16 listopada 2017, Wojciech Kulik

Automatyzacja magazynów po chińsku (i po polsku)

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma, Tematyka: roboty i cyborgi e-commerce E-commerce i finanse Innowacje w firmie

Chiński gigant z sektora e-commerce – JD – otworzył w Szanghaju pierwszy w pełni zautomatyzowany magazyn przesyłek.

Przyjęcie, sortowanie, pakowanie i przygotowywanie do wysyłki – wszystko to bez udziału choćby jednego człowieka. Taki pełen rozmaitych robotów i maszyn magazyn (zgodnie zresztą z wcześniejszymi zapowiedziami) uruchomił chiński gigant z sektora e-commerce – JD. 

JD ma w pełni zautomatyzowany magazyn przesyłek w Szanghaju

Firma JD stworzyła pierwszy na świecie w pełni zautomatyzowany magazyn – ma on powierzchnię 16 tysięcy metrów kwadratowych, a wszystkie zadania w jego obrębie wykonują różnego rodzaju roboty: zarówno stacjonarne, jak i jeżdżące (które unikają kolizji i samodzielnie wytyczają sobie najkrótszą drogę do celu). Tak to wygląda:

Oczywiście JD to nie jedyny gigant, który stawia na automatyzację, ale jest pierwszym, który poszedł aż tak daleko. Amazon, na przykład, wprowadza do swoich magazynów roboty, ale bardziej w formie pomocników, a nie zastępców dla ludzi. 

Co tam Chiny – automatyzacja po polsku

Warto też wspomnieć o polskich projektach automatyzacyjnych. Niedawno, na początku września firma Amica otworzyła we Wronkach nowoczesny magazyn wysokiego składowania. Ma 48 metrów wysokości, a w środku 26 tysięcy miejsc paletowych i… mnóstwo robotów. – „W pełni zautomatyzowany system sterowania pozwala układać około 1,6 tys. artykułów na godzinę” – zachwala polski producent.

Inny przykład? Dużo wcześniej, bo w 2012 roku, podobny magazyn w Polkowicach uruchomiła Grupa CCC. W nim również większość zadań odbywa się bez udziału człowieka. Podsumowuje to film „Krótka historii jednej paczki z obuwiem CCC”:

Źródło: JD, Tech in Asia, Amica, Warehouse Monitor, Grupa CCC

Komentarze

 • mjwhite, #

  Taki automatyczny magazyn wcale nie jest idealny, jest tyle samo za co przeciw.

 • HomeAudio, #

  Jakie "przeciw"? Nie znam żadnych argumentów które świadczyły by na niekorzyść takiego rozwiązania.

 • silvver, #

  Wyższy koszt inwestycji jest argumentem przeciw.

  Na siłę można jeszcze znaleźć kwestię braku zasilania - raczej nie będzie zapasowego zasilania pozwalającego na pracę przez kilka godzin bez prądu.

 • x64joxer, #

  Inwestycje są robione po to żeby się opłacały. Jeśli prywatna firma to zrobiła to zapewne policzyła czy będzie się to jej opłacać. Aczkolwiek jeśli tobie wyszło co innego z obliczeń to podziel się z nami swoimi obliczeniami

  Co do braku prądu to argument oderwany od rzeczywistości. Dziś już wszystkie większe zakłady są uzależnione od ropy i prądu nawet te z ludźmi. Nie wiem czy nawet kilkudniowy przestój spowodowany jakąś katastrofą spowodował by bankructwo firmy. Czy wielkie firmy powinny zainwestować w zaprzęgi konne bo nigdy nie wiadomo czy nie zabraknie ropy?

 • HomeAudio, #

  To są bardzo złe argumenty - kolega wcześniej już uzasadnił.

 • mjwhite, #

  @silvver

  Daj spokój co mogą rozumieć dzieciaki przyklejone cały dzień nosem do monitora.

 • Lister, #

  A chociaż, staruszku, wymieniłeś te swoje argumenty przeciw jak Silver, żeby można było z nimi podyskutować? Nie wymieniłeś, to i masz minusy za dziecinną odzywkę.

 • sebmania, #

  Niema co ukrywać jest to przyszłość gdzie roboty pracują 24/7 w niedziele i święta.

 • EXT_1, #

  Prawdopodobnie, ale ludzi ciągle przybywa, nas wyręczają coraz bardziej maszyny. Gdzie zatem miejsca pracy dla ludzi?

 • owatanka, #

  Przy wdrazaniu , programowaniu i naprawie robotow.

 • pscager, #

  Przy konsumowaniu bo takie jest teraz społeczeństwo. Jak świnie przy korycie w szerokim tego słowa znaczeniu.

 • Lister, #

  A po co ludzie mają pracować? W sensie przymusu ekonomicznego, by mieć na jedzenie, dach nad głową i ubrania? Czy po to ewolucja obdarzyła nas inteligencją, żebyśmy teraz bronili się rękami i nogami przed porzuceniem zająć, które spokojnie mogą robić automaty? Czas najwyższy przejść na kolejny etap ewolucji społecznej - praca tylko w ramach osobistych zainteresowań, bez ekonomicznego bata na karku.

 • wojciechu15, #

  Usługi i turystyka są sektorem w którym zatrudnienie będzie rosło kiedy roboty będą przejmowały wiele obowiązków w przemyśle przetwórczym. Już dzisiaj powstaje i upowszechnia się wiele zawodów o których jeszcze 30 lat temu przeciętny człowiek nie słyszał, a które to powstają tylko dlatego, że społeczeństwo się rozwija i bogaci. Zapytaj rodziców, jak często chodzili do kosmetyczki czy fryzjera 30 lat temu. Zapytaj czy słyszeli wtedy o kimś takim jak barista, somelier, albo czy przyszło im do głowy skorzystać z usług kogoś takiego jak architekt wnętrz czy dekorator. Ilu ludzi 30 lat temu latało na drugi koniec świata zwiedzać, albo wybierało się na weekendowy wyjazd 4 razy do roku?

  Zresztą jak już kiedyś pisałem w podobnym temacie - w XIX wieku też wiele osób wieściło upadek społeczeństwa kiedy trwała rewolucja przemysłowa i jedna fabryka mogła zastąpić całe miasto rzemieślników. Jakoś dzisiaj nadal żyjemy, a każdy kto chce ma pracę i perspektywy, które chociaż czasem iluzoryczne to pozwalające wierzyć, że twoje dziecko będzie w przyszłości mogło zostać kim tylko zapragnie jeżeli tylko będzie pracowite i mu zdrowie pozwoli.

 • darioz, #

  Amica w AGD to trochę jak szajsung w elektronice! Psuję się często zaraz po gwarancji!!!
  Chwalą się że iz zakład jest ''ekologiczny'' ale za to szybko na śmietnikach kończą ich produkty!!!
  Więc trzeba na nich nałożyć jakiś nowy podatek od c zęstego psucia aby było więcej pieniędzy na renty i emerytury, 500+, zasilki socjalne, zasiłki dla uchodźców, zapomogi ubogich i bezdomnych, drogi czy służbę zdrowia!!!

 • Lister, #

  No proszę, przy okazji magazynów Amazonu w Polsce, pisałem, że wielkie parkingi przed ich halami wkrótce mogą opustoszeć, myśląc raczej o perspektywie kilku lat, a tu Chińczycy pokazują, że to jest rzeczywistość dnia dzisiejszego.
  Przy czym może i cały proces magazynowania i pakowania jest zrobotyzowany, ale założę się, że są przygotowani na sytuację, kiedy ktoś wysyła do nich uszkodzone paczki i trzeba się nimi wtedy zająć siłami ludzi... jeszcze.

 • wojciechu15, #

  Pewnie mają w sortowni kosz na odrzuty, i wszystkie przedmioty których etykiety nie będą mogły zostać odczytane automat zamiast do kosza wysyłki wyśle na ręczne sortowanie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.