6 czerwca 2019, Wojciech Kulik

Rozmiar ma znaczenie, czyli jak wybrać odpowiedni telewizor

Kategoria: RTV Telewizory, Tematyka: Full HD Ultra HD 4K Jaki TV

Rozmiar telewizora a odległość – to coś, co należy brać pod uwagę przy wyborze modelu dla siebie. A jaką rolę odgrywa w tym rozdzielczość? Wyjaśniamy.

Wybór odpowiedniego dla siebie telewizora zdecydowanie nie jest prostą decyzją. Szczególnie teraz, gdy trendy zmieniają się praktycznie z miesiąca na miesiąc, a na rynku co chwilę pojawia się wiele różnych modeli. Rozmiar ma znaczenie – co do tego nikt nie ma chyba wątpliwości. Niekoniecznie jednak jest tak, jak próbują wmówić nam to producenci – że większy równa się lepszy. Wszyscy giganci branży co roku prezentują coraz to ogromniejsze modele – 120 cali, rozdzielczość 4K? Co to dla nich! Czy typowy Kowalski rzeczywiście jednak tego potrzebuje? Zdecydowanie nie. To tylko prezentacja, mająca na celu udowodnienie, że osiągnięcie takich wymiarów faktycznie jest możliwe.

Wracamy więc do standardowych użytkowników. Coraz szersza gama telewizorów o rozdzielczości Full HD, a także (o cztery razy większej liczbie pikseli) Ultra HD owocuje tym, że wybór dobrze dopasowanego telewizora, a więc takiego, którego rozmiar dostosowany jest do naszych potrzeb, jest teraz trudniejszy niż kiedykolwiek. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik dla laików, w którym przedstawiamy kilka wskazówek, mających na celu pomoc w wyborze telewizora, z którego będziemy zadowoleni przez wiele kolejnych lat.

Wstępne pomiary

Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego dla siebie modelu, powinniśmy wykonać kilka pomiarów, aby zobaczyć, na jaki rozmiar telewizora możemy sobie w ogóle pozwolić. Oczywiście trzeba także pamiętać, że każdy model jest inny – coraz częściej spotykamy się z „ultracienkimi” ramkami, które sprawiają, że przy zachowaniu tych samych fizycznych wymiarów ekran telewizora ma więcej cali. Przy pomiarach powinniśmy również zwrócić uwagę na estetykę – „przerośnięty” telewizor w małych pomieszczeniach może nie najlepiej wyglądać, a w dużym salonie z kolei nawet nieco większy niż standardowy ekran zdecydowanie nie będzie złym pomysłem. Najogólniej mówiąc, musimy więc znaleźć kompromis.

TV rozmiar ma znaczenie ramka

Przyłóż wagę do wagi

Zastanówmy się czy zamierzamy powiesić telewizor na ścianie, czy też umieścić go na standardowym stojaku. Wybierając tę drugą opcję, musimy zwrócić uwagę i upewnić się, że mebel będzie w stanie poradzić sobie z ciężarem modelu, który chcemy kupić. Jeśli natomiast mamy zamiar zamontować telewizor na ścianie, także jest kilka czynników, o których należy pamiętać. Przede wszystkim w specyfikacji urządzenia musimy znaleźć informację, że faktycznie obsługuje ono taki sposób montażu. Następnie – ściana. Ta też musi być wykonana z odpowiedniego materiału, aby była w stanie utrzymać TV. Na koniec – uchwyt. Na nim także nie powinniśmy oszczędzać. 

Ogólnie rzecz biorąc, przeciętny telewizor z płaskim ekranem waży około 15-20 kilogramów. Liczba ta gwałtownie wzrasta lub maleje ze względu na rozmiar ekranu i sposób wyświetlania na nim obrazu. Producenci nie ukrywają tego parametru.

Gdzie z tym telewizorem?

Lokalizacja jest bardzo ważnym czynnikiem. Czy telewizor będzie schowany w sypialni, czy też stanowił centrum domowej rozrywki i zostanie postawiony w zaszczytnym miejscu, w salonie? W tym pierwszym przypadku zdecydowanie lepszym wyborem będzie nieco mniejszy ekran. Jeśli jednak telewizor ma być kluczowym elementem naszego mieszkania, nie powinniśmy się specjalnie ograniczać. Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację rynkową – powinniśmy się rozglądać za co najmniej 40-calowymi modelami, ale nawet większe niż 50" nie będą takim złym pomysłem. Możecie nam wierzyć – na pewno nie będziecie żałować, że nie kupiliście czegoś mniejszego.

TV rozmiar ma znaczenie salon

Słowo klucz: odległość

Nie mniej ważna, jeżeli nie bardziej od poprzednich czynników, jest odległość, z jakiej zamierzamy oglądać obraz na ekranie telewizora. Dla osiągnięcia jak najlepszych doznań powinniśmy dokładnie przeanalizować tę kwestię. Warto przyjrzeć się poniższemu wykresowi, prezentującemu zależność pomiędzy wielkością ekranu i jego odległością od widza a rozdzielczością obrazu. Jeśli chcemy osiągnąć jak najwierniejsze odwzorowanie i możliwość „zanurzenia” się w wirtualnym świecie proponuje się wybór jak największego wyświetlacza o jak największej rozdzielczości. Jak się jednak okazuje – nie zawsze warto przepłacać.

TV rozmiar ma znaczenie wykres

Jeśli wykresy są nie dla was, to możecie też skorzystać ze wzorów na optymalną odległość:

Rozmiar TV a odległość

 • Full HD - 4,2 cm na każdy cal ekranu
 • Ultra HD (4K) - 2,1 cm na każdy cal ekranu

Podstawy mamy już za sobą – teraz przyjrzyjmy się nieco bliżej bardziej skomplikowanym opcjom.

Pytanie o 4K / Ultra HD

Telewizory 4K są już dzisiaj tak tanie jak kilka lat temu Full HD. Czy jednak powinniśmy teraz rzucać się do biegu po swój egzemplarz odbuornika o ultrawysokiej rozdzielczości? Cóż, niekoniecznie. 

Przede wszystkim (na co dowodem jest wcześniejszy punkt) rozdzielczość Ultra HD często nie ma większego sensu w przypadku ekranów o przekątnej poniżej 55 cali. Jedynie w przypadku gdy siedzimy naprawdę blisko ekranu, jest to w ogóle jakaś opcja. Trzeba też wiedzieć, że choć dobre 4K (szczególnie w połączeniu z HDR) potrafi dać świetny efekt, tanie Ultra HD wcale nie musi zapewniać lepszego obrazu niż Full HD. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Full HD lepsze od 4K?.

TV rozmiar ma znaczenie UHD

O krzywiznach słów kilka

Kilka lat temu rozpoczęła się moda na zakrzywione telewizory, ale równie szybko ona przeminęła. Producenci coraz rzadziej stawiają na tzw. Curved TV. Taki kształt miał bowiem lepiej dopasowywać się do gałki ocznej widza, szczególnie w przypadku większych wyświetlaczy, ale szybko okazało się, że korzyści z tego czerpie się jedynie tak długo, jak ogląda się programy w pojedynkę. 

TV rozmiar ma znaczenie curved

Słowem podsumowania

Wybór telewizora zdecydowanie nie należy do najprostszych. Mamy jednak nadzieję, że dzięki temu poradnikowi stanie się łatwiejszy, przynajmniej jeśli chodzi o rozmiar. Warto na koniec dodać, że jeśli żadne z wymienionych powyżej ograniczeń nas nie dotyczy, warto zdecydować się na nieco większą przekątną. Większy ekran pozwala lepiej skupić się na szczegółach, a przy tym przyczynia się do zwiększenia komfortu i jakości oglądania filmów czy programów TV. Poza tym przyzwyczajenie się do dużego telewizora wcale nie zajmuje dużo czasu. Nie słyszeliśmy też dotąd o sytuacji, w której ktoś żałowałby, że nie zdecydował się na mniejszy wyświetlacz. 

Więcej porad na temat tego, jak wybrać telewizor:

Udanych zakupów! :)

Źródło: DigitalTrends, Amazon, ViewHomeTrends, GadgetLite, DigitalJournal, inf. własna. Foto: manbob86/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Zwierzak, #

  Ciekawe jaki procent ludzi po zakupie telewizora i zamontowaniu na miejscu stwierdziło:
  - mógł być mniejszy
  - mógł być większy


 • piotrek8x, #

  - mógł być większy
  Zapewne zdecydowana. W tym np. ja :P

 • .Alx., #

  A ja stwierdziłem, że może W OGÓLE ZREZYGNOWAĆ Z TV !

  Po 4,5 roku od tej decyzji, mogę stwierdzić, że to jedna z najrozsądniejszych rzeczy jakie zrobiłem.

 • moorell, #

  Wyrównałem tego minusa, którego nie wiem za co dostałeś.

  Jako, że mianem tv ludzie często określają zarówno telewizję jak i telewizor, więc dla jasności spytam, które miałeś na myśli?

  Ja w zasadzie zrezygnowałem z obu. Przyczyna prosta: kompletny brak zainteresowania tym, co jest oferowane przez telewizję.
  Inna sprawa, że obecnie zastanawiam się czy jednak nie kupić telewizora, i szczerze powiedziawszy nie wiem. Gram wyłącznie na PC, oglądam filmy sporadycznie i generalnie rzadko oglądam coś, przy czym jednocześnie nie robię czegoś innego, a do czego potrzebny mi jest komputer.

  Tak czy inaczej nie mam telewizora i jak na razie jestem z tego faktu zadowolony.

 • .Alx., #

  Zrezygnowałem z oglądania telewizji, więc i z zakupu odbiornika TV.

  Powodem nie był abonament, bo i tak totalitarne rządy UE zmuszą wkrótce wszystkich do płacenia haraczu na publiczne media, nieważne czy się je ogląda, czy nie (w Polsce około 700.000 gospodarstw domowych nie ogląda TV, ale zapłacić będą musiały...).

  Główną przyczyną rezygnacji z telewizji była niewyobrażalna GŁUPOTA, jaka zionie praktycznie z wszystkiego co emitują. Te nieliczne wyjątki nadawane zazwyczaj w najgorszych godzinach, nie zrekompensują nam ubytków na intelekcie i psychice jaki poniesiemy podczas oglądania mainstream'owych produkcji.
  Wypada jeszcze dodać, że programy tam nadawane są w przerwach pomiędzy reklamami...

  Cóż... Orwell się nie pomylił...

 • jkbrenna, #

  nie bardzo cie rozumie, sa bezplatne programy takie jak Focus, Dmax, Iris iKultura, Historia, ktorych ogladanie prawdziwa rozkosza jest, tym bardziej, ze mozna o zawartosci w nich ,z kolegami dykutowac...takze ogladanie jakiegos meczu w towarzystwie i przy piwie nie mozna do ogladania tego meczu ani na boisku( nie masz glupich Ultrasow) i na PC porownac...

  a co do abbonamentu to sie z tym zgadzam, tak jak oplatnymi autostradami jakie w Polsce sa..

 • mesjan, #

  Ja posiadam telewizor jednak telewizji od wielu lat nie oglądam. Jest podłączony do PC i to z niego oglądam treści wraz z graniem (oczywiście tylko te gry w które dobrze się gra na padzie). Posiadam 37' i w niektórych grach jest za mały by przeczytać treści z sofy (2.3m odległości) muszę wtedy siadać na bliżej położony fotel (1,4m odległości).

 • Misza102, #

  **** jak słysze że ktoś psioczy na abonament- TO MI SIE SMIAC CHCE. ale zbiedniejesz. zresztą kto Ci każe płacić? Ja nic nie płace/ tvpis oglądam mało. TV posiadam i uważam że gadanie że "TV bez sensu"... nie ma sensu- Ja na tv przede wszystkim oglądam filmy- nie z anteny.../ Bez tv- mam książki czytać? nikomu nie bronie, ale jak słysze tych co sie SZCZYCĄ TYM ŻE WYWALILI TV- to mi sie "nóż w kieszeni otwiera"

 • Lara Croft, #

  Kupienie telewizora dla "telewizji" jest faktycznie pomysłem chybionym :) Przy zakupie polecam zawsze brać taki na jaki pozwala zasobność portfela, bo zawsze okazuje sie po czasie, że mógł być jednak ten większy :) Też myślałam, że 52 cale starczy do końca życia, ale teraz jak widze kolosy 80' to chcę odkładać kase ;)

 • Fiona, #

  Słyszałeś./łaś o projektorach ??

  Dobry projektor poradzi sobie i ze 150 calami.

 • jkbrenna, #

  czasami sie rezygnuje z TV, z powodu obowiazujacych z tym urzadzeniem oplat i sie dalej TV za pomoca PC oglada...nie badzmy ambiklymi...

 • piccardo, #

  Poprawie cię zrezygnować z oglądania telewizji tu się zgodzę ale z kupna TV nie. Sam korzystam już ładnych kilka lat z TV jako monitora do PC i wychodzi taniej aniżeli taki monitor a sprawuje się wystarczająco dobrze :)

 • krychomaster, #

  Ale świetnie że nam o tym mówisz. Zapewne czytasz także dużo książek ale zapomniałeś o tym wspomnieć.

 • Fenio, #

  Z telewizji warto zrezygnować ale nie z telewizora.

 • Zwierzak, #

  W moim przypadku również "TV mógł być większy". Kto dziś jeszcze ogląda telewizję, tam nic mądrego nie "leci".

 • fiboo, #

  Zazwyczaj takie "mógł być większy" pojawia się po dwóch tygodniach użytkowania, na początku jest tylko wow :)

 • Pshemas, #

  Fakt. Ja po zakupie swojego stwierdziłem ze chyba przesadziłem :D, a po tygodniu stwierdziłem że rozmiar "za duży" w przypadku TV nie istnieje :P

 • JAZ99, #

  Pewnie, że rozmiar ma znaczenie!
  Ostatnio wnosiłem do mieszkania płyty karton-gips o wymiarach 2.6x1.25 metra i był problem na klatce schodowej.
  Do mieszkania wniosę jakieś 84", ale ze 110" będę miał problem.

  Moją 65" plazmę wnieśli o pudełku (sorry - pudle) bez większych problemów.

  I to jest jedyne kryterium rozmiaru poza zasobnością portfela.
  Czy zmieści się do domu/mieszkania przez drzwi, klatkę schodową lub inne wymiarowe ograniczenia.

 • JAZ99, #

  I też mógłby być większy, ale myśl pojawiła się dopiero po prezentacjach 84" UHD w zeszłym roku na IFA w Berlinie. Poczekam na spadki cen.

 • HardcoreQ, #

  U mnie typowe 'mógł być większy' pojawiło się po miesiącu, kiedy minął szok po przejściu z TV 20" na 32" :D

 • BrumBrumBrum, #

  za to duża grupa ludzi kupuje do telewizora wieszak, który teoretycznie utrzyma telewizor. tyle że taki wieszak często jest na 2 śruby, i ........ jest zamontowany na ściance gipsowej. potem wielkie zdziwienie jak tv ląduje razem z wieszakiem na podłodze :)
  a tak ciężko nie robić z siebie głupa, chwilę pomyśleć i się wybrać do sklepu w celu zakupu płyty meblowej wiórowej, która by wzmocniła taką gipsową lub inną zbyt słabą ścianę.

 • bartek1656, #

  Przydatny artykuł :) Z pewnością komuś pomoże z wyborem, ponieważ jak sam autor zauważył - obecnie ten rynek jest ogromny i coraz trudniej znaleźć coś sensownego...

 • miedzianek, #

  Zle mowisz. Artykul nie mowi, ktory telewizor jest sensownym wyborem,mowi tylko jak dobierac parametry wzgledem miejsca:)

 • dziarsky, #

  Bardzo przydatne informacje. Dziękuję za ten artykuł.
  Oczywiście przy zakupie kierujemy się nie rzadko szpanem i zaspokojeniem własnego ego ale jest szansa, że uzbroimy się także w zdrowy rozsądek a wtedy warto wiedzieć co nieco jak kupować.

 • stalkerpl, #

  jaki wybiore zalezne jest tylo od ilosci kasy jaka moge przeznaczyc na zakup, co mnie obchodza te odleglosci skoro w hd mam tylko 2 programy

 • Ethim, #

  A kogo obchodzi, to ze ciebie nie obchodzi?
  Sa ludzie ktorym taka rozpiska moze sie przydac, poza tym - duze telewizory sie kupuje do filmow, a nie do gownianej polskiej tv.

 • fred85, #

  Zawsze możesz podłączyć TV do PC lub konsoli. Wtedy będziesz miał 1080p filmy, gry i itp.

 • Avenger, #

  No to chyba tylko na PS4 te gry w FullHD

 • Ruter19, #

  Ty tak na serio ? ja mam kompa juz od 7lat pod TV w salonie podłączonego na fuull HD a teraz UHD LoL

 • Gładziu, #

  Zgodnie z tabelką jak ktoś ma w salonie więcej niż 5 metrów, to nie może oglądać telewizji ;-)

 • desmon, #

  dobry poradnik, dla nowicjuszy

 • gruby123, #

  tak tylko ze jak podpinasz tv pod pc lub konsole to przynajmniej zeby ten input lag byl minimalny sam ostatnio kupilem 42 LG pod konsole i jest bomba :)

 • Boncorek, #

  Ja do pokoju 5x5m kupowałbym max 42 cale, czyli byłem w miarę w miarę blisko jak tak patrzę na tę tabelkę. Ale zanim to będzie to ja nawet nie wiem kiedy, 20 letni kineskopowy Soniacz cali chyba 29 działa na razie wzorowo ;)

 • gicior12345, #

  Ja do pokoju 5x5 kupiłem 40" I z biegiem czasu uważam ,że jest trochę za mały.No ale cóż jak na razie na większy i nowy mnie nie stać;(

 • jkbrenna, #

  wzrok ci sie psuje...32 zalle z odleglosci 3 mtr , to juz za malo jest...aby gazety czytac trzeba zoom robic...

 • Fourth Illusion, #

  Dlaczego nie ma ani slowa o ambilight ?

 • Fenio, #

  Bo to nic nie daje. Kwestia gustu czy komuś się to podoba czy nie. Równie dobrze możesz kupić TV z Ambilight i go wyłączyć bo będzie wkurzało a inny będzie zachwalał, że super.

 • 1wilq, #

  ja mam pokój.. 2,5 x 4 m i się zastanawiam nad kupnem 46-47 cali.. bo większe rozdziałki mają cene już za wysoką troche.. a wolałbym zamknąć się 2,5 tys.

  telewizora oczywiście nie oglądam do oglądania telewizji.. lecz do gier z konsoli i filmów ;)

 • Artik, #

  Ja znowu mam 47 cali i oglądam go z odległości ok. 3-4m. Po dwóch latach użytkowania oczywiście z cyfrowym tunerem TV kablowej oraz PS3 stwierdziłem że przydałby mi się trochę większy.

 • Radical, #

  Zamontowałem jakieś 2 tygodnie temu 55 calowy telewizor przed łóżkiem wiec w odległości jakichś 2 metrów od oczu i mógłby być większy ;) Granie jednak odpada na tak dużym ekranie ponieważ jest zbyt duża powierzchnia do ogarnięcia. Znacznie lepiej gra mi się w takiego Battlefielda na 27 calach.

 • jadziek, #

  Dziwna ta tabelka. Wygląda na to, że jesli mamy 2,3 metra do TV to możemy kupić 30 cali i 60 cali (i wszystko pomiędzy)

 • teslae, #

  rozdzielczość 3840x2160 w porównaniu do 1920x1080 jest 2 razy większa, a nie 4. Cztery razy to jest większa ilość pikseli.

 • Ruter19, #

  Full HD 2mpx 4K 8mpx :) mam od 2 mieseicy UHD.

 • Boncorek, #

  Chyba jednak nie, pomnóż sobie. Full HD to 2,07 mpix a 3840x2160 to 8,28 mpix w przybliżeniu.

 • teslae, #

  i właśnie sobie odpowiedziałeś dlaczego nie jest 4 razy większa.
  Ty liczysz piksele, a ja powiększam rozdzielczość- wymiary.
  powiększ 2 razy kwadrat, co ci wyjdzie? Przecież nie prostokąt. Bo nie będzie to 2 razy większy kwadrat.

 • Boncorek, #

  Sorki, w pośpiechu przeczytałem Twój komentarz i odczytałem, że nie ma 4 razy więcej pixeli. :D ups. A co do rozdzielczości to czemu nie brać pod uwagę pixeli jeżeli mówimy, że jest ileś tam razy większa? Zależy jak ktoś na to patrzy. Jeżeli mówimy o kwadracie, że jest 2 razy większy to zgodzę się, że bierzemy pod uwagę długość jego boku a nie powierzchnię ale czy takie podejście jest dobre do rozdzielczości? Możemy mieć dwa ekrany o tej samej powierzchni i o takiej samej długości krawędzi a z inną rozdzielczością np full HD i 1650x1050 16:9, o to właśnie chodzi w rozdzielczości, że wiemy mniej więcej ile mamy pixeli, inni dodatkowo liczą ppi.

 • teslae, #

  Ilość pikseli jest 4 razy większa,o to nikt się nie kłóci.
  Nie zabraniam mówić, że monitor 3840x2160 ma 4x więcej pikseli od FHD. Za to nie można mówić, że monitor 3840x2160 ma 4x wyższą rozdzielczość w porównaniu do 1920x1080. Chyba widzisz problem?
  To że piksele przy takiej samej wielkości monitora/tv uległy zmniejszeniu nie znaczy, że rozdzielczość jest nagle 4 razy większa. Ona jest nadal 2 razy większa. To tylko wyjątkowy przypadek. Przecież nie brakuje ekranów które są 2 razy większe od fhd i mają 2 razy wyższą rozdzielczość.
  Ot np. 42" 1920x1080 i 84" 3840x2160.
  Czy w tym przypadku rozdzielczość jest 4x większa? Nie. Fizyczny rozmiar ekranu jest 2x większy, jak i rozdzielczość jest 2x większa. Albo inaczej, ma 4x więcej pikseli.

  I właśnie to lubią marketingowcy. 4K i 4 razy więcej pikseli! Czegóż więcej może pragnąć marketingowiec? Przecież nie będzie chwalił monitora/tv, że ma 2x wyższa rozdzielczość.
  Tu na benchmarku, niektórzy najwidoczniej dali się złapać w tę marketingową papkę, i zamiast mówić o pikselach mówi się o rozdzielczości, "bo tak prościej, szybciej".

  Zauważ też, jak wyglądają tryby AA. 2xAA, 4x, 8x 16x. Zwykłe AA różni się od SSAA dlatego jest mniej wymagające.
  2xSSAA, to nic innego jak renderowanie w rozdzielczości 3840x2160 i skalowanie do 1920x1080. Nikt się zatem nie powinien dziwić, że przy SSAA ma duży spadek klatek/sek.
  4xSSAA to by już było 7680x4320. 4 razy wyższa rozdzielczość od 1920x1080, lub 16 razy ilość pikseli monitora 1920x1080.


  Już pomijam fakt, że 4K to nie 3840x2160, tylko 4096x???? - ta druga jest zmienna.

 • Boncorek, #

  Ok dzięki.

 • Boncorek, #

  Chociaż w sumie, bo ja wiem... Racja też po Twojej stronie.

 • Ruter19, #

  Autor tekstu chyba nie ma 4K bo by napisał ze urzedzenia nie dzialaja na tych TV :) np dekodery satelitarne tylko i wyłacznie przez EUROzłacze na HDMI dekodery sie wieszaja. Kompa tez trzeba miec mocnego zeby pograc sobie w np BF4 w 4K.

 • diuczysko, #

  Telewizory będą coraz większe, wystarczy usiąść przed 55" 4k - 2m to maksymalna odległość, wtedy widzimy wszystkie szczegóły. Przy 3m do tv 4k to 65" jest min. przekątną.

 • Alkor8, #

  Niestety, z odległości 2 m na ekranie 55" UHD/4K zaobaczymy niewiele ponad 2 mln pikseli - optymalny dystans dla 1080p przy 55" wynosi bowiem 2.2 m. Żeby zobaczyć wszystkie szczegóły obrazu 4K, trzeba usiąść... 1.1 m od ekranu.
  Analogicznie przy panelu 65 cali optymalna odległość dla 4K wyniosłaby zaledwie 1.3 m - odpowiednio dla Full HD dwa razy więcej, tj. 2.6 m. Żeby miało to jakikolwiek sens, należałoby siedzieć najdalej 2 m od telewizora 4K 65".

  Powyższe zależności bazują na wielkości piksela i ostrości wzroku (1' kątowa - w przybliżeniu 1/30 tarczy Księżyca w pełni). Z tej granicznej odległości widzimy wszystkie szczegóły obrazu, a jednocześnie obraz pozostaje spójny, gładki bez widocznych oddzielnie pikseli.

  Wynika stąd, że przydałoby się najpierw wykorzystać duże możliwości obecnego standardu 1080i/p i nie siadać 4-5 m od telewizora 50", bo będziemy mieć co najwyżej wysokiej klasy SD, a z HD nie będzie to miało nic wspólnego. Przy większych odległościach 4-5 m nie ma właściwie wyboru - dobry projektor (już od 3000 zł) i ekran 100-130 cali.

  Film lub transmisja sportowa w 4K byłaby z pewnością czymś wspaniałym, ale oprócz ogromnych trudności z nośnikiem, brakiem materiałów 4K i brakiem pomysłów na dostarczanie ich odbiorcom, stawia ona bardzo ciężkie do spełnienia warunki właśnie co do wielkości ekranów w typowych pokojach. Bardzo lubię duże ekrany, ale trochę trudno mi sobie wyobrazić panel 100" oglądany z 2-2.5 m, a przecież z 4m mielibyśmy znowu "tylko" Full HD 1080p, a pewna poprawa jakości nie byłaby adekwatna do wydanych pieniędzy.

 • jabi26, #

  Rozmiar, rozmiarem ale jak mialbym kupowac nowy TV to tylko z Ambilightem. Posiadam takowy i nie wyobrazam sobie filmow bez niego. Polecam zobaczyc na zywo jakis film wieczorem ....

 • michal2209, #

  Ja osobiście mogę podzielić telewizory na 2 kategorie:
  -za mały;
  -za drogi;

 • zielony888, #

  Jak ktoś chce kupić Philipsa z ambilightem to już szkoda nie wziąć pod uwagę też tego, że warto dla tego ambilighta wygospodarować trochę miejsca na ścianie. A gadżet się przydaje, oglądanie staje się znacznie przyjemniejsze. :)

 • marcinxkubiak, #

  A ja kupilem lg 55lb671v mam go 3 tygodnie
  i chyba przesadziłem, z odległości ok 2.2m
  widze niedoskonałości typu niedoskonałoś
  w kolorze i nie wiem czy czasem nie wymienić
  na 50" a półkę wyżej np sony 50w829
  Moze ktoś doradzi?

 • HomeAudio, #

  No cóż... nauczony doświadczeniem stwierdzam że im większy TV - tym lepszy (więc kupujemy największy na jaki nas stać - bez względu na to w jakiej odległości siedzimy). Pozdrawiam.

 • axelbest, #

  Ja wychodzę z założenia - że nie ma czegoś takiego jak "Zbyt duży telewizor". W mieszkaniu o metrażu 46m2 - w małym pokoiku(typowe bloki prl'owskie) - miałem 55 cali i uważam, że pasowałoby tam spokojnie 65 albo i więcej.

  To jak jakbyś poszli do imaxa i narzekali że ekran jest zbyt wielki. No chyba że faktycznie mamy dystans do ekranu proporcjonalny do tego co pierwsze rzędy w imaxie.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Boshe co to za wykopaliska? Komentarze sprzed 3 lat!?

 • zielony888, #

  Sprzed 3,5 roku. Ja przed zakupem swojego telewizora za bardzo się nie przejąłem poradnikami typu jaki rozmiar najlepszy. Cieszę się dalej z mojego telewizora i nie uważam, że powinien być większy. A ambilight nie znudził mi się do tej pory.

 • kjubus, #

  wait, wat? odleglosc 2.1cm na kazdy cal przy 4k? majac 65 cali mam siedziec 136,5cm od niego? jak bardzo slepy jest autor tych wyliczen?

 • Latros, #

  A jak bardzo ty nie douczony ? Chcąc uchwycić szczegóły to oddalasz się czy przybliżasz ? Siedząc 1,5m przy FullHD widać lekkie niedoskonałości, natomiast siedząc 1,5m przy UHD widać niedoskonałości ale w makijażu jak pani z wiadomości wągier wychodzi(Pod warunkiem że doczekamy się UHD w polskiej TV). Tu wszystko rozchodzi się o wielkość piksela oraz jego gęstość na danej powierzchni.

  Robiąc zdjęcie aparatem, by uchwycić więcej szczegółów albo się przybliżasz albo wykorzystujesz powiększenie optyczne. Widać analogie.

 • king2127, #

  A pomyśleć, że jako dzieciak parzyłem w 20" czarno-biały tv i też było dobrze :)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)