otrzymywać po dwie duże aktualizacje rocznie, a każda z nich będzie miała 18-miesięczny żywot. Po tym czasie wsparcie jest wyłączane, a użytkownicy proszeni o dokonanie aktualizacji.

Źródło: Microsoft, inf. własna. Ilustracja: geralt/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Silver, #

  To teraz pytanie jak bez reinstalacji przenieść się na nowszą wersję systemu?

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  A którą wersję systemu posiadasz?

 • silvver, #

  zupdejtować przez windows update

 • sambaverde, #

  Na razie nic nie przenoś, bo za chwilę będzie kolejna wersja Windows 10 ;)

 • sabaru, #

  Ale się na kombinują z tym systemem.

 • Zef1r, #

  Ja mam Office 2007 Limited Anniversary Edition, 15 lat MS w Polsce z podpisem samego szefa MS. Nie będę się tego pozbywał za jakiś nowy kit 2016 bez autografu.

 • Andriczek123, #

  oprawić, uklęknąć... nie przesadzam?

 • interceptor, #

  Hm... jeju. Przecież spokojnie będzie działało dalej.

 • Skaza, #


  Microsoft jest doskonałym przykładem korporacyjnej chciwości, ślepej i bezwględnej...

  Posiadając system Windows 7, nie mogę korzystać z procesorów Kaby Lake. Dlaczego? Nie dlatego, że system nie obsługuje tych procesorów. Nie dlatego, że pojawiają się jakieś błędy lub spadki wydajności. Przeciwnie - Wszystko działa doskonale. Jednak Microsoft uznał, że tak będzie lepiej i zmienił dwa wpisy w rejestrze, aby system sypał komunikatami o rzekomym braku kompatybilności.

  Zwyczajne kłamstwo i złodziejstwo.

 • BariGT, #

  Ogólnie masz rację ale skoro już wiadomo o które wpisy chodzi to w czym problem? Większość producentów płyt "nieobsługujących" win7 bez problemu daje pod niego sterowniki.

 • michalje, #

  problem jest w podejściu microsoftu. dla mnie przez takie zagrywki ta firma to dno i nie używan niczego z ich osranej stajni

 • kitamo, #

  Ale tu chodzi o to że win 7 nie ma kilku funkcji które są dostępne tylko dla win 10 - probowales używać choćby optane na win7?

  Nie mylcie braku wsparcia z brakiem działania.
  Te komunikaty to dla ms furtka bezpieczeństwa żeby im nikt nie płakał że coś nie działa lub jest niestabilna (gdyby jakiś producent płyt głównych postarał się za bardzo)

 • BariGT, #

  Na pudełku optane masz "tylko pod win10"? wiec kto ma płakać? Z reszta kto używa optane?

  Samoupgradujace sie do 10tki systemy to tez taka furtka, nie?

 • kitamo, #

  dałem tylko przykład.
  I optane o dziwo użytkuje sporo ludzi.

 • Fenio, #

  To akurat zagrywka zarówno ze strony MS jak i Intela któremu takie sztuczne problemy dla starszych generacji są bardzo na rękę. Najważniejsze to napędzać sprzedaż aktualnie dostępnego sprzętu.

 • Snack3rS7PL, #

  Nie rozumiem o czym Panie redaktorze piszesz, mówiąc o przesiadce na wersję 2016, przecież jest jeszcze 2010, a nawet 2013, chyba, że i tych MS się pozbył...

 • loctor, #

  Pan redaktor jest tu po to aby napędzać sprzedaż nowych, drogich produktów a nie jakichś staroci i to jeszcze może z drugiej ręki bo taniej.

 • wiktorn86, #

  Koniec wsparcia dla Windows 10... pobożne życzenia. Ten klockowaty szajs jeszcze długo będzie spędzał sen z powiek.

 • Virtus, #

  Parę dni temu zainstalowałem Office 2016 i jestem pewien, że posiedzę na nim jakieś 15 latek, tak jak wcześniej na Office 2000.

 • vegasnight9, #

  Office 2007 jest zaje...sty. Nie zamierzam zmieniać.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  2016 lepszy, ale jak tam sobie wolisz.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.