15 maja 2017, Wojciech Kulik

Ile za roaming w UE? - porównujemy cenniki Play, Plus, T-Mobile, Orange i Virgin

Kategoria: Mobile Ciekawostki, Tematyka: Roaming Na Topie

Najwięksi operatorzy w naszym kraju opublikowali już nowe cenniki opłat roamingowych w Unii Europejskiej. Sprawdzamy, jak się prezentują.

AKTUALIZACJA: Ostatecznie wszyscy operatorzy zdecydowali się na zniesienie opłat roamingowych. Więcej na ten temat w newsie Roaming: od dziś w Orange, T-Mobile, Play i Plus bez dodatkowych opłat.


NEWS: 15 czerwca 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące opłat roamingowych. Do unijnej dyrektywy ustosunkowali się już najważniejsi polscy operatorzy telekomunikacyjni. Jakie stawki wprowadzą Orange, Play, Plus i T-Mobile?

Założenie było takie, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, będziemy płacili za połączenia, SMS-y i transmisję danych podobne stawki, co za te same formy komunikacji w Polsce. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest, choć faktycznie zapłacimy mniej. Przyjrzyjmy się nowym cennikom głównych operatorów w naszym kraju.

Roaming w Orange i nju mobile

Orange jest jedynym operatorem, który rzeczywiście wprowadził cennik opłat roamingowych zgodny w stu procentach z założeniami unijnej dyrektywy. Innymi słowy, za połączenia i SMS-y za granicą zapłacimy tyle samo, co w kraju.

Abonenci ofert bez limitu będą mogli pisać i dzwonić bez dodatkowych kosztów, a ci, którzy limity mają, będą płacić według obecnych krajowych stawek. Za granicą będzie można również korzystać z aktualnych limitów GB, a po ich przekroczeniu płacić będzie się według standardowych stawek. Te same zasady obowiązują klientów nju mobile.

Roaming w Play i Red Bull Mobile

Operator sieci Play zdecydował się jedynie na obniżenie aktualnych stawek roamingowych. Klienci – w zależności od taryfy – zapłacą od 16 do 30 groszy za minutę połączenia wychodzącego i od 0 do 5 groszy za minutę połączenia przychodzącego, od 4 do 9 groszy za SMS-a  i MMS-a oraz również od 4 do 9 groszy za 1 MB.

Pojawią się także paczki w ramach „uczciwego korzystania” z roamingu. W zależności od oferty klienci mogą otrzymać np. bezpłatne minuty połączeń przychodzących. Różnice w taryfach są duże, dlatego wstawiamy link do pełnego cennika.

Roaming w Plus i Plush

Plus przygotował jedną z najgorszych ofert dla osób dzwoniących i piszących zza granicy. Życzy sobie aż 49 groszy za minutę wykonanego połączenia i od 0 do 5 groszy za minutę odebranego połączenia, 19 groszy za SMS-a i od 40 groszy do złotówki za MMS-a oraz 19 groszy za 1 MB (co daje prawie 200 złotych za 1 GB).

Plus wprowadza też limit 300 minut odebranych połączeń głosowych za darmo. Podobnie jak Play, Plus ma sporo taryf, więc wklejamy link do zestawienia.

Roaming w T-Mobile

Cennik T-Mobile jest bardzo podobny do tego, jaki przygotował Play. Są więc dodatkowe koszty, ale nie są one zbyt wygórowane. Ceny są różne w zależności od taryfy, ale nie przekraczają 29 groszy za minutę połączenia wychodzącego oraz 9 groszy w przypadku SMS-a, MMS-a i megabajta transmisji danych.

T-Mobile to kolejny operator, który wprowadza zasadę „uczciwego korzystania” z roamingu – może to dać nawet 1500 darmowych minut połączeń przychodzących.  Komplet cenników dostępny jest na stronie operatora.

Roaming w Virgin Mobile

Stawki w Virgin Mobile będą praktycznie takie same jak w T-Mobile, czyli 29 groszy za minutę połączenia wychodzącego i 9 groszy za SMS-a lub MMS-a. Klienci więcej zapłącą jednak za megabajt, bo dokładnie 12 groszy.

Porównanie cenników

  Orange Play Plus T-Mobile Virgin
min poł. wych. wg stawki* 16-30 gr 49 gr do 29 gr 29 gr
min poł. przych. wg stawki 5 gr 5 gr 5 gr 5 gr
roczny limit min poł. przych. nielimitowane 0-700  300  do 1500  120-150
SMS wg stawki 5-9 gr 19 gr do 9 gr 9 gr
MMS wg stawki 4-9 gr 40 gr do 9 gr 9 gr
1 MB transmisji danych wg stawki 4-9 gr 19 gr do 9 gr 12 gr
limit bezpł. trans. danych 0,5-9,5 GB 0-20 GB - - -

* - tyle samo, co w Polsce

Źródło: Play, Plus, T-Mobile, Orange, tvn24biś. Foto: Ivan/Pexels 

[ost. aktualizacja: 15.05.2017, godz. 15:40 - dodano: Virgin Mobile]

Komentarze

 • sebos80, #

  Czas kupić starter orange :)
  Z tego co tu przeczytałem to jeżeli kupię starter orange z internetem i wykupie pakiet np 10 GB to moge go wykorzystać za granicą bez dodatkowych kosztów ?
  Często jestem za granicą i taka opcja by mi pasowała :D

 • Pogromca blacharni Pro, #

  Sa jeszcze takie rzeczy w ofertach operatorow jak pakiety zagraniczne, ktory wykupujac, wychodzi sie o wiele lepiej niz bawienie sie w ten roaming i liczenie kazdego MB.

 • sebos80, #

  Są takie pakiety, tylko teraz każdy klient danego operatora dostał taki pakiet. Ja w play mam co miesiąc 4 godziny rozmów i 100 mb internetu w roamingu, i się okazuje że właściwie nic nie zyskałem, no chyba że minuty rozmów mi się skumulują to jeszcze ok, ale w gruncie rzeczy bardziej mi na internecie zależy, przez internet mogę i zadzwonić i napisać.

 • Q2hvY2hsaWs, #

  Te Polskie oferty to żal. W brytyjskiej sieci w roamingu nie dość, że nic dodatkowo nie płacę to jeszcze mogę korzystać z tego samego co w kraju. Przylatuję do polski i nie muszę się bawić w żadne pakiety ani minuty bo mogę dzwonić ile chce i mam 8GB netu.

 • musslik, #

  7,7 euro za 1 GB transferu (od 15 czerwca 2017) to ponoć cena maksymalna

 • Silver, #

  Która będzie obniżana w kolejnych latach. O ile dobrze pamiętam to do 5,5 do 2022 roku?! Czy jakoś tak.

 • Silver, #

  Która będzie obniżana w kolejnych latach. O ile dobrze pamiętam to do 5,5 do 2022 roku?! Czy jakoś tak.

 • Silver, #

  Która będzie obniżana w kolejnych latach. O ile dobrze pamiętam to do 5,5 do 2022 roku?! Czy jakoś tak.

 • sebos80, #

  Jeszcze dochodzi limit czterech miesięcy używania poza Polską, jak się dłużej skorzysta z roamingu mogą zmienić stawki indywidualnie.

 • Shafcik, #

  Zakładając, że mam orange abonament nolimit w Polsce, będę mógł dzwonić do znajomych z Niemiec z terenu Polski bez dodatkowych opłat ?

 • Q2hvY2hsaWs, #

  Nie rozumiesz czym jest roaming.
  Roaming jest wtedy kiedy łączysz się z nadajnikami innych sieci spoza kraju. Czyli jak jesteś w Polsce to łączysz się z nadajnikami polskiej sieci, która obsługuje Twój numer. Nie ma tu mowy o roamingu. Jak wyjedziesz do Niemiec natomiast, to Twój telefon będzie musiał połączyć się do nadajników obcych (zagranicznych) sieci i wtedy to nazywamy roamingiem. Więc odpowiadając na Twoje pytanie. Mając polski numer, dzwoniąc z Polski będziesz płacił jak zawsze. Będąc poza Polską w krajach UE nie będziesz płacił dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu.

 • theng, #

  Czas na zmianę operatora. Tylko orange sprostał oczekiwaniom klientów. Mój dotychczasowy operator (TMobile) chce mnie orżnąć. Dziękuję nie skorzystam.

 • musslik, #

  "roam-like-at-home" max 4 miesiące w roku biorąc to pod uwagę to tm wcale nie wypada jakoś źle

 • ciapaty14, #

  Warto dodać np cennik mniejszych ale nadal ważnych graczy na tym rynku, ja dostałem takiego maila od mobile vikings:


  Nowe stawki znajdziesz w uaktualnionym cenniku, który będzie obowiązywał od 15 czerwca 2017r.

  Wyciąg najważniejszych informacji poniżej:

  połączenie wychodzące 19 gr za minutę,
  połączenie przychodzące 5 gr za minutę,
  SMS 9gr,
  MMS 10 gr,
  dane 4gr za 1MB.
  Dodatkowo dodamy na Twoje konto dwa pakiety całkowicie gratis.

  220 minut na połączenia przychodzące w roamingu,
  960MB pakietu danych w UE całkowicie bez opłat.
  Oba pakiety są ważne przez 12 miesięcy od 15 czerwca.

 • olszi, #

  Mam wrażenie, że ktokolwiek miał do czynienia chociaż raz z BOK w Orange omija tego dostawcę szerokim łukiem

 • Q2hvY2hsaWs, #

  Musiałeś trafić na jakiegoś kiepskiego doradcę. Ja nie narzekałem a miałem w Orange abonament 9 lat. Myślę, że wszędzie można trafić na kiepską obsługę. Aczkolwiek gdziekolwiek w Polsce do brytyjskiej obsługi klienta to nie ma nawet startu.

 • darioz, #

  Znając życie najlepszą ofertę i tak będzie miała Lyca Mobile! To jest sieć specjalnie stworzona na tanie rozmowy międzynarodowe!

 • Pogromca blacharni Pro, #

  Raz, z telefonu znajomego, skorzystalem z tej calej Lyca mobile i ile to sie usmialem jak przy wykonywaniu polaczenia zaczela mi nawijac jakas laska ze wsiowym, polskim akcentem.

  A poza tym, sa atrakcyjniejsze sposoby na tanie polaczenia zza granicy, np. z UK (290329) do Polski i nie potrzeba tu innych operatorow.

 • Chiny_X, #

  Z UK w ogóle nie trzeba kombinować z rozmowami i takie podchody mnie śmieszą.
  Mam tel w giff gaff i chyba za godzine rozmowy do Polski płacę coś z 40p.

 • Pogromca blacharni Pro, #

  To dobra cena. Ale od czasow Skype, czy potem Watsapp, kto w ogole korzysta z takiej polaczeniowej kombinatoryki? Wiem, ze zasada inna, bo w megabajtach, ale teraz, to chyba kazdy w telefonie ma nielimitowany internet.

 • musslik, #

  Opłaty za transfer też będą maleć:
  7,7 euro za 1 GB transferu (od 15 czerwca 2017)
  6 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2018 roku)
  4,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2019 roku)
  3,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2020 roku)
  3 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2021 roku)
  2,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2022 roku)

 • macieqq, #

  Czy w związku z nadchodzącymi zmianami będzie możliwość rozwiązania umowy z operatorem bez ponoszenia kosztów?

 • musslik, #

  Jak się zmienia umowa to tak ale rata za sprzęt i tak zostanie :)

 • macieqq, #

  A to ktoś bierze w tych czasach sprzętu u operatorów?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.