4 października 2017, Wojciech Kulik

KE: wzywa Irlandię i Luksemburg do „walki” z firmami Apple i Amazon

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: Apple Amazon Software i prawo, Producenci: Apple Amazon

Komisja Europejska chce odzyskać pieniądze od firm Apple i Amazon. A właściwie chce, by odzyskały je rządy Irlandii i Luksemburga.

Rok temu Komisja Europejska wezwała rząd Irlandii do wyegzekwowania od Apple 13 miliardów euro zaległych podatków i zwrócenia ich. Dotąd nie udało się tego załatwić, a władze argumentowały, że tak właściwie, to „nie jesteśmy międzynarodowym poborcą podatkowym”. To się nie spodobało KE, która pozwała Irlandię do Trybunału Sprawiedliwości UE – zarzut: brak wykonania decyzji.

Irlandia jest jednym z krajów, w których przepisy podatkowe są nadzwyczaj atrakcyjne dla zagranicznych przedsiębiorców. Według Komisji Europejskiej w niektórych przypadkach (przede wszystkim właśnie w tym) aż za bardzo. Innym z takich państw jest Luksemburg i tego samego dnia i on został wezwany do tego, by postarać się o spłatę długu. Konkretnie chodzi o zaległe podatki firmy Amazon, których wysokość jest już zdecydowanie mniejsza – to 250 milionów euro.

„Amazon nie był jakoś wyjątkowo traktowany przez Luksemburg i płaci podatki zgodnie z obowiązującym prawem” – czytamy w komentarzu giganta e-commerce. Warto jednak w tym miejscu dodać, że sprawa ta ciągnie się już kilka lat. Zresztą podobnie jest w przypadku firmy Apple i Irlandii. Władze tego kraju podkreślają, że nigdy nie zgodziły się z wyrokiem, ale też cały czas pracują nad tym, by te pieniądze odzyskać, dlatego też są „zawiedzione pozwem”.

Sprawy ciągną się latami. Ministrowie finansów krajów członkowskich (w tym wicepremier Mateusz Morawiecki) są świadomi, że pewnie to jeszcze trochę potrwa. Chcieliby jednak, by sytuacje nie powtarzały się w przyszłości, dlatego też dyskutują o możliwości zmiany przepisów podatkowych. Więcej na ten temat pisaliśmy we wrześniowym newsie Wicepremier Morawiecki kontra technologiczni giganci.

Źródło: TechCrunch. Ilustracja: PublicDomainPictures/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • supervisor, #

  Dobra zmiana czy nie, pieniążki muszą się zgadzać.

 • darioz, #

  Szukaja pienedzy na zasilki po 1200 euro na lebka dla tzw ''uchodzcow'' czyli niegalnych imigrantow ktorzy zgodnie z prawem powinni zostac odeslani tam skad przybyli!!!

 • stalkerpl, #

  piszesz głupoty

 • Radical, #

  Zawsze mnie zastanawiało jak państwa między sobą mogą coś egzekwować. Jak Irlandia powie nie zapłacimy bo nie to co, komornika do nich wyślą? ;) A tak serio co za problem ściągnąć należności od firm jak apple czy amazon. Daje się im deadline że kasa ma wpłynąć do wtedy a jak nie to zakaz sprzedaży towaru na terenie unii do czasy wpłynięcia należności. Iphony to nie towar pierwszej potrzeby bez którego nie da się obejść.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  I bunt ludzi, że nie mogą dostać towaru, który chcą i masz większy, namacalny problem, a nie jakieś wirtualne miliardy dolarów.

  Konsumenta nie obchodzi czy firma płaci podatki czy nie. Liczy się towar. To nie jest takie proste jak Ci się wydaje. Zakażesz czegoś to ludzie wyjdą na ulicę i wzrośnie ruch w szarej strefie. I co potem? Będziesz ludzi do więzienia wsadzać?

 • cyberant, #

  Są w Uni, wiec mogą być kary nakładane przez Komisję Europejską. Jeśli kary finansowe nie będą regulowane to mogą wstrzymać dotacje unijne dla danego kraju. Jak to nie pomoże to wprowadzają sankcje gospodarcze, np. nie będą kupować od tego kraju sztandarowych produktów, mogą zamrozić konta ludzi w rządzie danego kraju, albo zablokują sprzedaż z innych krajów. Blokada exportu i importu dla takiej Irlandi lub luksemburga była by katastrofą...

  Co do samych podatków, wydaje się logiczne że firma powinna płacić podatki w kraju w którym prowadzi sprzedaż. Jak ma inaczej konkurować lokalny przedsiębiorca z międzynadrodowym gigantem? Np. Jan Kowalski kupuje reklamę na jakiejś stronie i płaci w Polsce agencji reklamowej która musi oddać z tego 19% a jak ten sam Jan Kowalski kupuje reklame w Google, to Google w Irlandii płaci 1% podatku. Jak więc Polska firma ma konkurować ceną skoro ma 18% mniej zysku na każdej pobranej złotówce? Kasę zabierają od "Jana Kowalskiego" w złotówkach w Polsce więc i podatki powinni płacić w Polsce.

 • stalkerpl, #

  co to za idiotyczny artykuł, te kraje nie mają spłacać długów za apple tylko je wyegzekwować ponieważ dana firma ma tam swoją siedzibę

 • Marucins, #

  Brawo.
  Jakie wspaniałe zagranie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.