3 stycznia 2018, Wojciech Kulik

JPK_VAT dla wszystkich, ewidencjonowanie już tylko w programie

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: Software i prawo

Od początku tego roku Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje wszystkich podatników VAT. Ekspert z podsumowuje zmiany.

Od stycznia 2018 roku w życie wchodzi obowiązek ewidencjonowania VAT w formie elektronicznej, czyli prowadzenia ksiąg podatkowych za pomocą programów komputerowych. Obowiązuje już też nowa wersja Jednolitego Pliku Kontrolnego – JPK_VAT (3), który raportować muszą wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości firmy.

Wersja numer trzy różni się od poprzedniej częścią pól – kilka zostało usuniętych i kilka dodano. Wśród tych drugich znajduje się „Nazwa systemu” (gdzie należy podać nazwę programu do ewidencjonowania). Trzeba też numerować korekty (których złożyć można maksymalnie 999), można zaś podać adres e-mail do cyfrowej korespondencji. 

„Wprowadzenie pola, w którym podatnik może wskazać adres e-mail do przesyłania informacji zwrotnych przez służby skarbowe jest ciekawą zmianą. Na tym przykładzie bardzo dobrze widać, że służby skarbowe stawiają na komunikację w formie elektronicznej: pozwala to skrócić czas wymiany informacji z podatnikiem i znacznie ograniczyć jej koszty” – napisał w komentarzu eksperckim Bogdan Zatorski.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że plik JPK_VAT w poprzedniej wersji (2) nie zostanie przyjęty. Zwrócić należy także uwagę na fakt, że okres przejściowy się skończył i deklaracje VAT-7/VAT-7K można składać już wyłącznie w wersji cyfrowej.

„Do obsługi nowych wzorów JPK_VAT, niezbędne jest zaktualizowanie oprogramowania. Producenci dostosowują programy finansowo-księgowe i wprowadzają do sprzedaży odpowiednie aktualizacje. […] Wiodący producenci poza aktualizacjami udostępniają również bezpłatne wersje programów dedykowane najmniejszym płatnikom VAT. [Pozwalają one] na gromadzenie danych o sprzedaży i zakupach oraz na przygotowanie JPK_VAT w wersji (3), a także deklaracji VAT” – dodał Bogdan Zatorski.

Takie programy skutecznie ułatwiają tworzenie JPK_VAT i zapewniają zgodność z obowiązującym prawem, dlatego też zalecane jest korzystanie z nich. Jeżeli będzie taka potrzeba, wszystkie informacje na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

Źródło: Monday, Ministerstwo Finansów. Ilustracja: Free-Photos/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Kenjiro, #

  Dział marketingu Sage mógłby przestać kłamać.
  Można sobie obliczać VAT na kartce, a tylko raportować trzeba elektronicznie. Mało tego, nie trzeba posiadać żadnego programu, wystarczy użycie elektronicznego formularza ze stron ministerialnych.

 • KrzychuG, #

  Co nie zmienia faktu, ze to kolejna juz zmiana formularza i jesli ktos nie sledzi tematu na biezaco to moze miec problem.

 • Mighn, #

  A co z przedsiębiorcom który nie ma komputera, nie potrafi się nim posługiwać a klauzula sumienia nie pozwala mu korzystać z firm księgowych (jak lekarz może to czemu nie przedsiębiorca)??

 • xchaotic, #

  To niech wyjedzie do sredniowiecza albo Mongolii. Raportowanie elektroniczne obniza koszty wiec jak komus nie pasuje nie musi przeciez byc 'przedsiebiorca' tylko moze wykladac towar w Biedronce i nic nie raportowac.

 • cosby, #

  Co obniża? :)

  Nagle gość handlujący chlebem na wsi musi kupić kompa, posiadać dostęp do sieci i znać się na tym co teraz będzie robił. By nie zgłupieć od zmian JPK musi kupić program i opłacić abonament dzięki któremu te formularze będą aktulne. Pozostaje mu ew.jeszcze dać zarobić jakiemuś biuru podatkowemu... Wszystko tanie jak h...

 • musslik, #

  Śmieszne to wszytko i jeszcze jaka propaganda z tą ściągalnością VAT po kiepskim 2016 do którego porównują 2017 wygląda to imponująco ale jak się porówna 2017 do 2015 to już tylko 4%...

 • Koriolan, #

  Po 25 latach z Wordem i Excelem usiłuję "wdrożyć" w małej firmie któryś z wiodących programów handlowo- magazynowych.
  To jest jakaś masakra.
  Prosty przykład- niektórzy moi klienci wymagają specjalnego wzoru faktury
  np: w każdym wierszu musi znajdować się numer zamówienia łamany przez pozycję ; kod towaru w systemie klienta i dopiero potem nazwa, cena, itd.
  Nie do zrobienia przez użytkownika.

  Z rzeczy śmiesznych- wystawiając fakturę nie widzę pola " nr zamówienia"
  Moduł magazynowy generalnie przystosowany do jabłek i ziemniaków.. LIFO, FIFO a u mnie każdy wyrób ma numer seryjny i wcale nie jest tak że towary wychodzą z magazynu w jakimkolwiek związku z kolejnością zamówienia.
  Podobnie- nie do zrobienia na pierwszy rzut oka od strony klienta.
  Kolejny buul to klienci o strukturze wielooddziałowej. Posługujący się w danych do faktury nazwą główną ( wspólną) i tym samym NIPem oraz adresem oddziału.

  takich kwiatków jest trochę.
  Kiedyś kolega który w tym siedzi, gdy opisałem mu te drobiazgi- stwierdził że potrzebuję mikro SAPa

 • Mighn, #

  Spróbuj program od Elisoft - można bardzo ładnie go dostosować do swoich potrzeb... może da rade :)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.