11 czerwca 2018, Wojciech Kulik

Internet w końcu wygra z telewizją

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet, Tematyka: Na Topie Internet w firmie Lifestyle i biznes

Firma Zenith prognozuje, że w przyszłym roku wreszcie stanie się to, co nieuniknione – ludzie będą spędzać więcej czasu w Internecie niż na oglądaniu telewizji. Początkowo różnica może być nieduża, ale …tylko początkowo.

Telewizja to ograniczająca ramówka, mnóstwo reklam przerywających programy i bardzo wąski wybór dostawców treści. Internet jest dokładnie na drugim końcu, ale też w przeciwieństwie do TV wymaga od użytkowników przynajmniej odrobiny zaangażowania. Nie dziwi więc, że zmienia się układ sił (choć może zaskakiwać, że tak szybko).

Internet popularniejszy od telewizji

Analityczna firma Zenith wzięła pod uwagę aktualne statystyki i wyszło jej, że w 2019 roku ludzie na świecie spędzą więcej czasu przebywając w sieci niż oglądając telewizję i będzie to pierwsza taka sytuacja w historii. 

Smartfony media

Początkowo różnica nie będzie duża – każdego dnia spędzimy średnio nieco mniej niż 170 i pół minuty na oglądaniu TV oraz nieco ponad 170 i pół minuty na oglądaniu filmów na YouTubie, czytaniu newsów na Benchmarku, komentowaniu zdjęć na Facebooku, robieniu zakupów na Allegro i innych czynnościach, którym oddajemy się w Internecie.

Z czasem jednak Internet ma coraz poważniej wygrywać z telewizją, która w dzisiejszych czasach nie ma zbyt wiele do zaoferowania widzom.

Przyczyny i skutki

Warto być jednak świadomym tego, że (według wyliczeń firmy Zenith) zmiana układu sił będzie spowodowana nie tyle masowym odchodzeniem od telewizji, co gwałtownym wzrostem zainteresowania Internetem. Przed telewizorami spędzamy niewiele mniej czasu niż rok wcześniej, ale dużo więcej minut poświęcamy przebywaniu w sieci.

Zenith Internet

Przyczyny to przede wszystkim: coraz tańszy dostęp do Internetu oraz bezproblemowa możliwość korzystania z niego w niemal każdym miejscu na świecie, dzięki popularyzacji smartfonów.

Zenith szacuje, że to właśnie sektor mobilny będzie odpowiedzialny za większość wzrostu popularności Internetu i ponad jedną czwartą wzrostu czasu spędzanego na oddawaniu się medialnej rozrywce (do której wliczają się także wizyty w kinach, słuchanie radia, jak również czytanie magazynów i czasopism). Z 479 minut dziennie w tym roku wzrosnąć ma on do ponad 486 minut w 2019.

Wyzwanie dla reklamodawców

Wzrost popularności Internetu sprawił, że to właśnie w nim najbardziej opłaca się dziś reklamować. Po raz pierwszy wydatki na działania marketingowe w sieci były wyższe od tych w TV na przełomie lat 2016/2017.

Zenith reklamy

Firma Zenith twierdzi, że w tym roku w skali globalnej na reklamy w Internecie przeznaczy się o 40 miliardów dolarów więcej niż na te w telewizji. To też będzie oznaczało, że sieć będzie odpowiedzialna za 40 proc. całego rynku reklamowego. Najważniejsze są materiały promocyjne w wyszukiwarkach, następnie te w mediach społecznościowych i wreszcie na najniższym stopniu podium: reklamy wideo.

Wyraźnie widać, że reklamy w Internecie odgrywają dziś kluczową rolę i przedsiębiorcy powinni być tego świadomi. Nawet pomimo tego, że mniej więcej co druga reklama w sieci jest blokowana.

Źródło: Recode, Zenith. Foto: andremergulhaum/Pixabay (CC0) (1), Afta Putta Gunawan/Pexels (CC0) (2)

Komentarze

 • davidoff, #

  nic dziwnego już od dawna nie oglądam TV

  powód jest prosty oglądam to co ja chce :-)

 • .Alx., #

  I właśnie dlatego trwają gorączkowe prace aby całkowicie ocenzurować internet.
  http://www.benchmar...-na-to-polska.html

  Wtedy mimo wolności wyboru, wybierzesz z tego co pozostanie.
  Głosowanie już 20-21 czerwca

 • davidoff, #

  no to się podłączę do intranetu razem z innymi będziemy tworzyć sieć wewnętrzną bez cenzury ;)

  nie lubię polityki nie interesuje mnie ona ale patrząc z perspektywy lat to PiS chyba najwięcej zrobił dla zwykłego "człowieka", wiem jak innych wkurza 500+ ale ponoć PO mówiło że nie wytrzyma budżet a jak się okazało da się.... a opozycja nic nie proponuje ciekawego poza atakami na PiS, jeszcze Kukiz '15 coś ma do powiedzenia. Nowoczesna kompromituje się , PO to samo, SLD brak. Co mamy wybierać ?

 • taki_jeden, #

  Cieszę się, że wierzysz, że jest budżet na 500+... Jeszcze nie dostrzegłeś tego jak wszyscy się na to składają w coraz to bardziej bzdurnych podatkach i opłatach? A spekuluję, że będzie coraz gorzej. Jeszcze te 500+ odbije ci się czkawką i wspomnisz moje słowa.

 • Takaszi, #

  "nie lubię polityki nie interesuje mnie ona"
  ona Cię lubi i się tobą interesuje.
  "patrząc z perspektywy lat to PiS chyba najwięcej zrobił dla zwykłego "człowieka""
  Perspektywa 2 lat w gospodarce to jest pikuś, od 4 do 8 lat zaczynasz odczuwać skutki długoterminowe. Zobaczymy jak będzie śpiewał "zwykły człowiek" po tym okresie.
  "wiem jak innych wkurza 500+ ale ponoć PO mówiło że nie wytrzyma budżet a jak się okazało da się'
  Nie mam nic przeciwko pomaganiu słabszym, ale nie może to być oparte na kłamstwie, a tym bardziej na dawaniu przysłowiowej ryby, dać wędkę jest trudniej, ponieważ najpierw trzeba ją zrobić.
  "a opozycja nic nie proponuje ciekawego poza atakami na PiS"
  Wytykanie ewidentnych populistycznych bredni nazywasz atakami, no no no, co za piękny atak.;-).
  "jeszcze Kukiz '15 coś ma do powiedzenia"
  Oj tak Ci to dopiero mają dużo do powiedzenia, szkoda tylko że robią odwrotnie do tego co mówią, lub zgoła nic.
  "Nowoczesna kompromituje się , PO to samo, SLD brak. Co mamy wybierać ?"
  Ci kolesie to już się dawno zgrali, co wybrać, rozum i samostanowienie. Dotychczasowa kasta darmozjadów zasiadająca w sejmie i senacie po xxx lat powinna być z tamtąd wywalona. Są permanentnie oderwani od rzeczywistości i całkowicie zbędni.

  LUDZIE POLITYCY SĄ ZBĘDNI.

 • apuk666, #

  Będę za cenzurą... Ruszcie "4-litery" cebulaki z tych swoich mieszkanek (jaskiń). Na prawdę mimo, że sporo czasu spędzam przed komputerem (robię grę), to zagłosuję. Ludzkość lekko się zatraciła. 20 lat temu dwór był jeszcze pełny dzieciaków. Wyobraźcie sobie jak pięknym(...i żałosnym) widokiem będzie znowu ich widzieć, poznających otoczenie z najlepszej perspektywy(?). Ten obrazek między innymi chcę u siebie przedstawić(w grze) ;).

 • mutissj, #

  bo w telewizorze blokera reklam nie zainstalujesz

 • Kerim08, #

  A poza tym, nawet jak coś jest ciekawego, to reklamy lecą tak długo, że zapomnisz, że coś oglądałeś:) Po drugie na wszystkich programach to samo tylko w innym wydaniu.

 • Kerim08, #

  A poza tym, nawet jak coś jest ciekawego, to reklamy lecą tak długo, że zapomnisz, że coś oglądałeś:) Po drugie na wszystkich programach to samo tylko w innym wydaniu.

 • DreamerDream, #

  "mnóstwo reklam przerywających programy "
  Oni przechodza z nimi do extremum. Nie dość, że reklamy potrafią trwać ponad godzinę czasu całego trwania filmu, powtarzać te same reklamy podczas jednego bloku reklamowego, to jeszcze potrafią ci walnąć reklamy 5 minut przed zakończeniem >.>

 • Lucy45, #

  Internet ciągle wygrywa, zwłaszcza taki jak ma https://www.inea.pl/popc Sieć światłowodowa to genialna sprawa, bardzo niski ping, bardzo szybkie łącze i praktycznie nigdy nie zrywa

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap