16 marca 2019, Wojciech Kulik

IBM wykryje chorobę Alzheimera, zanim pojawią się objawy

Kategoria: Ciekawostki Nauka, Tematyka: IBM sztuczna inteligencja medycyna Nauczanie maszynowe, Producenci: IBM

Dzięki uczeniu maszynowemu wykrywanie choroby Alzheimera może być skuteczniejsze, szybsze i tańsze niż kiedykolwiek wcześniej – podaje iBM Research.

Sztuczna inteligencja, a konkretnie uczenie maszynowe ma ogromny potencjał i może doprowadzić do niejednej rewolucji, a spora ich część może być związana z naszym zdrowiem. Wielokrotnie już mieliśmy okazję czytać o nowych możliwościach, otwierających się dzięki szczegółowej analizie dużych zbiorów danych i sprytnemu łączeniu (nie zawsze zauważalnych dla ludzi) faktów, a najnowsza dotyczy wykrywania choroby Alzheimera, o czym poinformował IBM Research.

Choroba Alzheimera odbiera wspomnienia i obdziera z samodzielności. Jedyną szansą na minimalizację tych efektów może być wczesne podjęcie leczenia, to jednak wymaga jak najszybszego wykrycia objawów. A gdyby tak można było skutecznie wykrywać ryzyko choroby, zanim jeszcze objawy w ogóle zaczną się pojawiać? Na oficjalnym blogu zespołu IBM Research odnajdujemy informację, która pozwala żywić nadzieję na takie właśnie rozwiązanie.

Mózg Alzheimer

Grupa badaczy z australijskiego oddziału IBM Research zdołała wykorzystać uczenie maszynowe do szacowania stężenia biomarkera w płynie mózgowo-rdzeniowym na podstawie liczebności konkretnych białek we krwi.

Z dużym prawdopodobieństwem można dzięki temu wykryć ryzyko wcześniej, niż pozwala na to skan mózgu, a do tego w bardzo prosty i niedrogi sposób – wystarczy zwykłe badanie krwi. Dokładność szacowana jest na 77 proc., inwazyjność i kosztowność zaś zmniejszone są bardzo poważnie.

Naukowcy z IBM Research mają nadzieję, że uczenie maszynowe pozwoli nie tylko na szybkie i precyzyjne wykrywanie (ryzyka) choroby Alzheimera, ale też lepsze jej zrozumienie, a przez to – odnalezienie sposobu na nawiązanie z nią skutecznej walki. 

Mózg doktor

„Naszą misją w IBM Research jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i innych rozwiązań technologicznych, aby zrozumieć, jak możemy pomóc lekarzom w lepszym wykrywaniu, a następnie zapobieganiu chorobom we wczesnym stadium. Niezależnie od tego, czy chodzi o obrazowanie siatkówki, biomarkery we krwi czy drobne zmiany w mowie, mamy wizję przyszłości, w której pracownicy medyczni mają dostęp do szerokiego wachlarza łatwo dostępnych możliwości” – czytamy na blogu.

Źródło: Engadget, IBM Research. Foto/ilustracje: Pixabay - geralt (1), Tumisu (2), Free-Photos (3)

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.