16 maja 2018, Paweł Maziarz

Intel Core m3-8114Y - kolejny procesor w 10 nm na horyzoncie

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: intel Intel Cannon Lake Procesory Intel, Producenci: intel

Masowa produkcja nowych procesorów spodziewana jest dopiero na początku przyszłego roku, ale w sieci już zaczynają pojawiać się przecieki o kolejnych jednostkach.

Wczoraj pisaliśmy o procesorze Intel Core i3-8121U, a więc pierwszym przedstawicielu 10-nm modeli Cannon Lake. Jak się okazuje, w planach producenta są kolejne modele z nowej generacji.

W bazie 3DMark pojawiły się wpisy z modelu Intel Core m3-8114Y, który należy do serii Cannon Lake-Y. Układ znajdzie więc zastosowanie w najbardziej kompaktowych laptopach.

Intel Core m3-8114Y

Baza 3DMark ujawnia też częściową specyfikację procesora – został on wyposażony w 2 rdzenie/4 wątki o taktowaniu bazowym 1,5 GHz (częstotliwość w trybie Turbo jeszcze nie jest znana), kontroler pamięci LPDDR4, a także zintegrowany układ graficzny UHD Graphics. Wszystko to (najprawdopodobniej) przy współczynniku TDP 4,5 W.

Zapowiada się nieźle, bo 14-nm modele Core m3-7Y30 i m3-7Y32 "Kaby Lake-Y" startowały z taktowaniem 1,0 lub 1,1 GHz (w trybie Turbo osiągały odpowiednio 2,6 i 3,0 GHz).

Źródło: TUM APISAK, ExtremeTech (foto)

Komentarze

 • Gatts-25, #

  Już po pierwszych przeciekach wiadome jak efektywnie jeszcze chodzi o zegary taktujące rdzeń INTEL ma dopracowane swoje 10nm i od razu można mówić o oszałamiających całych 5W TDP.
  Dziwię się tylko INTELOWI ,że nawet jak jego litografia nadaje się póki co najlepiej dla takich układów dlaczego nie podpisał umowy na przykład z Qualcom w sprawie produkcji Snapdragona bo zawsze to była by jak kwota na pokrycie kosztów wdrażania tego procesu.Więc są dwa rozwiązania ,że INTEL po prostu żąda za dużo na produkcję takich układów lub jest ono mniej efektywne od litografii Samsung czy TSMC.
  W końcu INTEL wyda takie układy a potem AMD czy inni swoje i będzie można porównywać kto najlepiej odrobił lekcje i będzie miał najlepszą litografię jeżeli chodzi o efektywność w rynku ultra mobilnym jak Smartfony oraz wysoko wydajnym z TDP powyżej 65W.
  Niebiescy widać będą mieli problem z przejściem tej ściany jaką jest 14nm z wieloma plusami także z ich fabryk właśnie także dla rynku z TDP 65W lub więcej.

 • Zef1r, #

  Mała uwaga. Tryb turbo to nie to samo, co bazowe taktowanie. Ludzie kupują procesor np. 1,2 GHz z turbo 2.0GHZ i liczą, że uruchomi się na tym program wymagający do działania na przykład układu z częstotliwością taktowania 2.0 GHz. Otóż takowy nie uruchomi się.

 • ammarmar, #

  A od kiedy to programy sprawdzają częstotliwość zegara? Program może się nie uruchomić, jeśli np. w komputerze będzie za mało pamięci, na wolniejszym CPU po prostu będzie działał wolniej.

 • Zef1r, #

  Bzdury piszesz. Jakie programy? A no dla przykładu te z Windows Store. Nie uruchomią się na CPU Intel Atom 1,4GHz, gdy autor dał wymóg od 2.0 GHz. Albo na Pentium 4 1,5 GHz nie odpalisz np gry Batttlefield 1, bo po prostu nie zadziała. A nie jak piszesz że będzie działała wolniej.

 • Tomasz Słowik, #

  Akurat Battlefield na Pentiumie 4 nie zadziała z miliona innych powodów (to procek z 2000 roku!) niż taktowanie układu. Chociażby dlatego, że to jednordzeniowy układ, a gra wymaga minimum 4 rdzeni.

  W Windows Store taktowanie jest tylko "wskazówką". Nie odpali się, gdy nie masz RAM-u, VRAM-u, 64-bit procesora. A jeśli sprawdzałeś na Atomie, to na 99% masz system 32 bit i w nowe tytuły nie pograsz chociażby dlatego.

  Coś tam dzwoni, ale nie wiadomo, w którym kościele kolego ;)

 • Zef1r, #

  No tak, ale kolega wyżej napisał, że obojętnie jaki procek i wszystko odpali tylko będzie działać wolniej.

 • kitamo, #

  Po pierwsze to on nigdzie nie napisał że "obojętnie jaki procesor" Napisał że nie ma znaczenia czestotliwosc procesora.
  Wiec nie wkładaj w jego usta tego czego nie było.
  Szkoda ze nie porównałeś jeszcze do tego 386 40mhz na którym Battlefield 1 tez się nie uruchomi.
  A obniż taktowanie w biosie swojego procesora do 800Mhz i zaręczam ze wszystko będzie działac.

  Po drugie - taktowanie podane przez developera w wymaganiach nie wynika z realnej predkosci wszystkich rdzeni jakie podali tylko z oznaczenia producenta danego procesora.
  Oni nie sprawdzają czestotliwosci z jaka pracuje procesor - podaja jego parametry z bazowych producenta.

  Jeśli wiec napiszą ze procesor wymagany to intel i7 4.0Ghz to chodzi dokładnie o procesor I7 4.0Ghz. I ich tez to nie interesuje ze w trybie turbo chodzi o 1 rdzen 4.0Ghz a nie o wszystkie rdzenie.

 • Zef1r, #

  Nie umiesz po prostu czytać między wierszami. Napisał: " na wolniejszym CPU po prostu będzie działał wolniej". Czyli odnosi się to według przedmówcy do każdego procesora, bo nie określił on rodzaju ani żadnego ograniczenia.

 • Zwis88, #

  A co ma taktowanie procesora do wymagań aplikacji, już pomijam fakt, że to ile mhz ma rdzeń to żaden wyznacznik, bo przykładowo taki c2duo podkręcony do 4 ghz to jest gorszy od i3 cofee lake nawet jak zrobisz downclock do 1,5 ghz, liczy się jedynie architektura i instrukcje jakie cep posiada aby dany program odpalić, płynność działania już zależy od tego co to za procesor i jaką mocą dysponuje

 • Andriczek123, #

  zalety:
  mały, poręczny, można go zabrać na wycieczkę w kieszeni
  wady:
  wymaga płyty głównej
  hehe

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap