3 lutego 2018, Wojciech Kulik

IBM i polskie banki tworzą platformę blockchain

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: IBM finanse E-commerce i finanse Blockchain, Producenci: IBM

„Technologia blockchain pozwala na prowadzenie relacji biznesowych opartych na znacznie większym zaufaniu. [...] IBM pomaga przedsiębiorstwom cyfryzować dokonywane transakcje oraz ulepszać standardy zgodności” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

To technologia, która ma poprawić bezpieczeństwo i jakość komunikacji w sektorach bankowości i finansów. Firma IBM we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową opracowała prototyp trwałego nośnika, który bazuje na technologii blockchain, a więc rozproszonego rejestru. 

Szczegóły na temat tej technologii nie są znane, ale osoby stojące za tym projektem nie potrafią ukryć entuzjazmu. Twierdzą, że taka platforma może być narzędziem gwarantującym oryginalność dokumentów prywatnych i publicznych oraz pozwalającym weryfikować tożsamość klientów.

Zgodnie z obowiązującym prawem banki muszą przechowywać dokumenty przeznaczone dla klientów „trwale” – to znaczy bez możliwości ich modyfikacji i do nieutrudnionego wglądu. Nowe rozwiązanie technologiczne ma to upraszczać, cechując się przy okazji wysoką wydajnością i skalowalnością.

Jeżeli chodzi o wydajność, to ta prezentuje się naprawdę dobrze. W wersji prototypowej udało się osiągnąć tempo przetwarzania na poziomie 32 milionów (publikacja), 47 milionów (weryfikacja) i 211 milionów (pobranie) dokumentów dziennie.

„Jeżeli wdrożenie prototypu trwałego nośnika opartego o rozproszony rejestr przyniesie oczekiwane rezultaty, planujemy rozwinąć ten system do w pełni funkcjonalnego rozwiązania, ułatwiającego spełnienie wymogów zgodności prawnej w obszarze komunikacji z klientem” – powiedział Robert Trętowski z KIR.

„Wyniki testów wydajnościowych pokazują, że technologia ta jest wystarczająco stabilna, aby sprostać wszelkim wymaganiom biznesowym” – dodał Trętowski, zwracając uwagę na to, że w pracach koncepcyjnych brały udział banki i bankowe spółki infrastrukturalne.

Jak tłumaczy IBM, prototypowe rozwiązanie opiera się na unikalnym znakowaniu i gromadzeniu w bankowym repozytorium dokumentów zabezpieczonych przed niepowołaną modyfikacją za pomocą rozproszonego rejestru (klient może samodzielnie zweryfikować oryginalność, odczytując cyfrowy „odcisk palca”).

Karolina Marzantowicz z IBM twierdzi, że „technologia blockchain pozwala na prowadzenie relacji biznesowych opartych na znacznie większym zaufaniu. Współpracując z […] otoczeniem bankowym, IBM pomaga przedsiębiorstwom cyfryzować dokonywane transakcje oraz ulepszać standardy zgodności”.

„Podczas pracy z KIR zauważyliśmy, że tradycyjne technologie nie są w stanie zaoferować tak dalece idącej transparentności, a jednocześnie odpowiedniego poziomu prywatności przesyłanych danych” – dodała Marzantowicz, zwracając uwagę na to, że blockchain rozwiązuje ten problem.

Źródło: Biuro Prasowe Krajowej Izby Rozliczeniowej, Serwis Prasowy IBM. Foto: IBM Blockchain na Facebooku

Komentarze

 • Gucio podroznik, #

  oooo tak wiecej etatow z naszych podatkow dla urzesadow posadzonych politycznie, wybornie

 • dariozpata, #

  Tak się niektórzy rajcują tym blockhainem i myślą że to bezpieczna technologia ale prawda jest tak ze ten jeden tworzy zabezpieczenia a drugi je łamie!
  Hakery, CIA juz pracują nad tym aby złamać blockhaina albo wprowadzić do niego wirusa a im bardziej blockchain będzie popularny tym szybciej zostanie złamany!

 • Cezarr, #

  Tak tak, ciekaw jestem jak chcesz złamać zabezpieczenie blockchaina, jeśli załóżmy będzie tworzony blok co 30 sekund? Masz wtedy 30 sekund, żeby zaatakować rozproszone komputery i podmienić co trzeba albo posiadać co najmniej 51% mocy obliczeniowej takiej sieci. Nie jest niewykonalne, ale jest o wiele cięższe niż zaatakowanie stojącego sobie serwerka.

 • Kenjiro, #

  Tylko, że blockchain ma sens wtedy, gdy architektura sieci jest w pełni rozproszona, ale co ważniejsze, niezależna od siebie.
  Gdy nad danym blockchainem będzie czuwał jeden podmiot (np. jeden bank), to wszystkie ich serwery przetwarzające bc będą mieć te same błędy i luki zabezpieczeń (bo jedna grupa osób będzie nad nimi czuwać), więc włamanie do jednego będzie najczęściej oznaczało włamanie do wszystkich.

  Do tego bc ma jedną zasadniczą wadę, kiepsko się skaluje, bo musi przechowywać całą historię od początku świata. W teorii nie było to postrzegane jako wada, ale praktyka pokazała, że obecnie węzłami bc niektórych kryptowalut mogą być tylko największe jednostki, które dają sobie radę z obsługą całego bc.

 • Cezarr, #

  Myślę, że jak coś takiego zostałoby wprowadzone dzisiaj to każdy bank musiałby mieć jeden komputer do utrzymania sieci w swojej siedzibie, a siedzib danego banku jednak trochę jest w kraju.

  Co do skalowalności - dzisiaj jesteśmy już mądrzejsi, od Bitcoina wiele się nauczyliśmy i wiemy jak zaprojektować Blockchain pod dany projekt, żeby był wydajny, także kilku sprawnych i wyedukowanych w tej technologii specjalistów i myślę, że nie będzie z tym problemu.

 • lkozierowski, #

  blockchain jest generalnie nie do złamania, dane są zapisane na wielu komputerach i nawet gdyby "hipotetycznie i teoretycznie" ktoś chciał "złamać" dany ciąg bloków to już dawno do ich złamania potrzebne są następne zakodowane tysiącami następnych operacji, jeśli można to jakoś w miarę łopatologicznie przybliżyć...

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.