27 lutego 2018, Paweł Maziarz

Intel Cannon Lake i Ice Lake - procesory w 10 nm odnalezione w bazie 3DMark

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: intel Intel Cannon Lake Procesory Intel Intel Coffee Lake Intel Ice Lake, Producenci: intel

Intel jednocześnie pracuje nad trzema generacjami procesorów: Coffee Lake, Cannon Lake i Ice Lake. Próbki inżynieryjne układów już gotowe, ale kiedy nastąpi ich premiera?

Niebawem na rynku powinny zadebiutować kolejne, słabsze procesory Intel Coffee Lake. Wiadomo jednak, że "niebiescy" pracują również nad następnymi generacjami Cannon Lake i Ice Lake w 10 nm – w bazie 3DMark pojawiły się pierwsze wzmianki o próbkach inżynieryjnych takich układów.

Informacje o nowych układach ujawnił użytkownik serwisu Reddit o pseudonimie TUM APISAK (ten sam, który ma na sumieniu sporo wcześniejszych przecieków na temat nadchodzących procesorów).

Pierwszy model to próbka inżynieryjna procesora z generacji Cannon Lake-Y, która znajdzie zastosowanie w najbardziej kompaktowych laptopach. Dokładna specyfikacja jednostki jeszcze nie jest znana – wiadomo jedynie, że została ona wyposażona w 2 rdzenie/4 wątki o taktowaniu bazowym 1,1 GHz (taktowanie Turbo nie jest znane).

Sporą ciekawostką jest również próbka inżynieryjna modelu z generacji Ice Lake-U – projektowanej głównie z myślą o kompaktowych laptopach i miniaturowych komputerkach. Jednostka oferuje już 4 rdzenie/8 wątków o taktowaniu bazowym 2,4 GHz, a ponadto została wyposażona w układ graficzny 11. generacji z 48 jednostkami EU (więcej o niej pisaliśmy w tym newsie).

To jednak nie koniec rewelacji, bo w bazie 3DMark znaleziono również wpisy z nowymi modelami z generacji Coffee Lake-S (Core i7-8670) oraz Coffee Lake-U (Core i7-8559U).

Wygląda więc na to, że „niebiescy” jednocześnie pracują co najmniej nad trzema generacjami procesorów. Tyle tylko, że modele Cannon Lake pewnie pojawią się pod koniec tego roku, a na Ice Lake będziemy musieli poczekać do przyszłego.

Źródło: TUM APISAK

Komentarze

 • Gatts-25, #

  No i dobrze bo w końcu ma być rozwój.Dzień ,w którym gry zaczną wykorzystywać wielowątkowość w CPU będzie końcem dla większości CPU od INTELA dlatego dobrze byłoby ,żeby także radził sobie w tym aspekcie.

 • Franz, #

  A może byś przyjął do wiadomości, że wielowątkowość to w wielu przypadkach taki Święty Graal programowania.
  Wielu wierzących marzy jak to cudownie będzie jak go odnajdziemy, tylko, że od wieków nikt go nie znalazł.

  Tak samo z pisaniem oprogramowania - wielu naiwnie myśli jak to cudownie będzie, gdy wszystkie programy będą napisane na dziesiątki wątków.
  Tylko nie chcą przyjąć do wiadomości faktu, że jak w pewnych zastosowaniach wielowątkowość daje super efekty, to w innych już tak dobrze nie jest, a w jeszcze innych wcale nie da się jej zastosować.

 • Mattheush, #

  Uwaga - fanfary! Intel wraz z premierą Cannon Lake-Y odkrywa LPDDR4! Święto!

 • BrumBrumBrum, #

  ciekawe czy wraz z tymi fanfarami do piachu pójdą meltdown i spectre :D

 • dariozpata, #

  Wingroza 10 i tak zajedzie wszystkie te laptopy z nowymi procesorami więc najlepszym wyborem będzie format C i instalacja na nich Xubuntu lub Lubuntu!!!

 • kitamo, #

  A ja wale wszystkie te stytemy od microsoftu i uzywam MS-DOS !

 • Yansi, #

  Tylko ms-dos też jest microsoftu :D

 • kitamo, #

  its a bait. dzieki sherlocku.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.