13 czerwca 2018, Paweł Maziarz

Intel potwierdza wejście na rynek kart graficznych - pierwszy model w 2020 roku

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne, Tematyka: intel Na Topie, Producenci: intel

Prace nad nową konstrukcją będzie nadzorować Raja Koduri, który wcześniej odpowiadał za karty graficzne AMD. Miejmy nadzieję, że odniesie ona większy sukces niż leciwy model Intel 740.

Jakiś czas temu pojawiły się plotki, jakoby Intel miał ponownie wejść na rynek kart graficznych. Teraz już możemy oficjalnie potwierdzić te doniesienia.

Informacje o nowych planach opublikował producent na swoim Twitterze – jego pierwsza karta graficzna ma pojawić się w 2020 roku (a więc rok później niż skazywały wcześniejsze plotki). Nie wiadomo jednak gdzie znajdzie ona zastosowanie, a tym bardziej jaką zaoferuje wydajność.

Prace nad nową konstrukcją ma nadzorować Raja Koduri, który w ubiegłym roku objął stanowisko głównego architekta i wiceprezesa nowego działu Core and Visual Computing Group. Niewątpliwie jest to nieprzypadkowy wybór, bo Koduri ma spore doświadczenie w branży (wcześniej odpowiadał za działy układów graficznych w AMD, Apple i ATi).

Można zatem przyjąć, że opracowanie nowej karty potrwa około 3 lat - niewątpliwie będzie to spore wyzwanie dla inżynierów, bo konstrukcja zostanie zaprojektowana całkowicie od początku. Miejmy jednak nadzieję, że odniesie ona większy sukces niż leciwy Intel 740 i będzie w stanie konkurować z modelami AMD i Nvidii, a na różnorodności rynku skorzystają sami klienci.

Źródło: Intel, inf. własna

Komentarze

 • xfire25, #

  Zaraz Nvidia będzie musiała CPU zacząć robić bo zostanie w tyle :)

 • tomignac, #

  brawo Ty!

 • Eternal1, #

  Przecież chcieli wejść na rynek X86, prowadzili rozmowy z Intelem o kupno licencji X86, lecz odbili się od Intela jak piłeczka ping-pong-owa gdy usłyszeli cenę, po kilku turach negocjacji, zerwali rozmowy.
  Nawet gdyby wykosztowali się na licencję X86, czekała by ich przeprawa z AMD o licencję X86-64.
  Sumaryczny koszt wejścia na ten rynek przerósł nawet bogatą nVidię.

 • Balrogos, #

  A kiedy patent na x86 sie przedawni?

 • Finear, #

  patent na SAMO x86 zdaje się ze już wygasł
  ale jest kompletnie bezużyteczny bez wszystkich dodatkowych rozszerzeń która są patentowane na bieżąco z nowy generacjami cpu wiec w praktyce nie wygaśnie nigdy (w każdym razie do momentu do którego już i tak nie będzie do niczego potrzebny)

 • Balrogos, #

  :| szkoda to duzy minus i moim zdaniem zatrzymuje tez postęp

 • Finear, #

  jest też wiele plusów
  w praktyce jest garstka firm która miała by możliwosc robienia tych cpu
  i dzieki temu wszystko po prostu działa i jest kompatybilne

 • kitamo, #

  pamiętam cyrixa :D grzałsię i był nie do końca kompatybilny. Patche do gier i programów pod cyrixa trzeba było instalwoac. Bez internetu w tych latach to był koszmar.

 • BrumBrumBrum, #

  heh, Nvidia już chciała robić CPU x86, ale Intel zablokował.
  co do GPU od Intela, no cóż, szykuje nam się decelerator na miarę S3 Trio 3D :D

 • stach122, #

  o kurła!

 • KENJI512, #

  Dzięki Intel, nowe GTXy w 2020 :D

 • Wasek, #

  Konkurencja to zawsze duży plus dla nas, konsumentów. Przydałby się jakiś konkurent w high-end typu 1080 Ti.

 • Skeletor, #

  Skoro tak ciężko zejść do litografii 7nm, czy nie lepszym pomysłem byłoby upchać na jednej płytce np 4x RX 580. Jakoś AMD udało się to zrobić z procesorami.

  Jest to w ogóle możliwe ?

 • Doctor, #

  Taka Vega 64 to 64x upchane jednostki... Ile chcesz tego zmieścić?

  Zresztą zejście do litografii 7 nm wcale nie jest takie trudne. To litografia 10 nm, w którą zainwestował intel, sprawia problemy.

 • Eternal1, #

  Prace GlobalFoundries w zakresie litografii 7nm idą zgodnie z planem. Jak mówił CEO GloFo, w sporym stopniu dzięki inżynierom, patentom i FAB-om przejętym od IBM.
  AMD nawet minimalnie przyspieszyło prace nad nowymi układami (o kwartał) i mają już gotowe sample inżynieryjne zarówno TOP-owych CPU 7nm, jak i TOP-owych GPU 7nm.

  To zgoła odmienna sytuacja względem Intela który zapowiadał 10nm na 2015 rok a do dziś nie zrealizował planów, pierwsze 10nm układy ledwie działają na 2 rdzeniach z niskim zegarem i przegrywają z poprzednią generacją pod niemal każdym względem. Prognozy na 2019 w tym temacie też są raczej ostrożne.

  Takiej sytuacji na rynku nie pamiętam o długo już go obserwuję.

 • pwil2, #

  Tylko, że 4xRX580 będzie żarł 4x tyle prądu co zwykły albo będzie miał wydajność np. 3x, przy poborze prądu 2x, a koszcie 4x.

  Wypuszczenie RX580 w 7nm pozwoli np. podwoić wydajność przy zachowaniu poboru prądu i kosztów produkcji (gdy proces zostanie doszlifowany).

 • BrumBrumBrum, #

  problem w tym że musisz odprowadzać z małego scalaka ciepło z dwóch jego modułów, z GPU i z CPU. jedno albo drugie musi throotować, nie ma wyjścia aby scalak się nie spalił.

 • Gatts-25, #

  Od premiery pierwszych procesorów opartych na architekturze ZEN2 Intel nie będzie istniał więc cieszy fakt ,że wprowadzą swoją konkurencję na rynek GPU w 2020roku.
  Czyli 2019 rok będzie najgorszym w historii Intela.

 • chotnik2, #

  Raja nie wrozy dobrze, patrz Vega.
  Inb4 minusy - jezeli uwazacie Vege za dobry i konkurencjny produkt to znaczy, ze jestescie takimi fanboyami, ze AMD by wam HD5400 sprzedalo za 2k i byscie lykali jak pelikany.

 • kasiazezbajki, #

  w 2020 to wojna będzie a nie karty graficzne

 • fitgame, #

  Ten Intel i740 to była moja pierwsza karta graficzna.:) Fajnie, że wracają na rynek. Konkurencja zawsze mile widziana. To co jest teraz to dramat. Ceny są już zaporowe. Tęsknię za tymi czasami gdy na rynku działały 3dfx, Nvidia, ATI, S3, Matrox no i właśnie Intel.

 • pwil2, #

  Pamiętam jak dałem szansę Intelowi 740, choć karta była podejrzanie tania i za bardzo nikt jej nie chciał. Z czasem przekonałem się dlaczego... ;-)

 • rolandwally83, #

  ciekawe jakiego gluta użyją?

 • Finear, #

  amd i nvidia używają pasty fyi (ale nie ma IHS, i z gpu łatwiej odprowadza się ciepło niż z cpu)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.