3 kwietnia 2018, Paweł Maziarz

Premiera mobilnych procesorów Intel 8 generacji Coffee Lake. 6 rdzeni w laptopie

Kategoria: Komputery Laptopy Podzespoły Procesory, Tematyka: intel Intel Xeon Core i5 Core i7 Na Topie Procesory Intel Intel Coffee Lake Core i9, Producenci: intel

Oprócz nowych CPU 8 generacji Coffee Lake-H, w ofercie Intela pojawiły się również niskonapięciowe procesory 7 generacji Kaby Lake Refresh, z wydajniejszą grafiką Iris Plus.

W końcu się doczekaliśmy! Intel wprowadził do oferty nowe procesory ósmej generacji dla laptopów – wśród nich modele Coffee Lake-H, które znajdą zastosowanie w wydajnych laptopach do grania i mobilnych stacjach roboczych. Czego możemy się spodziewać?

Procesory Coffee Lake-H w laptopach

Procesory Coffee Lake-H właściwie nie mają przed nami tajemnic, bo sporo przecieków pojawiło się jeszcze przed oficjalną premierą jednostek. Oczywiście nadal mamy do czynienia z nieśmiertelną mikroarchitekturą Skylake, a układy są produkowane w usprawnionym 14-nanometrowym procesie technologicznym.

Intel Coffee Lake-H - modele

W ofercie producenta łącznie pojawiło się siedem nowych modeli. W laptopach do grania znajdziemy 4-rdzeniowe/8-wątkowe jednostki Core i5-8300H i 8400H lub – co jest nowością w tym segmencie - 6-rdzeniowe/12-wątkowe Core i7-8750H, 8850H i Core i9-8950HK (ten ostatni może być dodatkowo podkręcony). Z kolei dla mobilnych stacji roboczych przygotowano 6-rdzeniowe/12-wątkowe układy Xeon E-2176M i E-2186M.

Intel Coffee Lake-H

Nowe procesory oferują 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2666 (w modelach Xeon z obsługą korekcji błędów ECC), 8, 9 lub 12 MB pamięci podręcznej L3 oraz układ graficzny UHD 630. Dodatkowym atutem jest wsparcie dla pamięci Intel Optane, a część jednostek dodatkowo może się pochwalić wsparciem dla technologii vPro. Nowy chipset oferuje wsparcie dla USB 3.1 10 Gb/s i Wi-Fi 802.11ac.

Intel Coffee Lake-H

Wszystkie modele charakteryzują się współczynnikiem TDP na poziomie 45W, więc znajdą zastosowanie w większych konstrukcjach, często z dodatkową kartą graficzną. Zastosowanie wydajnego chłodzenia będzie miało tutaj istotne znaczenie, bo dzięki funkcji Thermal Velocity Boost procesory mogą dodatkowo zwiększyć taktowanie (pod warunkiem, że temperatura rdzeni nie będzie przekraczała 50 stopni Celsjusza).

Intel Coffee Lake-H

 

Wydajność CPU 8 generacji w laptopach

Na jakie osiągi możemy liczyć? Nowy laptop z Core i9-8950HK w porównaniu do 3-letniego modelu z procesorem Core i7-4720HQ powinien przynieść naprawdę spory wzrost wydajności – ogólna różnica wynosi 88%, ale są zastosowania, gdzie nowa konstrukcja poradzi sobie 2- lub 3-krotnie szybciej. Mało tego, różnicę odczujemy nawet przy porównaniu do laptopa na bazie układu Core i7-7820HK (tutaj ogólna różnica wynosi 29%).

Warto wspomnieć, że pierwsze laptopy z procesorami Coffee Lake-H już są dostępne w sprzedaży - głównie są to gamingowe konstrukcje, ale później powinny pojawić się również mobilne stacje robocze.

Intel Kaby Lake Refresh

Oprócz procesorów Coffee Lake-H, w ofercie producenta pojawiły się również niskonapięciowe układy z serii Coffee Lake-U: Core i3-8109U, Core i5-8259U, Core i5-8269U oraz Core i7-8559U.

Intel Kaby Lake Refresh

W porównaniu do modeli 7 generacji Kaby Lake Refresh, nadal mamy do czynienia z 2-rdzeniami/4-wątkami lub 4-rdzeniami/8-wątkami i 2-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4-2400. Producent zintegrował tutaj wydajniejszy układ graficzny Iris Plus wyposażony w 128 MB pamięci eDRAM. Lepsza grafika przełożyła się też na wyższy współczynnik TDP – ten wzrósł z 15 do 28 W.

Póki co jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie będą dostępne laptopy z niskonapięciowymi jednostkami Coffee Lake-U.

Intel Core+

Laptopy Core+ z Intel Optane

Warto dodać, że wraz z nowymi procesorami Intel wprowadza nową markę Core+ a będą nią oznaczone laptopy fabrycznie wyposażone w pamięć Intel Optane. Premiera takich konstrukcji spodziewana jest jeszcze w tym kwartale.

Źródło: Intel 

Komentarze

 • Dudi4Fr, #

  No w końcu coś się ruszy w na rynku lapkow, dziękujmy AMD za przypomnienie Intelowi co to ewolucja i innowacja.

  Teraz tylko czekać na jakiegoś XPS/Yoga 720/UX 550 z tym i7 6c/12t

 • usuniety_c89fe1248fbe, #

  To nie intel potrzebował przypomnienia, to słaba konkurencja powodowała, że nie spieszono się z innowacjami

 • WhiteDrag0n, #

  Nie słaba konkurencja, a praktyki antykonsumenckie.

 • sebmania, #

  Jak ten czas szybko mija, jeszcze wczoraj mówili, że 4 rdzenie wystarczają do wszystkiego.

 • Finear, #

  no i co w tym się zmieniło?? nadal dla 95% mainstream userów 4 rdzenie starczy do wszystkiego
  zreszta wiele gier czy softu nadal nie obsługuje nawet tych 4

 • Mattheush, #

  Uwaga - hit. Nowe procesory wciąż nie obsługują LPDDR4, więc znowu cienkie laptopy, jak np. Dell XPS 13 (2018) i MacBook Pro (2018) będą skazane na LPDDR3 - i to zapewne maksymalnie 16 GB. Intel ewidentnie kpi w żywe oczy...

 • ammarmar, #

  Przydałoby się porównanie, jak mają się mobilne CF do desktopowych odnośnie wydajności.

  Mój szef wpadł ostatnio na "genialny" pomysł, żeby zamiast nowych stacji roboczych sprawić nam laptopy. Chętnie bym ostudził jego entuzjazm takim porównaniem.

 • ammarmar, #

  Wydajność nie może być taka sama, skoro już na początku modele mobilne mają wykastrowane zegary i niższe napięcia. Nie interesuje mnie IPC.

 • r_e_s_e_t, #

  XD XD XD

  Masz całe mnóstwo opublikowanych testów i porównań.

 • Cute Pony, #

  Mhm do tego 500 stopni i throttling do 2GHz

 • Cute Pony, #

  "...bo dzięki funkcji Thermal Velocity Boost procesory mogą dodatkowo zwiększyć taktowanie (pod warunkiem, że temperatura rdzeni nie będzie przekraczała 50 stopni Celsjusza)"

  Większość laptopów 50 stopni to ma w idle.

 • Finear, #

  chyba nie

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap