5 sierpnia 2018, Mateusz Tomczak

Groźny wirus zaatakował TSMC - nowe iPhone'y opóźnione? [AKT.]

Kategoria: Mobile Procesory, Tematyka: Apple Na Topie TSMC, Producenci: Apple TSMC

Wirus okazał się na tyle groźny, iż sparaliżował pracę kilku fabryk. Nie jest to pierwszy atak na TSMC, ale pierwszy, który wywołuje takie konsekwencje.

TSMC to firma, o której nie wspomina się często, a trudno wyobrazić sobie rynek mobilny bez efektów jej pracy. Mówimy bowiem o największym na świecie producencie mobilnych procesorów, który znalazł się w sporych tarapatach.

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, TSMC padło ofiarą wirusa. Z ujawnionych informacji dowiadujemy się, że nie został on wprowadzony przez hakerów. Okazał się na tyle groźny, iż sparaliżował pracę kilku fabryk. Co najgorsze, atak miał miejsce w piątek wieczorem, a niektóre z linii produkcyjnych ruszą najwcześniej dziś późnym wieczorem lub w nocy (możliwe, że jutro).

„TSMC było już wcześniej atakowane przez wirusy, ale po raz pierwszy atak wirusa dotknął nasze linie produkcyjne.” - Lora Ho, CFO TSMC

Firma, co nie jest zaskoczeniem, nie wspomina o skutkach, jakie może wywołać omawiany atak. Te mogą być jednak poważne, a w najgorszej sytuacji może znaleźć się... Apple. To właśnie TSMC zajmuje się (obecnie na wyłączność) produkcją procesorów dla iPhone'ów. Także tych, które zadebiutują za kilka tygodni. Czy ich premiera zostanie opóźniona? To zależeć będzie od tego, jak duże opóźnienia powstaną. Trzeba jednak mieć na względzie to, iż Apple nie jest jedynym klientem TSMC, firma ma też inne zobowiązania.

AKTUALIZACJA - 05.08.2018, 23:40

TSMC poinformowało, iż do dzisiejszego popołudnia udało się odzyskać sprawność linii produkcyjnych na poziomie 80%. Tak jak sugerowaliśmy, pozostałe ruszą dopiero jutro, 6 sierpnia.

Jednocześnie TSMC potwierdza, iż cała sytuacja może wywołać opóźnienia w dostawach, a także starty finansowe. Obecnie firma szacuje, iż jej przychody za III kwartał będą o około 3% niższe od wcześniejszych założeń.

Klienci TSMC zostali już poinformowani o ataku. Trwają rozmowy w sprawie harmonogramów dostaw.

Źródło: phonearena, wsj, tsmc

Komentarze

 • Dragonik, #

  Czyli co użytkownicy oraz wyznawcy zapłacą więcej?

 • lenoxxx, #

  Od razu mi to samo przyszło na myśl. Sądząc po reszcie komentarzy nie tylko mi.

 • BrumBrumBrum, #

  wątpię by dostawcy zapłacili więcej, straty ponosi tsmc. ale mniejsza podaż, oznacza lekki wzrost cen na każdym etapie do konsumenta włącznie.

 • sztuczna_inteligencja, #

  Ta czkawka (atak) wcale nie musi się przekładać na mniejszą podaż.

 • zeniu, #

  Czyli jest pretekst do podwyżek cen !

 • rahl_r, #

  To pewnie sprawka Intela ;)

 • Finear, #

  na 100% intel

 • shamoth, #

  Zawsze to jakiś sposób na podniesienie cen a te na pewno nie wzrosną tylko o 3% a o 30% ;)

 • patol1984, #

  No tak, pożary, powodzie i inne kataklizmy były trudniejsze do zorganizowania, wirus to sporo tańsza afera, ktoś dostał premie za taki świetny pomysł ;d

 • Finear, #

  nie wywołuj Eternal1 z lasu

 • czapelka21, #

  Obstawiam, że to sprawka Apple. Mają darmową reklamę, od TSMC wyciągną ewentualne kary za opóźnienia, klientom wmówią, ze ich produktami interesują się nawet hakerzy, a kilka dni zwłoki krzywdy im nie zrobi.

 • Finear, #

  darmowa reklame?
  niby gdzie? przeciętny klient apple nawet o tym sie nie dowie już nie mówiac o tym że pewnie wydaje się mu że apple ma swoje własne fabryki bo przecież jak by inaczej taka jakość osiagali

  taka teoria jest bez sensu, same straty dla apple

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.