11 października 2017, Paweł Maziarz

Intel nie będzie podawał dokładnego taktowania Turbo Boost - skąd taka decyzja?

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: intel Procesory Intel Intel Coffee Lake, Producenci: intel

Ostatnie decyzje Intela pozostawiają wiele do życzenia. Producent zdecydował się na kolejny radykalny krok.

Premiera procesorów Intel Coffee Lake wzbudza coraz więcej emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Ostatnio w sieci pojawiły się doniesienia, jakoby producent zrezygnował tutaj z podawania dokładnych wartości trybu Turbo Boost 2.0. Czy rzeczywiście tak jest i z czego to może wynikać?

Tryb Turbo Boost 2.0 to autorska technologia, która pozwala przyspieszyć procesor ponad taktowanie bazowe. Rozwiązanie to zostało jednak tak zaprojektowane, aby nie przekraczać dopuszczalnego poboru energii elektrycznej i temperatury, więc podbicie taktowania zależy od aktualnego trybu obciążenia układu – przy obciążeniu większej liczby rdzeni jest ono mniejsze, a przy obciążeniu mniejszej liczby odpowiednio większe.

Intel Turbo Boost

W oficjalnej, publicznie dostępnej specyfikacji procesorów zwykle podawane są więc dwa taktowania: niższe bazowe i wyższe maksymalne dla trybu Turbo. Jeszcze do niedawna na stronie producenta można było znaleźć również informacje o mnożnikach dla poszczególnych trybów obciążenia układu (Core i5 i Core i7), ale ostatnie wpisy dotyczą jednostek Core z 7-ej generacji - Kaby Lake. Co więcej, tak szczegółowe informacje nie pojawiły się również w materiałach dla redaktorów testujących nowe procesory (chociaż były obecne w przeciekach).

W oświadczeniu dla portalu eTeknix, Intel potwierdził, że teraz będzie publikował informacje jedynie o taktowaniu bazowym i maksymalnym dla trybu Turbo. Ma to ujednolicić komunikację i spójność przekazu. Jednocześnie podkreślił, że tryb Turbo jest zależny od obciążenia procesora oraz konfiguracji systemu.

Intel procesor

Czym jest spowodowana decyzja Intela? Poszczególne sztuki danego procesora mogą różnie podbijać taktowanie, a mniejsza ilość danych o gwarantowanej specyfikacji uchroni producenta przed ewentualnymi zarzutami czy pozwami. Ponadto poszczególne płyty mogą różnie zwiększać taktowanie procesora. Na koniec warto dodać, że podobne, niepełne informacje udostępnia też samo AMD (chociaż testerzy dostają już pełne informacje).

Źródło: eTeknix, Intel, inf. własna

Komentarze

 • bartosz92, #

  Intel nie będzie podawał dokładnych wartości turbo dla procesorów, ponieważ trudno je oszacować na podstawie grubości gluta pod IHS. Mam obecnie 7800x chłodzonego monoblokiem do płyty MSI GPC-AC X299. Podkręcony, czy nie, nie potrafi odprowadzić więcej niż 185W ciepła, choć chwilowy "peak" potrafi skoczyć nawet do 250W. Oznacza to, że procesor ładnie wstaje przy 4.90GHz, ale testując wszystkie rdzenie np. w Cinebench taktowanie rdzeni zostaje zbite do ok. 3,5 GHz, =~185W. Żałosne, że teraz trzeba kupić osobno maszynke do delidu i ryzykować uwalenie procesora, by móc cieszyć się "postępem" procesu technologicznego i wyższym taktowaniem pod obciążeniem.

 • kitamo, #

  to jakie temperatury masz w tym cinebenchu ze masz niby 3.5Ghz skoro taktowanie obniżone jest ze względu na power a nie temperature

 • bartosz92, #

  No pewnie, że chodzi o throttling od temperatury. Cinebench 105*C. temperatura idle 35*C (ciecz w ukladzie ma 25*C).
  Dlaczego piszę wyżej o watach?? Bo chodzi o przewodność cieplną gluta.

 • kitamo, #

  To masz coś nie tak bo ja tego problemu nie mam.
  Dlaczego więc procesory po delidzie nie mają wyższego boosta bez podniesienia napięcia?

  Taka temperaturę to może osiągać ale bez pasty albo na pilnym układzie chłodzenia.

 • kitamo, #

  * kiepskim

 • Irrlicht, #

  Jeśli masz powyżej 100°C pod obciążeniem, to każdy współczesny Intel robi łagodny throttling. Tylko faktycznie dziwne że na wodzie udaje Ci się oddać ledwie 185W przy 75°C różnicy temperatur. Albo masz pecha do gluta, albo czujka temperatury pokazuje głupoty i włącza hamowanie za wcześnie. Fortisem z FX-a wyciągam ok. 200W przy wskazaniu temperatury CPU ~70°C. Ostatnio bawiłem się i7-6850K chłodzonym ledwie Ferą (4.4 GHz, napięcie "z automatu" 1.56V, bez ręcznych regulacji) no i do throttlingu dobijał gdy z amperomierza cęgowego wynikało ponad 300W .

 • Irrlicht, #

  To, co opisujesz wygląda nie tyle na efekt gluta, co na automat od nieprzekraczania mocy. Na FX 8320E musiałem powyłączać nadinteligentne oszczędzacze energii, bo nawet stockowe zegary zbijało przy pełnym obciążeniu gdy mu kalkulator wyliczał powyżej 90W.

  Ja bym chciał procka, który ma nie tylko odblokowany mnożnik, ale i odblokowane TDP :-)

 • kitamo, #

  I w sumie dość słusznie.

  Inaczej wygląda praca w turbo dla jednego rdzenia z pełnym obciążeniem +AVX a inaczej bez AVX (to tak dla przykładu) bo ogolne obciążenie różni się a tu chodzi o nie przekroczenie maksymalnego poboru energii.
  Płyty główne też różnie tym zarządzają i wiele też zależy od ich sekcji zasilania.

  Gdyby tak dało się określić wspólne wytyczne co do tego co to znaczy maksymalne obciążenie CPU to zarówno Intel jak i AMD mogło by podawać takie informacje - niestety ich procesory się nieco różnią i nie dało by się tego nawet ujednolicić.

  już kiedyś mnie to właśnie zastanawiało jak to niby z tym turbo jest bo co to niby znaczy obciążenie dla CPU.

  Tu nie temperatura jest problemem tylko zasilanie CPU.

 • PaulG, #

  To oznacza że kawa kawie nie równa się, każda sztuka to loteria :)

 • kropak, #

  Może niech w ogóle przestaną robić procesory bo wychodzi na to, że wielką łaskę robią :D

 • sambaverde, #

  AMD dało zły przykład... a dalej już poleciało :(

 • mutissj, #

  Powinni podawać wartości dokładne dla każdej ilości obciążonych rdzenii przykładowo:

  Core i7-8700K (bazowy: 3,70 GHz / turbo: 4,70 GHz)


  Turbo dla 1-rdzenia 4,70 GHz
  Turbo dla 2-rdzenii 4,50 GHz
  Turbo dla 3-rdzenii 4,40 GHz
  Turbo dla 4-rdzenii 4,30 GHz
  Turbo dla 5-rdzenii 4,20 GHz
  Turbo dla wszystkich 6-rdzenii 4,20 GHz


  i po problemie, skończą się głupie pytania, kupiłem procesor w turbo do 4,7 a robi max 4,5 w lolu ? xd

 • kitamo, #

  ale wlasnie problem jest w tym ze co płyta główna to może wyjść to nieco inaczej. wszystko zależy od tego jak zasilanie pozwoli poszczególnym rdzeniom się rozkręcić.

  Obciążenie to też wartość względna - odpal OCCT i zobacz że CPU będzie szedł na 100%, ale odpal dodatkowo OCCT + AVX i też jest 100% ale zużycie energii przez CPU jest znacznie wyższe a tez będzie 100%

  Im wyższe zegary obecnych CPU w turbo tym ciężej jest ujednolicić ten temat.

 • kero8, #

  Nie widzę problemu żeby dalej podawać wartości dla grup rdzeni skoro od dobrych kilku lat tak było. Nie są pewni ile wytrzyma smarowidło pod IHS i się zabezpieczją na wypadek gdyby procesory po roku intensywnego użytkowania zmniejszały taktowania.
  Płyta główna powinna spełniać określone wymagania takie, żeby poszedł na niej każdy przewidziany procesor z maksymalną przewidzianą dla niego częstotliwością i poborem mocy. Chłodzenie boxowe i nie boxowe powinno określać ile jest w stanie odprowadzić energii z IHS.
  Kupując procesor kolejnej generacji nie będę wiedział na co mogę liczyć na starcie , po roku i po dwóch.
  Obecnie korzystam z Sandy Bridge M i wiem, że na 1 rdzeniu ma 3.7GHz na 2 rdzeniach 3.6GHz, na 3 i 4 ma 3.4GHz. Wiem, że 55W w porywach do 60W. Gluta nakładam sam jak widzę, że się mocno grzeje.
  Mój działa już 6 lat. Ile wyrzyma Wasz stacjonarny Kaby Lake czy Skylake?

 • mjwhite, #

  wcale tak nie było, na moim 4790 taktowanie jest 3,8 dla jednego rdzenia i 3,7 dla 4 rdzeni(8miu wątków) a według strony intela powinno być 3,6/4

 • kero8, #

  Mój proc to i7 2960XM zablokowany na oc przez bios i to są stockowe parametry. A Ty masz 4790K? Może płyta Ci podbija?

 • mjwhite, #

  @kero8

  to teraz zapraszam do mnie i zobaczysz że jednak nie osiąga :)

  mam 4790 bez K, Płyta msi z87-g43 gaming, może to i jest wina płyty więc tym bardziej intel jest czysty w tej sprawie.

 • kitamo, #

  @kero8 sprawdz jak wyglada bin dla danego procesora i jak to dzala ze przy max liczbie rdzeni działa juz tryb turbo na 0,1,2 w zaleznosci od CPU.
  To tu lezy ta roznica wlasnie.
  To sa przypisane wartosci przez producenta (mysle ze ze sporym zapasem) ale czesc producentow plyt glownych ma pomysly na wlasna prace trybu turbo ktora jest zalezna od sekcji zasilania i tyle.

  Wydaje mi sie ze im blizej turbo 5Ghz tym trudniej o jednolity rezultat (brak zapasu).

 • kitamo, #

  Takiego czegoś nie ma właśnie. U mnie turbo standardowo chodziło wyżej na 2600k niż wynikało to że specyfikacji. Na płycie p67. Na zetce miało też inne wartości bazowe.

 • kero8, #

  Płyta napewno nie pobijała widząc że to model odblokowany?

 • kitamo, #

  No to wlasnie o tym pisze - kwestia plyty a nie procesora.
  Chodzi o to by przy nominalnym napieciu uzyskac taki wspolczynnik turbo zeby był stabilny.
  Jak pewnie wiesz nie wszystkie plyty na stocku dają identyczny VCC a wiele tez zalezy od tego jak dana plyta radzi sobie z Vdrop itp bo to tu zaczyna sie niestabilnosc.

  Byc moze tansze plyty (mocne budzetówki) maja dokladnie taki stock w turbo jaki był przewidziany dla tego procesora - te z lepszymi sekcjami zasilania mają troche podciągniete wartosci.

 • Gatts-25, #

  Niedługo podczas testów będzie podawana informacja ,że maksymalna wydajność CPU będzie osiągana do maksymalnie 20minut pracy na obciążeniu 75-100% bo później ze względu na na zbyt wysoką temperaturę wewnątrz krzemową następuje spory spadek wydajności.
  W świecie CPU zaczyna się robić to samo co w świecie gier gdzie najważniejszym parametrem jest jaką wydajność procesor ma w ciągu 99% pracy gdy jest obciążony przynajmniej na poziomie 75% i 0.1% czasu gdy następuje nagły spadek wydajności z powodu obniżenia taktowania.
  Ryzen ze względu na fakt ,że dalej nie jest w pełni dobrze wykorzystywany nie jest w stanie osiągać takich temperatur jak Coffee a dodatkowo sama technologia produkcji od GF pozostawia sporo do życzenia.Zobaczymy czy takie zjawisko jak będzie widoczne w RYZEN REFRESH.

 • kero8, #

  Będzie opcja dokupienia wydajności i mikropłatności, a na procesorze będzie głośniczek nadający reklamy pobierane backdoorem z pominięciem OS w takim języku w jakim jest system.

 • mjwhite, #

  Masz rację wygląda na to że ryzen refresh będzie osiągał maksymalną wydajność tylko przez maksymalnie 20 minut (XFR 2.0).

 • supervisor, #

  To jest coś czego najbardziej nie lubie, traktowanie ludzi jak debili, i to w celu ukrycia czegoś czego oni nie chcą żebyśmy wiedzieli.

 • chotnik2, #

  To ma na celu tylko jedno - wyeliminowanie reklamacji gdy niektore sztuki nie podbijaja turbo tak jak teoretycznie powinny bo np. maja za malo majonezu pod czapka czy inna niedoskonalosc.
  Moze za duzo mieli zwrotow.

 • Yaceek, #

  Teraz to już nie jestem taki pewny co do Core I5 8400. Jak się okaże, że tylko selekty potrafią lecieć na 3.8Ghz, albo że po 2 latach clock spadnie do bazowego 2.8Ghz to byłoby nieciekawie.

 • mjwhite, #

  (nie w tym miejscu)

 • r_e_s_e_t, #

  HP pewnie bardzo się cieszy, bo już nie będą potrzebowali projektować układów chłodzenia, które działają poprawnie. Nawet w topowych elitebook'ach blokowali całkowicie turbo ze względu na to, że ich laptoki za 2k-3k€ padały jak muchy.

 • mjwhite, #

  tak to jest jak się w ramach oszczędności stosuje kadłubki z poprzednich modeli.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.