12 stycznia 2019, Mateusz Tomczak

Huawei zniknie z polskiego rynku? Rząd bierze to pod uwagę

Kategoria: Mobile Ciekawostki Strefy Bezpieczeństwo, Tematyka: Huawei Na Topie Chińskie telefony, Producenci: Huawei

Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, nie wyklucza wyciągnięcia poważnych konsekwencji wobec chińskiego producenta.

Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o zatrzymaniu przez ABW jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Od razu jasne było, iż sprawa jest rozwojowa i szybko okazuje się, że może mieć dla chińskiego producenta bardzo poważne konsekwencje. Może, bo trudno w tym momencie być pewnym, iż sprawdzi się najczarniejszy scenariusz.

Tym byłoby zniknięcie Huawei z polskiego rynku. Do tego potrzebne będzie jednak przede wszystkim udowodnienia zarzutów szpiegostwa (więcej o nich we wczorajszej publikacji). Huawei było obserwowane przez polskie służby od dłuższego czasu. Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, nie wyklucza wyciągnięcia poważnych konsekwencji wobec chińskiego producenta.

„Zbieramy kolejne argumenty za tym, żeby wydać taką rekomendację, niemniej też nie chcemy tutaj działać pochopnie. Idealnie by było, żeby tutaj stanowisko zarówno członków Unii Europejskiej albo członków NATO było maksymalnie zbliżone i spójne. I w momencie kiedy zbierzemy wystarczające dowody, plus ustalimy sobie konsekwencje decyzji odnośnie wykluczenia, to niezwłocznie taką decyzje zakomunikujemy. Okoliczności coraz bardziej wskazują na to, że niektórych dostawców finalnie może będziemy musieli faktycznie wykluczyć z udziału na rynku IT w Polsce. Niemniej sprawa jest wciąż w toku analizy, chcielibyśmy, żeby to była nasza samodzielna decyzja.”

Huawei to jeden z najpopularniejszych producentów smartfonów na naszym rynku. Chociażby z tego powodu ewentualne restrykcje ze strony polskiego rządu mogłyby być dla Chińczyków odczuwalne. Tym bardziej, że już wcześniej podobne kroki podejmowali decydenci w innych krajach, chociażby w USA.

Dodajmy, że zatrzymany przez ABW Weijing W. to jeden z byłych już dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Dziś został zwolniony. Jednocześnie w wydanym oświadczeniu podkreślono, że pojawiające się zarzuty „nie mają związku z firmą”.

Źródło: rmf24, wccftech (foto)

Komentarze

 • passat, #

  Może i lepiej, gdyby tak rzeczywiście było.

 • gacekfirewall, #

  Nie zrobią sami nic bez innego wodza, sojusznika, który to tej samej firmy się już pozbył ze swojego otoczenia :D

 • Mały Miki, #

  Należy sprawdzić cały sprzęt z Chin czy czasem nie wysyłają jakiś danych na ich serwery.

 • marko.s, #

  Nigdy nie sprawdzisz w 100%
  Jeśli nie jesteś producentem każdego układu scalonego to nigdy nie będziesz do końca wiedział jakie ma możliwości.
  Nawet element wyglądem przypominający rezystor SMD może w rzeczywistości układem służącym do pozyskiwania informacji lub destabilizacji pracy urządzenia.
  Nigdy nie będziesz wiedział co producent zaszył w oprogramowaniu.

  Gwoli ścisłości uważam ze lepiej kupować kluczowe elementy u zadeklarowanych sojuszników niż w państwach które mogą niebawem stanąć po drugiej stronie barykady.
  Aczkolwiek wydaje mi się że nie jest obecnie w interesie Chin jakakolwiek wojna. Ich planem jest dominacja ekonomiczna.
  A ta dominacje łatwiej uzyskają mając informację.

 • Takaszi, #

  "Gwoli ścisłości uważam ze lepiej kupować kluczowe elementy u zadeklarowanych sojuszników"
  :-) no wiadomo, lepszy wróg swój, na własnej piersi wyhodowany, już Kargul to wiedział.

 • Kropeczka, #

  To jakaś nowa świecka tradycja. Zatrzymujemy szpiega i go zwalniamy....


  LOL

 • miedzianek, #

  'to jeden z byłych już dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Dziś został zwolniony'

  Zwolniony ze stanowiska, nie z zatrzymania

 • lkozierowski, #

  o ile dobrze rozumiem, został zwolniony z Huawei a nie z aresztu xD...

 • raczek70, #

  Pewnie pani ambasador znowu nakazała i po ptokach...
  Tacy jesteśmy suwerenni i niepodlegli.

 • walorozo, #

  To dobrze że troszczą się o nasze dane, żeby nie trafiały do Chin. Szkoda że z taką gorliwością nie walczą z Google, Facebookiem, czy Windows 10, które wykradają dane dla USA.

 • daxmax, #

  Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że jako użytkownicy w trosce o nasze bezpieczeństwo zostaliśmy pozbawieni najważniejszego narzędzia jakim jest możliwość wgrania roota.
  Gdby Huawei był krystalicznie czysty, to myślę że nie usunął by strony na której można było uzyskać kod do odblokowania bootloader'a.
  Nie każdy z tego korzysta ale uważam, że każdy powinien mieć prawo wyboru to co zrobi że swoim urządzeniem.
  Skoro zapłacił za nie nie widzę tutaj żadnego usprawiedliwienia.

 • Silver, #

  W przypadku niektórych urządzeń sprawa trochę wygląda jak z muzyką - nie jesteś właścicielem płyty tylko wykupiłeś dostęp do możliwości odsłuchania utworu. Z telefonem podobnie - wykupiłeś narzędzie, które daje takie funkcjonalności. Gdzieś czytałem, że tak to prawnie ma wyglądać. Innymi słowy użytkowników mają głęboko w D, producentów nie obchodzi to jak wykorzystują smartphony. Oni po prostu sprzedają pudełka, które mają tylko działać więc można podsumować, że nabywamy kawałek elektroniki, która bez softu jest złomem.

  Trochę podobnym tworem jest nawet Windows 10.

 • daxmax, #

  Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że jako użytkownicy w trosce o nasze bezpieczeństwo zostaliśmy pozbawieni najważniejszego narzędzia jakim jest możliwość wgrania roota.
  Gdby Huawei był krystalicznie czysty, to myślę że nie usunął by strony na której można było uzyskać kod do odblokowania bootloader'a.
  Nie każdy z tego korzysta ale uważam, że każdy powinien mieć prawo wyboru to co zrobi że swoim urządzeniem.
  Skoro zapłacił za nie nie widzę tutaj żadnego usprawiedliwienia.

 • Adrianwo, #

  Lepiej niech te "HUAWEI" ale i "ZTE" zniknie z Polski. Lewandowskiemu za współpracę dać wielomiliardową karę.

 • Po1nter, #

  Bo co bo reklamował ich produkt? W głowę się puknij.

 • Anavrin990, #

  Czemu jest to opisane ogólnikowo.
  Dokładnie chodzi o rozwiązania telekomunikacyjne tej firmy,uzależnienie się do pewnego stopnia.Sprawa raczej na dzień dzisiejszy nie dotyczy telefonów osób prywatnych.

 • angelboy, #

  największą ułomnością jest wierzyć w to że taki np Apple jest czysty i tego nie robi :) Czepili się Huawei a sami pewnie to robią żeby odwrócić od siebie uwagę ...

 • cattani43, #

  To wszystko to zwykłą polityka. Najpierw Kaspersky Lab teraz Huawei potem Xiaomi. Kto tylko zagraża gospodarce USA od razu "szpieguje". Apple traci krocie na wartości rynkowej w ostatnim półroczu, a "wojna" z władzami Chin trwa w najlepsze. Czytelników wielu portali w Polsce karmi się statystykami, które tworzone są gdzie ? w USA jak to Apple ma wiodącą rolę i sprzedał najwięcej urządzeń ze wszystkich innych producentów, a prawda jest zgoła inna. Do pomocy ściągnęli posiłki wiecie skąd? Wiecie... Pozdrawiam

 • Kropeczka, #

  Białe myszki na fioletowych ślimakach tez widujesz ???

  Każdy szpieguje. USA, ale też i Rosja i Chiny.

  My na to jesteśmy niestety za głupi.........

 • ahael, #

  Aczkolwiek coś w tym jest, że rząd USA zakazuje sprzedaży telefonów Huawei u siebie w kraju jednocześnie jednak można je sprowadzić z Chin i nie są blokowane w sieci komórkowej... notabene ciekawe jakiej marki są BTS :)

 • Kuciem, #

  W USA od lat nie ma BTSow od Hua i ZTE. Bo jest zakaz.
  Zwykli ludzie czytajacy taki artykuly mysla tylko o telefonach, natomiast cala zabawa i oskarzenia wlasnie wymierzone sa w sieci i sprzet ktory maja operatorzy komorkowi a nie zwykle Janusze. Dlatego tez nie ma mowy o Apple i innych firmach, ktore produkuja tylko i wylacznie urzadzenia koncowe. Celem (i problemem) sa cale sieci, ktore sciagaja dane niezaleznie od tego jakiej marki masz telefon.
  Co wiecej... amerykanie maja super malo (i malo znaczacych na globalnym rynku) firm produkujacych sprzet telekomunikacyjny. W zasadzie tylko Cisco.

 • Lister, #

  Kuciem - ja cię i innych ładnie proszę, zaprzestań używać imienia Janusz w tych ohydnych przysłowiach - to ani trochę nie jest fajnie widzieć swoje imię zamieszane w szambo życia. Z góry dziękuję wszystkim pozytywnie wrażliwym za zrozumienie.

 • DragonRed, #

  Trolli od zatrzęsienia patrząc na komentarze świadczące o dokopaniu Huawei.Jeżeli USA ma opierać swoje modemy 5G na Intelu to gwarancja na podatność ataków z powodu ukrytych luk jest gwarantowana.
  Ten rok będzie pod tym względem niezwykle ciekawy ponieważ już można wytypować jakie firmy najbardziej ucierpią.
  Intel jest w najgorszej sytuacji ponieważ jest najwięcej do wykorzystania ułomności ich układów.
  Z całą pewnością pójdzie w internet sporo informacji jak wykorzystywać luki w zabezpieczeniach chociażby procesorów tej firmy i dla odpowiednich osób z wiedzą na poziomie jej wykorzystania będzie to nie lada gratka.
  Apple też nie pominie i mit o zabezpieczeniach tych telefonów będzie fajnie upadał bo patrząc na wpisy widać mamy tutaj czystych fanbojów takich marek.
  Jeżeli USA za swoje szpiegowanie w postaci ich produktów takich jak od Apple zacznie żądać maksymalnie tyle kasy co Huawei za swojego Mate 20Pro teraz oraz także pozwoli na wgranie 'Ruta' i na własną rękę systemu operacyjnego to w końcu skorzystam po raz pierwszy z urządzenia tej firmy.
  Gdy widzę dwie firmy , które produkują coś i w jednej koszt produkcji wynosi 400$ a końcowy produkt 1300$ a w innej koszt produkcji 400$ a końcowy produkt 900$ to dla mnie to złodziej ten żądający więcej.
  Doskonale widać to w Polsce bo złodziei tu pod dostatkiem.
  Wystarczy popatrzeć na panele słonecznie gdzie koszt dobrego zestawu 1kWp to cena 5000złotych a z dofinansowaniem już dla wybranych firm bo inaczej dofinansowania nie dostaniesz nawet z gorszymi parametrami przy cenie tylko 7000złotych.
  USA dużo straci na tym bo ujawni zamknięto Okim jak ten kraj od dawna nas szpieguje na wyższym poziomie niż wielu osobom się zdaje a Polska jeszcze godzi się na kupowanie szrotów jakimi są F-16 w tak wysokiej cenie.
  Popatrzcie na takiego Samsunga bo mimo strat jakie powodują przecieki na temat ich technologii wiedzą jak robi się kasę.
  Każdy wie dlaczego takie informacje się pojawiają co widać jak Polska umizguje się przed USA i to mnie boli.Bezsensowne wydawanie kasy na wojsko kupując przestarzałe technologie z USA i jeszcze szczycąc się tym świadczy , że rząd nie dba o swój kraj w dalszym ciągu a dba tylko o jednostki czyli uprzywilejowane kasty od górników po policjantów i wojsko.
  Nie zdziwi mnie jak Intel będzie czekał nagły upadek na twarz bo taka będzie cena tej rywalizacji jaka wchodzi na wyższy poziom.
  Bez tokenu używanie dany

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.