15 października 2018, Paweł Maziarz

Intel Core i9-9980XE z lepszymi możliwościami OC - jakiego potencjału mamy się spodziewać?

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: intel podkręcanie Procesory Intel Intel Skylake-X Intel Core X Core i9, Producenci: intel

Producent pochwalił się możliwościami podkręcania topowego modelu Core i9-9980XE. Entuzjaści powinni być zadowoleni, ale konieczne tutaj będzie wykorzystanie dobrego chłodzenia cieczą.

Jesteśmy po premierze procesorów Intel Core X – topowe modele mają zaoferować nie tylko wyższą wydajność, ale też lepszy potencjał na podkręcanie. Jakich wyników powinniśmy się spodziewać?

Pierwsze informacje na ten temat ujawniono na konferencji producenta. Intel zaprezentował tutaj maszynę z topowym modelem Core i9-9980XE – układ ten oferuje 18 rdzeni i 36 wątków, które w standardzie pracują z taktowaniem 3,0 GHz i w trybie Turbo Boost Max 3.0 mogą przyspieszyć maksymalnie do 4,5 GHz.

Intel Core i9-9980XE - podkręcanie
Model Core i9-9980XE jeszcze nie jest poprawnie wykrywany przez CPU-Z

Jak się okazuje, przy zastosowaniu dobrego chłodzenia cieczą możliwe jest zwiększenie taktowania do 4,7 GHz (na wszystkich rdzeniach). Dla porównania poprzedni 18-rdzeniowy/36-wątkowy model - Core i9-7980XE na chłodzeniu wodnym osiągał maksymalnie 4,4 – 4,5 GHz.

Intel Core i9-9980XE - podkręcanie

Wyższy potencjał na OC to w głównej mierze zasługa lutowanego połączenia rozpraszacza ciepła. Rozwiązanie to pozwala efektywniej odprowadzać ciepło, więc równocześnie możliwe jest tutaj mocniejsze zwiększenie napięcia zasilającego.

Premiera nowych modeli Core X spodziewana jest w listopadzie. Topowy Core i9-9980XE został wyceniony na 1979 dolarów.

Źródło: PCOnline

Komentarze

 • KENJI512, #

  Procek w cenie całego kompa do gier, spoko spoko :D

  Ciekawe czy taki procek ma większa wydajność od np 8700k w grach :D

 • kaylo, #

  Przecież ten procek jest do zastosowań stricte profesjonalnych. Chyba, że ktoś ma kasy jak lodu to kupi go pod 2x GPU do gier.

 • BrumBrumBrum, #

  w grach wyjdzie pewnie podobnie jak cała reszta. liczy się przede wszystkim GPU, oraz to, aby CPU przekraczał pewną barierę, aby nadążył z dostarczaniem danych do GPU. Tak więc dla kogo jest ten nowy intel 9980xe, tego naprawdę nie wiem. jeśli skupimy się na obliczeniach, to niestety threadriper2 wymiata.

  ach jeszcze oczywiście nowa stara podstawka. żenada.
  podstawka jest stara, nowa w wydaniu konsumenckim.

 • albi37, #

  Jak to dla kogo? Dla redakcyj, żeby zrobiły one testy i pokazały, że Intel jest w grze.

  Sądząc po zapowiadanej cenie tego procesora oraz nowej podstawce to Intel wystrzelał się ze wszystkich asów w rękawie przy 8. generacji gdy dołożył rdzeni.

  Czekajmy na nową architekturę, bo z tej się już nic nie wyciśnie, a wrzucanie de facto Xeonów dla domowych użytkowników to nieporozumienie.

 • owatanka, #

  Dobrze jeszcze ze to jest podstawka 2066 a nie nowa dla tych lepszego sortu entuzjastow z serwerowa podstawka 3xxx :)

 • Chiny_X, #

  Nie wiem dlaczego ale wciąż mam wspomnienie jak fanatycy bronili gluta, że jest on taki dobry i w ogóle nie ma sensu lutować IHS.

 • kitamo, #

  Bo nie ma sensu lutowac IHS jeśli nie zamierzasz zwiekszac napięcia na procesorze.
  Ludzi którzy to robią masz tak nikły procent że faktycznie nie ma potrzeby lutowac ihs.
  Intel rzuca teraz procesory z lutowanym IHS nie po to by ludziom lepiej sie OC robiło tylko po to by turbo wyższe jeszcze utrzymać - bo tego wlasnie teraz potrzebują i więcej juz nie pokażą w tej generacji.
  Do tego chwalą się tym czym jeszcze mogą w tej generacji czyli możliwościami OC dla wszystkich rdzeni (ale zobacz jakich napiec wymaga taki procesor).

  Ustalmy jedno - glut styka w zupelnosci jeśli nie zamierzasz robic OC i zwiększać napięcia.

 • Gatts-25, #

  Fajnie , że ten rok już mija dla rynku PC bo Zen2 odmieni cały rynek na dobre.
  Miło będzie wspominać czasy ubiegłe nawet jeżeli będzie to na prawdę krótki okres , w których będziemy spoglądać na Intel taplającego się we własnym szambie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap