6 lutego 2018, Wojciech Kulik

700 mln zł na innowacje dla mikro, małych i średnich firm

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: MSP Innowacje w firmie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało, że w marcu ruszy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Na firmy czeka 700 mln złotych.

Poziom innowacyjności w firmach w naszym kraju powoli rośnie, a rząd chciałby, by działo się to szybciej. W ramach programu „Inteligentny rozwój” oferuje wsparcie.

Od 1 marca do 30 maja przyjmowane będą wnioski o dofinansowanie rozmaitych projektów badawczo-rozwojowych. Składać je będą mogły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których zarezerwowano 700 milionów złotych.

Pieniędzy jest dużo, ale duża jest też konkurencja, jako że swoje wnioski składać mogą firmy z regionów słabiej rozwiniętych, niezależnie od tego, w jakiej branży działają  – o ile tylko oczywiście jest tam możliwe prowadzenie prac rozwojowych czy różnego rodzaju badań, koniecznie takich, które mają potencjał komercyjny.

Rząd liczy na wzrost poziomu innowacyjności – na pojawianie się ciekawostek produktowych i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Maksymalne dofinansowania, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy to 20 mln euro (badania przemysłowe), 15 mln euro (prace rozwojowe), 2 mln euro (prace przedwdrożeniowe).

Wszystkie szczegóły dostępne są w oficjalnym serwisie programu.

Źródło: Rzeczpospolita, Inteligentny Rozwój. Foto: Fz/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • bodziokrak, #

  Potrzebny dobry komp z fajną grafą jak się na to załapać?

 • Hakuren, #

  Zdobądź legitymacje Radia co ma ryja lub Obozu Nazistowsko Rabunkowego i masz jak w banku.

 • Yamaraj6, #

  Zamiast rozdawać pieniądze niech uproszczą prawo podatkowe żeby przedsiębiorcy mogli się zająć tym co robi ich firma, a nie tracić połowę czasu na ogarnianie papierów.

 • Himoto, #

  Nie może być za prosto, bo ci u góry nie mogli by wałków kręcić.
  Popatrz na prawo w naszym kraju, wpierw coś wprowadzają z błędami żyje to przez X czasu, aż odpowiednio duże firmy się na tym dodatkowo dorobią. Gdy już mniejsze zaczynają robić to samo, ciach zmiana ustawy tak by wałek już był niewykonalny, zaś w tym samym czasie otwierają nową furtkę. Ta zabawa trwa od lat 90 i jakoś nie ma odważnego co by to chciał ukrócić.

  Najprościej byłoby wywalić Vat i zrobić jeden poziom Vatu gdzieś w okolicach 15-18%.

  Skasować ulgi, podatek dochodowy od emerytury itd. To by się okazało ze w ciągu 2-3 lat byśmy robili nie 1,5-4% ale 5-9% wzrostu gospodarczego.

  Tylko ludziom trzeba dać szansę na wyprowadzenie tego kraju z problemów w które nas wprowadziły lata nieodpowiedzialnego rządzenia przez wszystkie te rządy [tak licząc od lat 90 do dziś wszystkie rządy patrzały tylko jak wyciągnąć więcej kasy od obywatela zamiast pomóc].

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.